Visa inloggningsformulär
O-snack  

Aktuell tråd

Redovisning av barns resultat

Tvåsträcksmosse  2026-07-25 22:10
Vid förbundsmötet i våras beslutade SOFT att utreda hur resultat ska redovisas för barn och ungdom. Detta i respons på en motion från Umeå OK, där man belyste hur man inom flera andra idrotter slutat jämföra barns resultat, eller tonat ner jämförelser av resultat. Som beskrivs i motionen är en nedtoning av jämförelser mellan barns resultat i enlighets med RFs riktlinjer.

Det handlar alltså om motion 7 i den här listan: https://www.orientering.se/utova-och-folj/om-oss/forbundet/forbundsmote/inkomna-motioner/

Jag håller med motionärerna om att det är problematiskt hur vi inom orienteringen gör resultatlistor baserade på tid för väldigt unga barn. Samtidigt är ju ofta tävlingsmomentet en del av det som gör orientering roligt.

Bör vi redovisa barns resultat och prestationer, och i sådana fall hur? Låt oss diskutera!

Skriv ett inlägg

 

 

Skriv 1981 i rutan

 
 

Inlägg

Kullerbyttan 2026-09-04 13:45 #39

Svar till inlägg av Tore H65, 2026-09-04 13:16:

Kullerbyttan består i att du verkar tänka att det måste vara samma för alla. Så är det inte. Funktionen (den väl dolda) i Eventor gör det möjligt för DEN ENSKILDE deltagaren att få tid redovisad i resultatlistan eller ej. Det bästa av två världar, men som sagt, det är sjukt dolt.
Tore H65 2026-09-04 13:16 #38
Det finns en logisk kullerbytta här.
Om man inte vill ha resultat utan vill springa sin tävlingsbana och det i resultatlistan ska stå deltagit, då behöver man inte åldersklasser utan man behöver bara banor. Då blir frågan varför vi ska ha åldersklasser för ungdomar? Då bör det bli bättre att erbjuda banor som vit, gul, orange, röd, blå och svart.

Tävlingsbanor på tävlingar som heter vit, gul, orange, röd, blå och svart där det inte finns åldersklasser påminner mig om något jag sett på tävlingar men jag kan inte komma på vad. Vad kan det vara?

Den logiska kullerbytta är att om man anser att ungdomar inte ska ha resultat så behövs inte åldersklasser utan bara banor, och det alternativet finns redan.

Jag ser redan idag att det finns både ungdomar som springer öppna banor. Mitt intryck är att ungdomsledarna använder öppna banor som inkörsport till åldersklass.och vuxna använder också öppna banor som inkörsport, permanent port, eller avvecklingsport, till åldersklass.
Enklare 2026-09-03 07:24 #37
Det finns stöd i Eventor, men det är för dolt, att låta deltagare välja om de vill ha sina tider visade i resultatlistan. Detta borde göras mycket enklare.
Utav de ca 15 ungdomar under 15år som vi har/har haft i klubben de senaste två åren anger mer än hälften att skälet att inte vilja tävla är att de inte vill bli sedda i resultatlistan.

Och NEJ! Det är inte en ledarfråga, vi har pratat hur mycket som helst om detta och använt all tillgänglig information om hur den dialogen ska skötas.

Vissa vill inte av några olika anledningar - så är det bara.
Oj 2026-09-02 19:27 #36

Svar till inlägg av Hupp, 2026-09-02 10:46:

Men varför skulle de göra det på grund av att man inte har några officiella resultat?
Hupp 2026-09-02 10:46 #35

Svar till inlägg av Oj, 2026-09-01 14:00:

Ja så an det vara, man om det gör att ledare pushar upp fler i barn att spela med äldre åldrar så är blir det ju kontraproduktivt för de barnen.
AJ 2026-09-02 09:32 #34

Svar till inlägg av Zerbembasqwibo, 2026-09-01 19:34:

