Visa inloggningsformulär
O-snack  

Aktuell tråd

Stafettligan

STL  2023-06-15 15:10
Nästa år, 2024, startar Stafettligan i SOFT:s regi.

Mer information i nyhet:
https://www.orientering.se/utova-och-folj/nyheter/programmet-klart-for-stafettligan-2024/

Stafettligans sida:
https://www.orientering.se/utova-och-folj/tavla/tavlingar/stafettligan/

I den här tråden är det tänkt att diskutera konceptet, programmet, poängberäkning osv.

Skriv ett inlägg

 

 

Skriv 1981 i rutan

 
 

Inlägg

Vaccinera klubben 2026-01-26 09:35 #567
Ledare. 2026-01-13 08:12 #566
Utan att försköna dopning på något sätt, men det känns som ett sätt att boosta upp antalet som går SISU-kurser. (Finns det ekonomisk vinning att åka upp i statistiken?)

Vaccinationen är en god investering som stärker föreningens trovärdighet mot kommun, media och sponsorer och som kan användas vid marknadsföring och rekrytering av ledare och medlemmar. Att föreningen är vaccinerad är också en förutsättning för att få beställa dopingkontroller och gratis informationsmaterial. Vaccinationen gäller i tre år. Om ni vill få hjälp av en processledare genom själva vaccinationen, så kan ni fråga ifall ert SISU-distrikt kan hjälpa till.
Noterat 2026-01-13 08:06 #565

Svar till inlägg av Mitt namn, 2026-01-12 22:45:

Det räcker att säga att klubben gjort det.

Står inget heller om vilka i klubben som ska, bara tex styrelsen. Noterbart är att detta verkar vara mer som plus i kanten, finns inget som tyder att en klubb skulle hamna i sämre läge (eller bättre) om man genomför detta till punkt och pricka.
Olle 2026-01-13 08:05 #564

Svar till inlägg av Noterat , 2026-01-12 20:38:

Jag tolkar det som att det där är en mall att utgå från för att ta fram en policy som passar egna klubben. Jag tror inte alla klubbar måste bekosta och genomföra egna dopingtester. Utan man tar bort de punkterna som man inte vill ha med. Tänker att den måste vara på en rimlig nivå så den passar där den aktuella klubben befinner sig och hur vår idrott ser ut.
Soffan 2026-01-12 23:13 #563
Inget att invända mot ämnet som sådant, men ska man gå ut med sanktioner så räcker det inte med sunt förnuft-regler utan det måste stå tydligt exakt vad som ska göras, annars blir det garanterat diskussioner (inte minst här). "Klubben ska diskutera i grupp". Vad innebär det? Styrelsen, några ledare, alla ledare, alla ledare på stafettligan, några aktiva, alla aktiva, alla deltagare i stafettligan, ungdomar?

Det låter gnälligt att skriva så här i ett viktigt ämne, men hellre ta det nu än att vi står i april och är osäkra på vilka som verkligen fick poäng i stafettligan.
Mitt namn 2026-01-12 22:45 #562
Måste man göra nåt av det där eller räcker det att man säger till Soft att man gjort det?
Helren 2026-01-12 22:39 #561

Svar till inlägg av Zerbembasqwibo, 2026-01-12 21:39:

Vad jag vet är doping inte något stort problem men det är däremot onödig administration.
Zerbembasqwibo 2026-01-12 21:39 #560
Är doping ett stort problem inom svensk orientering? Krävs rätt mycket insats för att uppfylla det där.
Oj 2026-01-12 21:31 #559

Svar till inlägg av SOFT satsar på Stafettligan!, 2026-01-12 17:18:

Antagligen helt ok men tycker det är lite sent att informera och ställa krav bara några månader innan.
Noterat 2026-01-12 20:38 #558
Det är ju bara en policy som ska antas

Antidopingplan för ORIENTERINGSKLUBBEN

Vi vill:
• Skydda våra idrottares prestationer och tävlan på lika villkor.
• Främja en sund träningskultur.

