Visa inloggningsformulär
O-snack  

Aktuell tråd

SM-representation

Regelnisse  2013-01-23 18:51
Från och med 1 januari har vi ett antal nya regler som träder i kraft, bland annat den om SM-representation.
http://www.orientering.se/Nyttfranforbundet/Nyatavlingsregleriar/

Hur resonerar ni elitklubbar som har utländska löpare som bor här och som kanske har sina egna mästerskap som uttagningstävlingar för VM? Kommer era löpare starta ändå på mästerskap i Sverige och i annat land och riskera diskning och/eller varningar i efterhand?

Vad tycker ni om regeln i övrigt nu när den sätts på sin spets? Diskuteras det nya förslag som motioner till förbundsmötet 2014? Hur ska regeln se ut i så fall?

Ett sätt att komma undan problematiken kanske kunde vara om arrangören erbjuder öppna SM-klasser som startar före, alternativt efter, de ordinarie SM-klasserna, men med samma banor.

Skriv ett inlägg

 

 

Skriv 1981 i rutan

 
 

Inlägg

Ej elit 2013-04-11 16:17 #250
De nationella mästerskapen ska ju placeras in mellan alla VM, EM och världscup m.fl. Om man bestämde sig för en gemensam vecka för nationella mästerskap skulle det lösa problemet. Det kanske får bli olika för norra och södra halvklotet.
C 2013-04-11 13:58 #249
Om vi hade ett internationellt samarbeta där man bara kan representera en klubb i taget kunde jag lite ha köpt att alla som springer för en svensk klubb borde få delta i SM, speciellt kavle-SM. Men nu kommer vi aldrig att få det och då bör vi ha någon sorts begränsning.

Sen skall vi kanske inte glömma att förutsättningarna för att få bra orientering, träning och tävling, inte finns på så många ställen i världen och det är just därför många orienterare väljer att flytta till Norden eller bo här en period. För sportens skull har vi en skyldighet att ta hand om dem. Hur många möjligheter finns det t.ex att springa bar elitbanor under hösten om man inte får vara med på SM?
PS 2013-04-11 13:25 #248

Svar till inlägg av Ulf S, 2013-04-11 09:20:

Har du funderat på att anmäla OD eller liknande föreningar för könsdiskriminering? Just könsaspekten tas faktiskt upp i reglerna för vad som får vara en ideell förening. Normalt sett får ska ju en ideell förening vara öppen för alla men det är faktiskt tillåtet att neka till exempel kvinnor om föreningens syfte är till exempel att driva en manskör. På samma sätt vore det väl inte vara några problem att neka utlänningar (hur det nu ska definieras) från en tävling vars syfte är att utse Sveriges bästa orienterare.
Ulf S 2013-04-11 09:23 #247

Svar till inlägg av j, 2013-04-10 22:44:

OK. Vad gäller dina åsikter, så överenstämmer de i stort med mina egna.
Ulf S 2013-04-11 09:20 #246
Ja, ja... Så blir ens inlägg när man bemöter fåntrattar som hojtar om arbetsrätt och anspelar på nazism abuse-anmält. Och ärligt talat förvånar det mig inte.
j 2013-04-10 22:44 #245

Svar till inlägg av Ulf S, 2013-04-10 16:54:

Jag har inte sagt att jag tycker att det ska vara så. Det är bara ett annat sätt att resonera än Kart-Bosse.
Jag skulle nog kunna tänka mig att rösta på på ett förslag liknande friidrottsförbundets. Men jag tycker en svensk som tävlar för utländsk klubb ska få vara med. Eller få representera en svensk klubb som idag. Och så tycker jag att på stafetten ska alla som springer för en svensk klubb få vara med. Varken mer eller mindre.
Volt 2013-04-10 19:52 #244
Med nuvarande regel kan man välja att som utländsk löpare springa i Sverige och ändå springa egna nationella mästerskap om dessa är uttagning till något- bara man springer utom tävlan i sitt nationella mästerskap.
MM 2013-04-10 19:24 #243
Det är lätt att tro att ett SM är till för att kora den bästa svenska orienteraren, men det är ju en stor missuppfattning! SM är till för att man ska se vilken klubb som har mest pengar och kan köpa/locka till sig flest världsstjärnor.