Inte ovanligt med ett överfyllt bord med begagnade barnböcker att välja från i Göteborg - mina barn gillar det!
Dala 2026-09-02 08:54 #33

Svar till inlägg av Zerbembasqwibo, 2026-09-01 19:34:

Domnarvet körde väl nästan det förra året. Barnen i klubben hade lämnat in urvuxna leksaker som var pris på miniknat. Förmodligen det mest uppskattade miniknatpriset hittills (även om den var vällekt redan innan)
Fika 2026-09-02 07:59 #32

Svar till inlägg av Sthlm, 2026-09-01 21:59:

Ja, har man inte testat det, så gör det. Uppskattas av alla som min klubb kollat med. Mycket mer än såpbubblor och annat krims-krams.
Sthlm 2026-09-01 21:59 #31

Svar till inlägg av Zerbembasqwibo, 2026-09-01 19:34:

Jag har sett fikakupong till markan på många stockholmstävlingar. Brukar vara en succé!
Zerbembasqwibo 2026-09-01 19:34 #30

Svar till inlägg av Tore H65, 2026-09-01 15:37:

Mycket bra!

"Arrangörerna har svårt att få fram priser till alla ungdomar men det finns ett pris ingen har provat som jag tror skulle bli succé: Gratiskupong till en fika i markan. Det är en vinna-vinna situation för föräldrarna blir nästan tvingade att också köpa fika i markan"

Jag själv misslyckades med det iom att vi inte hade en marka i egen regi - och nån bättre idé kom vi inte på.

Finns det andra bra idéer? Varje barn tar med ett pris och lämnar in, o sedan som en bytesloppis får man välja ett annat? (Vill komma åt det där att en belöning ska vara materiell och stimulera den redan idag onödigt höga konsumtionen vi har).
Tore H65 2026-09-01 15:37 #29
Det viktiga är hur vi pratar med barnen. Den romerske kejsaren Marcus Aurelius skrev omkring år 150 e.kr i sin bok självbetraktelser (ca 150kr på Adlibris) att när man utför en prestation är det viktigt att man inte behöver andra människor för att sätta värde på prestationen. Man måste bli sitt eget vittne. Om man städar hemma ska man göra det för sin egen trivsel och inte för att det kan komma gäster.

När ett barn har utfört en prestation ska man fråga barnet vad barnet tycker om prestationen. Om barnet tycker det var bra så är det bra. Vad andra tycker är oväsentligt. (Dock gäller inte det motsatta, om barnet är missnöjd ska man inte göra barnet ännu mer missnöjd.)

Individuella idrotter (ej lagsporter) har en viktig uppgift att lära barn dels att om det har gått dåligt har man bara sig själv att skylla (utan att göra barnet ännu mer missnöjd) och har det gått bra är det bara man själv som har gjort det, och barnen ska också lära sig att det är dom själva som värdesätter sina prestationer. Vad andra tycker är oväsentligt.

Den viktiga frågan till barnet är: Vad tycker du själv, och alla svar accepteras. Barnet måste hitta en inre harmoni i det, ett inre lugn, ett inre självförtroende.

Det är viktigare än resultaten och priserna.
Jag föreslår: Fortsätt ha resultat. Ha priser till alla. Och prata med barnen på ett bra sätt.
Tore H65 2026-09-01 14:44 #28
Barn och vuxna ser på problemet på olika sätt. Vuxna bryr sig om resultatet och vuxna bryr sig nästan inte om priset. För barn är priset viktigt och ofta mer viktigt än resultatet. Hur viktigt priset är för barn varierar och hur stor betydelse resultatet har för barn varierar
Det är dock helt klart att priser på tävlingar har större betydelse för barn än vuxna.
Därför är det sedan många år, eller decennier, priser i ungdomsklasser men inte i vuxenklasser.

Eftersom alla vet detta och det har redan blivit standard sedan många många år bör det vägas in i diskussionen och man bör inte se problemet ur ett enbart vuxenperspektiv utan egentligen enbart ur barn-perspektivet.