Så här gör vi för att förebygga doping i vår förening:
Förebyggande åtgärder
• Vi utser en antidopingansvarig som gör en tidsplan för när nedan åtgärder ska vara genomförda och ansvarar för att åtgärderna genomförs.
• Vi informerar klubbens ledare/tränare och övriga medlemmar om gällande antidopingplan.
• Vi informerar om klubbens antidopingplan på hemsida, i sociala medier och i andra sammanhang, t ex för kommun, sponsorer och andra samarbetspartners.
• Vi marknadsför att vi har vaccinerat oss, bland annat genom att beställa ett diplom som vi sätter upp i våra lokaler.
• Vi uppmanar ledare/tränare och idrottsutövare att göra kunskapstestet på vaccineraklubben.se.
• Vi uppmanar ledare/tränare och idrottsutövare att göra e-utbildningen Ren vinnare.
• Vi ålägger vissa grupper av ledare/tränare och idrottarsutövare (ange vilka) att göra e-utbildningen Ren vinnare. Dessutom göra kunskapstestet i Ren vinnare för att repetera sina kunskaper årligen. Vi följer upp att detta gjorts.
• Ledare/tränare tar upp antidopingfrågan med sina aktiva genom att använda diskussionshandledningen ”Antidopingsnack”.
• Vi delar ut foldrarna ”Tänk efter Före” och ”Dopingkontroll” till våra aktiva.
• Ser till att våra idrottsutövare, ledare samt annan stödpersonal förstår hur man bör bete sig vid en dopingkontroll. Detta genom att bland annat läsa de goda råd som Antidoping Sverige ger på antidoping.se, se filmen om hur en dopingkontroll går till samt aktivt prata om värderingar och attityder i föreningen.
• Vi beställer antidopingföreläsning från Antidoping Sverige/vårt RFSISU-distrikt för att fördjupa kunskapen hos föreningens ledare/tränare och idrottsutövare.
• Vi använder Antidoping Sveriges serie med filmade föreläsningar och tillhörande handledning för att fördjupa kunskapen hos föreningens ledare/tränare och idrottsutövare.
• Vi genomför en särskild antidopingvecka varje år där vi lyfter frågan extra mycket.
• Vi ser till att ha en uppdaterad hemsida med grundläggande antidopinginformation.
• Vi sprider kunskap i sociala medier genom att följa Antidoping Sverige och dela deras inlägg.
• Vi sprider antidopingbudskapet genom att beställa affischer, banderoller m.m. från Antidoping Sverige som vi sätter upp i våra lokaler.
• Vi har endast samarbeten/avtal med gym som är diplomerade med ”Vaccinera klubben mot doping” eller ”100% ren hårdträning”.
• Vi har information i vårt medlemsavtal rörande antidoping (se förslag till text på vaccineraklubben.se)
• Vi uppmuntrar våra medlemmar om att rapportera misstänkt doping via Antidoping Sveriges kanaler för tipslämning.
• Vi prenumererar på Antidoping Sveriges nyhetsbrev och sprider aktuella nyheter till våra medlemmar.
• Vi beställer och bekostar extra dopingkontroller.

Akuta åtgärder
• Vi har en beredskapsplan för insatser vid misstanke om doping samt ifall ett dopingfall skulle inträffa.

Surfer 2026-01-12 19:25 #557

Svar till inlägg av SOFT satsar på Stafettligan!, 2026-01-12 17:18:

Kan man deltaga på 10mila utan att vara med i stafettligan?
Cynikern 2026-01-12 17:39 #556

Svar till inlägg av SOFT satsar på Stafettligan!, 2026-01-12 17:18:

Antidoping-arbete för att få dopade siffror till RF?
SOFT satsar på Stafettligan! 2026-01-12 17:18 #555
"De nya kraven innebär att alla föreningar som deltar i Stafettligan ska ha genomfört Antidoping Sveriges program Vaccinera klubben om de ska få poäng i ligan."

https://www.orientering.se/utova-och-folj/nyheter/vaccinera-klubben-mot-doping-workshop-26-januari-och-9-februari/
Resultatet 2025-05-14 18:55 #554
Jag är dåligt insatt i poängsystemet, men att Eksjö hamnar så högt upp som femma i Mix gissar jag har att göra med att JSM-stafett räknas in, eller?
25 2025-05-14 17:49 #553
Hade varit skoj med avslutning på söndagen istället för 25mannakorten. Men det kanske blir problematiskt med tider och hemresa osv.
xx 2025-05-14 15:53 #552

Svar till inlägg av Mitt förslag, 2025-05-14 11:47:

Jag tycker det finns utrymme för två stafetter före Tiomila. Inte helt nödvändigt att ha ytterligare en i maj (förutom Tiomila) då Jukola kommer i juni. Men visst i slutet av man kanske det finns utrymme? Men i augusti kam det gärna få vara en. SM-tycker jag inte funkat så bra i stafettligan de första två åren. I alla fall inte som avslutning. Sen känns det givet med en avslutning i oktober.
Mixklassen tycker jag kan utgå. Koncentrera det på dam och herr. Strunta i juniorerna också. Det gör det bara otydligt och svårbegripligt.
Mitt förslag 2025-05-14 15:30 #551