Friidrottens regler verkar inte röra upp några känslor, men det är nog för att det inte finns lika mycket pengar där eller?? :
4.1 Endast förening ansluten till SFIF får anmäla deltagare till SM.
4.2 Aktiv skall vara svensk medborgare eller utländsk medborgare med tillstånd att delta i SM.
4.3 För utländsk medborgare krävs för SM-behörighet att man varit folkbokförd och huvudsakligen vistats i Sverige sedan minst ett år tillbaka samt att man inte deltar i hemlandets nationsmästerskap.
SÅFT 2013-04-10 18:36 #242

Svar till inlägg av Dansk, 2013-04-10 18:12:

Ingen av de du räknar upp har automatisk rösträtt vid förbundsmötet och det är där som tävlingsreglerna fastställs.
Dansk 2013-04-10 18:12 #241
Vem får rösta?
Alla svenska medborgare som fyller 18 år senast på valdagen och som är eller har varit bosatta i Sverige har rätt att rösta i riksdagsvalet. De får också rösta i val till kommun och landsting samt vid folkomröstningar.

Invandrare som fyller 18 år senast på valdagen och som har varit folkbokförda i Sverige i mer än tre år i följd före valdagen har rösträtt vid val till kommun och landsting.

Medborgare i någon av EU:s medlemsstater, samt medborgare i Norge eller Island som fyller 18 år senast på valdagen har rösträtt till kommunalval och landstingsval om de är folkbokförda i Sverige.
FF 2013-04-10 17:38 #240
Varför anmäler man sig till ett annat lands mästerskap? Är det för att bli mästare, få bra träning eller bara sabba? I motionärsledan är det kutym att inte stämpla vid sista kontrollen om man har terrängkännedom eller dylikt osportsligt föreligger. Bara för att få vara med, se banan eller träna bra.
Linjalen 2013-04-10 17:30 #239

Svar till inlägg av Ulf S, 2013-04-10 16:54:

Distriktslag till SM ?
Ulf S 2013-04-10 16:54 #238

Svar till inlägg av j, 2013-04-10 16:32:

Jag antar att du är medveten om att med den regelformuleringen har du eliminerat begreppet landslag, men det var kanske avsikten?
Ulf S 2013-04-10 16:51 #237

Svar till inlägg av Orienterare utan gränser, 2013-04-10 15:55:

Nu är du ute och cyklar, och det blir inte bättre av att du höjer tonläget och börjar yla om "tysk arbetsrätt från slutet av 30-talet" (vad nu den kan tänkas ha med saken att göra? Kan du något om tysk arbetsrätt, speciellt sent 30-tal?)
För det första: det är inte alls självklart att alla som är medlem i svensk SOFT-ansluten klubb ska få springa SM, och att postulera det som ett axiom leder ingen vart. Jämför gärna med hur det är i andra individuella idrotter.
För det andra har det inget med arbetsrätt att göra. Även om nu någon av de icke-svenska löparna möjligtvis skulle kunna tänkas vara anställda av sin svenska klubb, så innebär inte "arbetsrätt" att man har någon slags rätt att utföra allt slags arbete (som "arbetet" att springa ett SM).
För det tredje, vad har nånting med "hat" att göra?
BjornG 2013-04-10 16:47 #236

Svar till inlägg av jj, 2013-04-09 21:37:

Jag fick utan problem vinna när jag bodde utomlands.
j 2013-04-10 16:32 #235

Svar till inlägg av Kart-Bosse, 2013-04-09 22:05:

Man kan resonera på olika sätt. Ett sätt kan vara så här:

På KM får alla som springer för klubben vara med.
På DM får alla som springer för en klubb i distriktet vara med.
På SM får alla som är medlemmar i en klubb i Sverige vara med.
På VM får alla som är medlemmar i en klubb världen vara med.

Vad jag menar är att det inte är självklart att bara svenskar ska få vara med när man ska utse Sveriges bästa orienterare. Även om det går att resonera så också.
Orienterare utan gränser 2013-04-10 15:55 #234
Det här är helt j-vla horribelt. Är man medlem i en klubb som är ansluten till Svenska Orienteringsförbundet så skall man få springa SM.

Fan vet om den här regeln är förenlig med EUs arbetsrätt där vi kan jobba inom hela EU. Borde testas i EU domstolen.

Åhh, det här liknar nästan tysk arbetsrätt från slutet av 30-talet.

Kom igen Svensk Orientering, sluta hata och börja kramas !
1234 2013-04-10 07:36 #233
Det här med att löpare utom tävlan "förstör" resultatlistan, men att det ändå är synd att inte låta utlänningar som bor i sverige springa alls, det kan ju enkelt lösas med två olika klasser. En SM-klass, och en publiktävling-klass med samma bana och start direkt efter.
Väldigt lite extrajobb för arrangören, utländska löpare får möjlighet att åka med sina svenska klubbar och springa högkvalitativa tävlingar och till och med jämföra sig med svenskarna, men endast svenskar tävlar om sm och finns med i resultatlistan.
Vem som räknas som svensk har vi fått ett bra mått på tidigare i tråden, medborgare eller folkbokförd i sverige.
Kart-Bosse 2013-04-09 22:05 #232
På SM utser vi "Sveriges bästa orienterare". En måttstock på den definitionen bör vara att samtliga som startar i SM skall vara så svenska att de står till den svenska landslagsledningens förfogande om de skulle springa så bra att de blir uttagna till det svenska landslaget. Löpare som bor i Sverige men springer för andra landslag är därför inte nog "svenska" i detta sammanhang. De får satsa på sitt eget mästerskap och det bör de svenska orienterarna hålla sig borta ifrån.