Arrangörerna har svårt att få fram priser till alla ungdomar men det finns ett pris ingen har provat som jag tror skulle bli succé: Gratiskupong till en fika i markan. Det är en vinna-vinna situation för föräldrarna blir nästan tvingade att också köpa fika i markan.

Lägg kostnaden på anmälningsavgiften. Det är också en vinna-vinna situation. I majoriteten av klubbarna betalar klubben ungdomars anmälningsavgift och klubben blir glad ju fler ungdomar som tävlar. Om föräldrarna betalar anmälningsavgiften blir dom glada om barnen vill tävla.

Det är en vinna-vinna situation för alla parter.
Oj 2026-09-01 14:00 #27

Svar till inlägg av Hupp, 2026-09-01 11:28:

Officiella resultat och serier i barn fotbollen är faktiskt inte nödvändigt eller speciellt intressant för någon.

Alla vet vem som har vunnit ändå och det är tillräckligt för tävlingsinstinkten också.
Hupp 2026-09-01 11:28 #26
När man hyllar att man lyckats med att skaka fram bra spelare fast de inte räknat resultat så skulle jag vilja se en lista på hur många som spelat med jämnåriga eller om det är tvärtom att när man inte räknar resultat så pressar man upp spelare till äldre lag vilket gör att de blir bättre.
Hupp 2026-09-01 11:19 #25
Tar man bort tider så kommer antagligen löpare springa i äldre klasser och bli mer hetsade av att träna på en nivå de inte borde.
d 2026-09-01 08:57 #24

Svar till inlägg av Tvåstrecksmosse , 2026-08-31 22:32:

Jag funderade lite på om det skall vara tids-redovisning, och sträcktider, men resultatlista sorterad efter namn, eller start-tid. Då får man själv söka upp sig i listan och jämföra med de man vill jämföra. Det är ingen "som jämför alla automatiskt". Visst, det kanske inte gör så stor skillnad, men man tar bort momentet "jag är alltid längst ner på listan".
Fry 2026-09-01 07:56 #23

Svar till inlägg av madcap, 2026-09-01 07:25:

Går det att göra så det alltid är aktiverat?
madcap 2026-09-01 07:25 #22

Svar till inlägg av Tvåstrecksmosse , 2026-08-31 22:20:

Det SKA alltid finnas det valet, men många arrangörer vet inte om det och missar att aktivera det i Eventor.
Tvåstrecksmosse 2026-08-31 22:32 #21

Svar till inlägg av Noodles, 2026-08-31 08:48:

Det kan säkert se olika ut, men jag upplever att fotbollen lyckats rätt bra när de ”slutat räkna mål” för de yngsta. Jag använder citationstecken eftersom barnen såklart fortsätter att räkna mål. Det är ju, som du skriver, ofta roligt att göra det.

Men det är ändå en stor skillnad att målräkningen inte är officiell. Det blir lite som att barnen sitter på gasen och vuxenvärlden sitter på bromsen när det kommer till resultathets. Och både gas och broms kan behövas ibland.

De fotbollslag med nioåringar jag sett har varit jättemotiverade och inte behövt någon motivation i form av yttre målräkning. Och jag tycker som sagt att fotbollens upplägg med icke-officiell målräkning är rätt lyckat. Går det att få till någon motsvarighet inom orienteringen?
Tvåstrecksmosse 2026-08-31 22:20 #20

Svar till inlägg av Det går!, 2026-07-31 13:02:

Ja, jag såg faktiskt att det gick att välja ”delta utan tidtagning” i färgklasserna i samband med att jag gjorde några anmälningar för några dagar sedan. Positivt tycker jag! Men jag förstår inte varför detta val inte alltid finns i färgklasserna? Det borde det göra, tänker jag.