Svar till inlägg av Syding, 2025-05-14 13:05:

Håller med! Trots att jag är Svealänning själv tycker jag att stafettligan under de två år som gått har haft en alldeles för stor slagsida mot Mälardalen.
2026 2025-05-14 13:56 #550
Vad som finns kalender och långtidsplan för nästa år.
6/4 Kolmården
12/4 Göteborg (natt-SM Alingsås)
2/5 Tiomila
17/5 ?
7/6 Alfta-ÖSA
28/6 SM mixsprint i samband med SM veckan Karlstaf
23/8 SM ? Förhandlar med arrangör
24/10 ? Även final SL

Så finns några tävlingar och söka
Syding 2025-05-14 13:05 #549

Svar till inlägg av Mitt förslag, 2025-05-14 11:47:

Bring back 7-manna! Perfekt för stafettligan i slutet av mars eller tidigt i april.
Jopp 2025-05-14 12:18 #548

Svar till inlägg av Jopp, 2025-05-14 12:17:

Eller snarare att man skulle räkna in juniorallsvenskan i allsvenskan.
Jopp 2025-05-14 12:17 #547

Svar till inlägg av TG, 2025-05-14 11:35:

Det blir också konstigt eftersom juniorer springer juniorklass. Som om alla under 20 år inte skulle vara med på sista matcherna i Allsvenskan,
Mitt förslag 2025-05-14 11:58 #546

Svar till inlägg av Mitt förslag, 2025-05-14 11:47:

Fyra av fem räknas. Avslutningen måste vara bland dem så man garanterar att det avgörs där. För att höja spänningne under just avslutningen skulle också bonuspoäng kunna delas ut för de x första vid varje växel här,
Mitt förslag 2025-05-14 11:47 #545
1) Tidig vårstafett sydsverge/Sörmland mars/april
2) 10mila aprl/maj
3) Sen vårstafett Norrland maj/juni
4) SM-stafeten endast seniorklassen sep
5) Separat avslutning (med natt-SM fredag?) okt

Ytterligare önskemål. Variantion på antal sträckor. Avslutningen skulle mycket väl kunna fem st.
TG 2025-05-14 11:35 #544
Jag tycker att SM inte bör ingå i ligan kommande år.
Eftersom det då är 4 klasser ger den så mycket mer än andra deltävlingar.
SM lockar många deltagare ändå.
Granväg 2025-05-14 11:24 #543
Jag tittar på slutställningen av stafettligan och ser att poängberäkningen är lite konstig.
I herr- och damklasserna räknar man de TRE bästa resultaten.
Men i mixklassen räknar man de SJU bästa (varav minst 3 dam/herr).
Varför inte SEX bästa i mixklassen? Då är det bara att lägga ihop poängen i dam- och herrklass.
Kommunikatör? 2025-05-12 08:10 #542

Svar till inlägg av Fundering , 2025-05-12 06:18:

Lustigkurre!
Fundering 2025-05-12 06:18 #541

Svar till inlägg av Väntar med spänning, 2025-05-12 00:33:

Varför inte starta upp en parallell Stafettligan?
Väntar med spänning 2025-05-12 00:33 #540

Svar till inlägg av Pelle k, 2025-05-11 23:42:

Vet inte om det skulle bli bättre eller sämre om de lägger ner den. Men det skulle vara lätt att göra den bättre i alla fall.
Pelle k 2025-05-11 23:42 #539

Svar till inlägg av Väntar med spänning, 2025-05-11 23:36:

Ja det kan väl åtminstone inte bli sämre?
Väntar med spänning 2025-05-11 23:36 #538
Jaha, då var den misshandlade stafettligan slut för i år. Kommer det några resultat? Är det någon som bryr sig? Blir det bättre nästa år? https://eventor.orientering.se/Standings/View/Series/1450
Brantfoten 2025-05-02 12:54 #536

Svar till inlägg av Undrande, 2025-05-02 10:24:

Finns på 10-milas Eventorsida
https://eventor.orientering.se/Events/Show/48103
Undrande 2025-05-02 10:24 #535
Var kan man se ställningen i stafettligan?
Insatt 2025-05-01 22:59 #534

Svar till inlägg av Trend med generaliserade kartor, 2025-04-27 21:15:

Kolla betyget på helgens karta i Eventor så inser man att 80 tals ordspråket från norrmännen fortfarande stämmer
Ha ha, roligt att varje tråd här slutar med diskussioner om karta!
PS 2025-04-29 10:23 #533

Svar till inlägg av Norge tyckte, 2025-04-29 09:49:

"Full fart på dålig kart" syftade nog på åttitalets kartor och där var problemet ofta att de var inkonsekventa och hade dålig precision. Hur det är nu har jag väldigt dålig koll på men jag tvivlar i alla fall på att precisionen är dålig om ett bra grundmaterial har använts. Speciellt då om man ritar med GPS som kan rädda kartritaren från att göra större misstag även om man inte kan lita på den alltid.
Norge tyckte 2025-04-29 09:49 #532
Hur var det Norge tyckte om svenska kartor. Full fart på dålig kart?
Samma som gäller nu om kartor i Stockholmsområdet?
Det har vänt 2025-04-29 09:15 #531

Svar till inlägg av Trend med generaliserade kartor, 2025-04-27 21:15:

Det där med att kartorna blir mer och mer detaljerade kanske är historia nu då.
Trend med generaliserade kartor 2025-04-27 21:15 #530

Svar till inlägg av Fel!!!, 2025-04-27 12:12:

Enligt min bedömning går även denna karta till den nya Stockholmstrenden mer generaliserade kartor med färre detaljer.
Jämför tex området vid kontroll 3 med gamla kartan, betydligt fler både stenar och branter men kurvbilden ganska lik även om ekvidistansen är olika.
https://omaps.blob.core.windows.net/map-excerpts/9c72197bc4e34b91a3fd1ca112a89a99.png

Personligen upplevde jag framför allt branter som jag tyckte borde vart med på kartan men inte var det - lika så att grönt, gult och grönraster också är mer generaliserat. Och så klart stenar men i övrigt stämde kartan tyckte jag.

Andra exempel på det är de kartor som använts för de senaste tre årens 25-manna. Alla har också bytt ekvidistans från 4 till 5 vilket spelar roll.
Flemingsberg 2022 - betydligt färre detaljer nya kartan, men mer grönt/gult.
Lida 2023- många stenar och punkthöjder mm borta, Framför allt höjderna mer generaliserade.
Rudan 2024 - särskilt de detaljerade områden betydligt förenklade - å andra sidan var de väldigt svårlästa tidigare pga plotter.
Fantastiskt 2025-04-27 18:44 #529
”Vi gör en stafettliga med olika stafetter. Bra. Vi gör en ny stafett med tre sträckor, exakt som det blir på SM stafetten och nästan som Måsen så får vi samma resultatlista.”
Host 2025-04-27 16:24 #528
Josåatt...
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 16

Senast kommenterat

Lördag 20/6
Fredag 19/6
Torsdag 18/6

09:18

-Arrangemangsreklam-

1097

 

08:05

Tävlingsavgifter

57

 

Onsdag 17/6

22:34

Jukola 2026

194

 

12:37

Jukola 2027

5

 

10:53

Jukola 2028

23

 

Tisdag 16/6
Söndag 14/6
Fredag 12/6
Onsdag 10/6
Söndag 7/6

20:55

Stafettligan

645

 

Torsdag 4/6

10:57

WC 2 Skara/Lidköping

161

 

Onsdag 3/6
Lördag 30/5
Fredag 29/5

15:13

O-ringen 2030-talet

20

 

Torsdag 28/5

23:02

Orienteringsstrumpor

12

 

Onsdag 27/5

12:45

OLGY 26

17

 

10:19

10Mila 2026

498

 

Måndag 25/5
Söndag 24/5
Lördag 23/5

19:43

TC nuförtiden

9

 

Fredag 22/5

11:13

JVM tester

88

 

Torsdag 21/5
Tisdag 19/5

21:44

Karantän

13

 

Måndag 18/5

14:43

SM Sprint 2026

31

 

Fredag 15/5
Söndag 10/5
Lördag 9/5
Fredag 8/5

23:44

10mila 2027

5

 

Onsdag 6/5

21:35

10Mila 2026 Webb-TV

39

 

Måndag 4/5

21:49

10mila-fantasy

16

 

14:57

AI 10mila

3

 

Fredag 1/5

07:32

WC1 2026

172

 

Onsdag 29/4

22:09

Kristihimmelsfärd

2

 



Arkiv

 
 
 

Logga in på Orienterare.nuStäng