När det gäller kvalitén på SM hoppas jag att vi har så många duktiga svenska elitlöpare att tävlingarna blir tillräckligt intressanta ändå, utan att vi behöver "låna in" bättre orienterare utifrån. Också lättare för media att rapportera om SM är SM. Känns lite konstigt om de måste försöka förklara att "de fyra duktigaste i tävlingen" inte ingår i SM-tävlingen. Har de inte nog svårt ändå att förstå orientering - och över huvud taget rapportera om den?
jj 2013-04-09 21:37 #231

Svar till inlägg av DrP, 2013-04-09 20:29:

I hur många längder (utomlands) kommer detta att vara aktuellt?
Dvs var kan en svesnk vinna ett nationellt mästerskap?
Inte i så många fall det kommer hända tror jag.
DrP 2013-04-09 20:29 #230

Svar till inlägg av Boris, 2013-04-09 17:10:

Men Boris, ett av problemen är ju att vi vill diskvalificera även svenska löpare som deltar i tävlingar utomlands, upp till ett år efteråt. Det är väl ställt bortom allt tvivel att vi genom de nya reglerna drar igång (ytterligare) en nedåtgående spiral vad gäller statusen på SM.
Boris 2013-04-09 17:10 #229

Svar till inlägg av j, 2013-04-09 15:53:

SM finns för att kora Sveriges bästa orienterare. Vad spelar det för roll om fyra icke-svenskar har snabbare tider än den bäste svensken? Så länge de bästa svenska orienterare kommer att springa SM blir statusen på ett SM-guld samma som nu.
Zerbembasqwibo 2013-04-09 16:56 #228

Svar till inlägg av C, 2013-04-09 16:40:

Ja så är det. Men även med dubbelt medborgarskap har du kvar problemet...

Om det nu är ett svenskt problem om en som är "svensk" (=folkbokförd i Sverige) även (försöker) delta i ett annat lands mästerskap. Vi definierar ju svensktillhörigheten som det som gäller för den personen.

Det enda som löser detta är en "global" regel som IOF måste styra. Men, det är inte i deras uppdrag att definiera regler för nåt annat än regler för nationella mästerskap.
C 2013-04-09 16:40 #227

Svar till inlägg av Zerbembasqwibo, 2013-04-09 15:16:

Ja men man kan ju vara folkbokförd i Sverige men fortfarande springa mästerskap i andra länder om de har andra regler. det gäller väl i ganska många som bor i Sverige men representerar icke-nordiska landslag. Dvs vi skulle ha i stort sett samma situation som innan den nya regeln?
j 2013-04-09 15:53 #226

Svar till inlägg av Boris, 2013-04-09 15:00:

Jag tycker absolut att den som vinner tävlingen också ska bli svensk mästare. Annars riskerar vi att devalvera statusen på ett SM-guld.
Alltså inga utom tävlan. Sen är det ju en annan fråga vilka som ska få vara med på ett SM.
C 2013-04-09 15:16 #225
Har väl sagt många gånger förut men den här regeln riskerar ju att bli en sån ankdamm med diskningar långt i efterhand. Tänk en löpare tillfälligt representerar en svensk klubb under våren och sedan flyttar till ett annat land med andra regler. Kommer han/hon ens att bry sig om diskningar i efterhand? Skicka tillbaka medaljen med UPS till SOFT? Nej det är vi i Sverige som blir drabbade med parodier till resultatlistor.

Det enda rimliga är att man tittar 12 månader bakåt och inte accepterar "utom tävlan". Byter man land riskerar man att missa något mästerskap men ingen annan drabbas.
Zerbembasqwibo 2013-04-09 15:16 #224

Svar till inlägg av Boris, 2013-04-09 15:00:

Ja, fast byt ut medborgare till folkbokförd.
Boris 2013-04-09 15:00 #223
Den enklaste lösningen kan vara att låta utländska löpare springa SM utan att kunna bli svensk mästare. Då får de springa banor av hög kvalité och tävla mot de bästa utan att ha något konflikt med sina egna länders mästerskap. I så fall kan man kora den högstplacerade svenska medorgaren som svensk mästare.
ledare 2013-04-09 14:25 #222
I H21 på sprint SM är många utlänska löpare anmälda, löpare som Julian Dent förstår jag, han kommer inte springa mästerskap i Australien, men Lidingö och Göteborg har norskar som definitivt kommer springa NM, borde inte Göteborg och Lidingö stoppa löparna?