Och du har helt rätt i att kunskapen om detta val är väldigt dåligt spridd. Det är ju viktigt i sammanhanget att ungdomsledare och andra vuxna kan berätta att möjligheten att välja bort tidtagning finns (ibland?).

För mitt barn har det förövrigt funkat bra att byta lite fram och tillbaka mellan åldersklass och färgklass. När självförtroendet varit svagt har han kunnat köra färgklasserna med kompis t ex. Att vid behov lyfta möjligheten att köra utan tidtagning skulle vara ett bra pedagogiskt verktyg som orienteringsförälder eller ungdomsledare.

fd Skidorienterare 2026-08-31 11:31 #19

Svar till inlägg av Mao, 2026-08-31 11:20:

När du skriver om längdskidor så kom jag att tänka på hur stor skillnad det kan vara i fysiologisk utveckling mellan barn födda tidigt och sent på året - att sånt får en orimligt stor "utsorterande" effekt är väl ett väl så stort problem som att barn som blir lite ledsna när dom råkar underprestera.
Zu 2026-08-31 11:26 #18

Svar till inlägg av Mao, 2026-08-31 11:20:

Det är inga barn som håller på med lagsport som inte märker vilket lag som vinner och vilket som förlorar oberoende ifall man officiellt räknar mål eller inte.

Jag har också barn som slutat med längdskidor för att hon kom efter. Då var det snarare träningarna och att de bättre ungdomarna fick vänta in henne som gjorde att det inte var roligt.
Mao 2026-08-31 11:20 #17

Svar till inlägg av Noodles, 2026-08-31 08:48:

Fast det är också många som slutar pga samma fråga. Sen är fotboll en lagsport.
Så frivillig tidtagning i öppen klass för barnen skadar nog inte men åldersklass ska fortsatt ha tid.
Min dotter slutade med längdskidor för att hon inte hängde med och då var det inte roligt med tidtagning.
Noodles 2026-08-31 08:48 #16
Jag har med fasa sett hur det här tramset förstör inom fotbollen. Barn älskar att tävla, och dom kan dessutom hantera att förlora. De bör framförallt lära sig förlora i tidig ålder och inte i tonåren. Det är överhuvudtaget otroligt svårt att motivera 10-åringar att röra på sig om det inte är tävling.

Barnen räknar mål, föräldrar räknar mål och ledarna räknar mål. Det är väl bara den oengagerade domaren som inte gör det. Barnen har dessutom järnkoll på vilka som är bäst och hur dom själva ligger till. Toppningsgrejen är lika närvarande utan seriespel och målräkning. Ledare som tycker det är en bra idé att toppa när 7-åringar sparkar boll kommer göra det oavsett. Knäppa föräldrar som gapar bredvid gör det oavsett.

låt barnen tävla så kommer fler fortsätta.
Tvåstrecksmosse 2026-08-01 14:59 #15

Svar till inlägg av Utom ämnet, 2026-07-30 19:20:

Hoppsan, jag som trodde jag kunde stava. Tack för korrigeringen!
Ej godkänd 2026-07-31 17:47 #14
Diskussionen om redovisning av barns resultat är på RF nivå. Resultatvisningens natur varierar stort mellan idrotter även om varje idrott såklart bör tänka på barnens bästa.
Det handlar inte enbart om resultatredovisning på plats på tävling utan även om vad som går att söka fram på nätet och hur det redovisas.

Rankinglistor för barn. Lite googling ger flera exempel på idrotter som tagit bort rankinglistor för (yngre barn). Såhär kommunicerade badminton:

Rankingpoäng U13
Ranking för U13 spelare tas bort från Sverigerankingen från och med säsongen 2023/2024.
Rankingpoäng för U9 och U11 har redan avvecklats från Sverigerankingen och eftersom U13
klassen består av spelare yngre än 13 år, bör samma hantering gälla även för den åldersgruppen.
Alltså ska inga rankingpoäng delas ut till U13 spelare, oavsett vilken klass de deltar i, då jakt på
rankingpoäng inte ska ligga till grund för deltagande i tävling.



Sedan är resultatredovisning på nätet en aspekt. Beroende på idrott kan man enkelt få fram historiska och kanske heltäckande tävlingsresultat för personer ner på lägsta ålder tänk 8 år. Här kan man fundera över vad som är rimligt och behövs.

Sett ur detta perspektiv är tidtagning och resultatredovisning på tävling, eller att ha en vinnare, eller en prisutdelning, mindre frågor. Men klart att möjlighet till att skippa tidtagning kan vara bra. Däremot är också "Ej godkänd" ett resultat - ska det stå "Deltagit" istället då?

Sen att orienteringen nog skulle gynnas av U, K och B-klass är en annan fråga.

När frågan gäller barn får man också tänka på att barn oftast inte anmäler sig själva, det gör föräldrar eller tränare. Att sporten erbjuder möjlighet att välja bort tidtagning skyddar alltså inte nödvändligtvis barnen, för dom har inte makten att ta beslutet. Framförallt inte dom med hetsiga föräldrar. För att skydda barnen ska det som bedöms som nödvändligt därför gälla alla barn med viss ålder, inte opt in/opt out.
Det går! 2026-07-31 13:02 #13

Svar till inlägg av SirBloody, 2026-07-31 00:45:

När man lägger upp tävlingen i Eventor kan man välja vilka klasser som ska ha möjlighet att endast få ”deltagit” som resultat.
Tyvärr marknadsförs detta sjukt dåligt, och det är också inte intuitivt att fixa det när man lägger upp. Men det går!
SirBloody 2026-07-31 00:45 #12
Håller med tvåstrecksmosse om möjligheten att kunna välja tidtagning, skulle ev kunna öppna för att springa "utom tävlan" i vuxna tävlingsklasser men kanske med start efter tävlande.

Håller även med Talangen om att ingångströskeln är för hög, särskilt om man börjar litet senare. Nu når man svart nivå redan i 18-årsklass, progressionen skulle kunna ske långsammare och nå svart vid 20 istället och minska det tekniska gapet mellan 12 till 14 och 14 till16. Utmaningen för de duktiga som hållit på länge blir att verkligen behärska de tekniska momenten i full fart i yngre klasser och möjligen att fysiska egenskaper slår igenom mer i ungdomsklasser.
Talangen 2026-07-30 23:57 #11
Kan vi inte utgå ifrån vad RF Policy faktiskt säger och inte gå in i detta "bara för att andra idrotter" gjort något så måste vi också göra något? Varför då? Jag försöker verkligen förstå grundproblemet med att publicera resultatlistor inom orientering men jag får bara en massa exempel på hur andra idrotter gjort och de har minsann gjort si och så.

Om man tittar på vad som faktiskt står i RF Policy som i sin helhet är 32 sidor lång så kan man göra några utdrag nedan om resultat - vidare finns rapporten/studien som gjordes 2019 av SOFT som underlag - hänvisas till längre ned - 167 sidor lång. https://www.orientering.se/forening/foreningen/barn-ungdom/vardegrund-ledarskap/barns-tavlande/

RF Policy:
"...Resultatet i stunden blir därmed viktigt och ska få vara det. Däremot är det av yttersta vikt att vi inte låter resultatet i stunden få långsiktiga konsekvenser eller påverka det enskilda barnets och ungdomens möjligheter till idrottslig utveckling. I stället för att eftersträva kortsiktiga resultat och vinster bör alltid jämna matcher och jämnt tävlingsmotstånd fungera som ledstjärna."

Vidare säger RF:
Ta fram/uppdatera och sprid riktlinjer som bidrar till att främja långsiktig utveckling, snarare än kortsiktiga resultat. Säkerställ att de omfattar:
- Användandet av ranking- och resultatlistor.
- ...