PS 2013-04-04 12:39 #221

Svar till inlägg av Zerbembasqwibo, 2013-04-04 07:04:

Det är inte min idé. Om den skulle antas så är det mer absurt ändå för om jag inte minns fel så är det så de har haft det i Norge och därifrån har man väl mest hört konstiga idéer när det gäller orientering de senaste åren ;-)
Ulf S 2013-04-04 08:55 #220

Svar till inlägg av sture, 2013-04-04 07:16:

Skatt, och var den eventuellt betalas, är fullständigt irrelevant.
OP har redan tagit upp en invändning, en annan är att du tydligen vill utesluta dem som saknar beskattningsbar inkomst.
OP 2013-04-04 08:48 #219

Svar till inlägg av sture, 2013-04-04 07:16:

Så skåningar som arbetar i Danmark (och då bara betalar skatt där) ska inte få springa SM? Eller motsvarande för personer som bor i gränstrakter mot Norge och Finland? Och som sagt, då kan det bli svenska landslagslöpare som inte får delta.
sture 2013-04-04 07:16 #218
Folkbokförd i sverige och betala skatt i sverige borde väl vara enkla och rimliga krav
Zerbembasqwibo 2013-04-04 07:04 #217

Svar till inlägg av PS, 2013-04-03 22:56:

Ska det alltså bli PS som kommer med det bästa förslaget? Eller ligger det några hinder i detta? Vad säger några personer här som inte har medborgarskap eller är folkbokförda i Sverige? Bygger vi en lösning som saknar problem?
USA 2013-04-03 23:48 #216
Har SOFT tagit fram något smidigt sätt att lämna in protest mot löpare som deltagit i ett annat lands mästerskap? Eller ska man gå tillväga som en vanlig protest?
Pekstanfly 2013-04-03 23:24 #215

Svar till inlägg av PS, 2013-04-03 22:56:

Ja, det har du naturligtvis rätt i.
PS 2013-04-03 22:56 #214

Svar till inlägg av Pekstanfly, 2013-04-03 21:38:

Om du går strikt efter den regeln så kan du få utesluta svenska landslagslöpare. Svenskt medborgarskap ELLER folkbokförd i Sverige är ett rimligare krav.
Svensk 2013-04-03 22:28 #213

Svar till inlägg av Pekstanfly, 2013-04-03 21:38:

Klokt! Sund inställning!
Svensk 2013-04-03 22:28 #212

Svar till inlägg av Pekstanfly, 2013-04-03 21:38:

Klokt! Sund inställning!
Pekstanfly 2013-04-03 21:38 #211

Svar till inlägg av old, 2013-04-03 20:50:

Om vi nu ska göra skillnad på folk och folk tycker jag folkbokföring passar bättre än medborgarskap.

Skatteverket: "Du ska vara folkbokförd i Sverige om du planerar att tillbringa din dygnsvila, dvs. bo, i Sverige i ett år eller mer."

Som folkbokförd får man ett svenskt personnummer.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Senast kommenterat

Onsdag 16/7

22:30

VM i Finland 2025

728

 

Tisdag 15/7

15:59

Bagheerastafetten

5

 

12:17

Sprintstafett på SM

134

 

Måndag 14/7

19:44

Pulsmätning

1

 

Lördag 12/7

17:20

Tjoget 2025

47

 

Måndag 7/7

12:02

Silly Season 2025

339

 

Söndag 6/7
Torsdag 3/7

11:18

Oxtract

14

 

08:15

Sverigelistan

542

 

Onsdag 2/7

18:35

Eventor nere igen...

897

 

Söndag 29/6

19:39

Rikslägret

45

 

Lördag 28/6

14:04

Världscupen Idre 2025

268

 

Fredag 27/6

17:15

Sprint-SM TV-succe?

192

 

Torsdag 26/6

21:42

-Arrangemangsreklam-

1045

 

Onsdag 25/6
Tisdag 24/6

23:09

Smålandskavlen

449

 

Torsdag 19/6

23:54

Jukola 2025

327

 

Måndag 16/6
Fredag 13/6

16:58

10-mila från 2024

2177

 

Torsdag 12/6
Onsdag 11/6
Söndag 8/6
Lördag 7/6

21:22

Eskilstuna

21

 

15:50

Kompass

4

 

Fredag 6/6
Torsdag 5/6
Onsdag 4/6
Måndag 2/6

12:06

Startavgifter Idre

8

 

Söndag 1/6
Onsdag 28/5

19:49

Stigning

6

 

Tisdag 27/5
Lördag 24/5
Tisdag 20/5


Arkiv

 
 
 

Logga in på Orienterare.nuStäng