"RF Policy" säger inget mer än så. RF policy i övrigt riktar in sig på att motverka tidig selektering eller exkludering. En publicering av en resultatlista som sådan är bara ett konstaterande - det är vad vuxna, föräldrar eller ledare sedan gör med den informationen som kan leda till selektering eller exkludering. Varför andra idrotter har valt att inte publicera resultat får stå för dem - "hatiska" föräldrar/vuxna som inte kan hantera ett matchresultat? Man vill motverka osund laganda mot andra lag?

RF Policy definierar: "Tävling - Aktivitet där flera personer eller grupper mäter sina färdigheter mot varandra inom ett avgränsat färdighetsområde, så som en idrott."

Inom orienteringen är ett resultat ett mått av just färdigheten att kunna orientera - no more, no less såvida ingen lägger in någon värdering i det. Kan barn bli besvikna av en dålig placering - dålig tid? Visst - Kan andra barn bli glada av en placering/tid? Javisst - kan det gå bättre/sämre nästa tävling? Javisst!

Vidare om man om man tittar i studien som genomfördes 2019 så kan man summera följande:
- de som tävlar tidigt och mycket blir kvar i sporten (behöver inte innebära tävlingshets!)
- av 100 st. barn så är 44 st kvar efter 5 år
- av de ca 60 som slutar går andra mest till andra idrotter
- endast ca 10% av de som slutar tycker resultatlista är ett problem
- sett till alla så är det inga som ser tävling som ett problem
- tävling är ett sätt att träffa kompisar
- kompisar är viktigt i alla "grupper" ovan
- den grupp som man mest har möjlighet att behålla är de som tävlar runt 4-5 tävlingar om året - dvs. "less frequent" tävlande

Således - ingen "verksam" - barn eller ungdom verkar ha problem med resultat? Förutom en liten del av de som slutar - och de tillhör ändå inte målgruppen som troligen kan räddas kvar i orienteringen ändå.

Orientering har dessutom en sjukt hög ingångströskel jämfört med andra sporter - redan i HD12 så ska du kunna bemästra relativt avancerade moment. Hur vet du att ett barn har lärt sig orientering till en rimlig nivå så att den med hyffsad glädje kan ta sig runt en bana? Ett sätt att göra det är att mäta tiden och jämföra mot andra - i ett lärande syfte - inte selekterande eller exkluderande. Ja, de har tagit bort resultat från friidrott - ja, men där räcker det att se barnet kanske inte hoppar så långt i hoppgropen utan att behöva mäta och publicera det. I orientering såvida inte du följer upp varenda barn med Livelox, så är tid det enda måttet där man kan mäta just färdigheten att orientera. Vi ledare i vår klubb tonar alltid ned resultat på tävling eller träning, och fokuserar på själva utförandet - men behöver resultat och tid i bakgrunden för att förbättra vår utbildning mot barnen på träningarna.

Det gäller dock att hålla tungan rätt i mun. Resultatlista med placering och tid är en sak, Resultatlista med enbart tid är en helt annan sak om man nu är oroad för att själva placeringsfrågan är "känslig" för någon. Att ta bort tid från den tävlingsidrott som orientering faktiskt är vore väldigt vansklig väg att gå. En slutlig kompromiss, som någon här föreslagit, skulle i så fall kunna vara att publicera själva barnets tid i en lista utan spårbarhet eller rangordning sinsemellan.

Men åter till frågan - vad är egentligen grundproblemet? Vem är det vi försöker skydda? Hur stort är egentligen problemet? Barn kan bli besvikna från och till? Ja är inte det en del av livet - förhoppningsvis tycker de orientering är roligt ändå och kommer tillbaka starkare nästa träning eller tävling?
d 2026-07-30 23:18 #10
En fundering är ju att ha kvar tider, men vi sorterar listorna i bokstavsordning. Så letar man upp sig själv och ser sin tid, kilometer tid etc. , men det står inte att du är nummer 22. Sedan kan man jämföra med kompisar och se vem som var snabbast, men det är inte rankat på pappret. Man får ranka själv mot de man aktivt jämför med. Inte så stort skillnad, men det har kvar fokus på att orientering är att springa snabbt / undvika bom, men det minskar fokus på att rangordna deltagare.
Phil 2026-07-30 22:07 #9
Det kan givetvis vara problematiskt för vissa barn om resultathetsen blir för stor..
Finns många argument för att vi ska behålla resultat från 10 års åldern och uppåt.
En bra ungdomsledare/förälder kan också stödja/kommunicera till barnen om resultat och prestation. Viktigt är också att kunskapen/utbildningen/träningen är på den nivån att den tävlande kan klara av den klass den tävlar i. Att skicka in en oerfaren ungdom i en klass långt över sin kompetensförmåga är dålig ledning. Finns exempelvis klasser som Mycket Lätt, Lätt osv..
Jag blir mer bekymrad när när vissa tävlingar redovisar tid i inskolning. Det borde absolut förbjudas. Men exempelvis på O-ringen etapp 1 redovisades tid i inskolningsklass. Togs senare bort, men ändå. Även i en känd nationell tävling redovisades tider i inskolning.
Hoppas inte pendeln slår över till att förbjuda tidtagning helt och hållet. Det är trots allt en tävlingsidrott vi håller på med och som tidigare skrivits, många ungdomar viill ha tidtagning..
.
Oj 2026-07-30 21:11 #8
Läste motionen och det varierar en hel del mellan idrotterna men idrotterna är också olika.

I fotboll så vet alla vem som vann matchen oberoende av om resultatet redovisas.

I friidrott är tider och andra resultat viktiga och kan jämföras för deltagaren över tid.

I orientering kan man inte jämföra tider med sig själv speciellt bra så det ända riktigt objektiva måttet på prestation är resultatet jämfört med andra. Men det är klart att man också kan få en någorlunda bra uppfattning av resultatet om man ser på bommar och km tider om man har en del erfarenhet.

Tycker man kan sluta med att sortera resultatet för de minsta barnen upp till 10 år och sen inte fokusera så mycket upp till 12 men tvivlar på att resultat visning och resultat fokus faktiskt har en negativ effekt inom orienteringen. Tror det är svårt att ha ända ha kvar de som inte vill tävla.
Kopparbergs län 2026-07-30 19:26 #7
Ämnet diskuterades flitigt när förslaget var att ta bort tävlingsklasserna HD10-12:
https://www.orienterare.nu/t/2501/p/23

Resultatet då blev att klasserna fick vara kvar men att man tog bort jaktstart E5/O-Ringen mm. I vårt distrikt har vi exempelvis rekommendationer om priser:
https://www.orientering.se/media/b1vlyu12/rekommendation-antal-priser-i-ungdomsklasser.pdf
Vuxen 2026-07-30 19:25 #6
Det är en viktig fråga om när barn är mogna att bli jämförda med resultat. Det kan säkert finnas en poäng att skjuta upp resultatlistor en åldersklass eller två. Men man ska också tänka på att en stor del av barnen själva ofta är kritiska till sådana saker. Jag vet att det var stora protester från oss som var barn när tex jaktstart på O-ringen ströks för HD10.
Utom ämnet 2026-07-30 19:20 #5
Snälla. Streck. Inte sträck! Tvåstrecksmosse. Du ger ju barnen stavfel på skrivtestet...
Tvåsträcksmosse 2026-07-30 17:02 #4

Svar till inlägg av BC, 2026-07-25 23:39:

Ja, du har nog rätt i att det riskerar att blir stigmatiserande med de med resultatet ”godkänd” listade nederst. Kanske är det inte rätt väg att gå. Att erbjuda U1, U2, U3 och U4, men utan tidtagning, är kanske bättre?

Någonslags nedtoning av de yngsta barnens relativa resultat tror i alla jag är rätt väg att gå. Delvis för att andra idrotter redan gått den vägen, och för att RF förespråkar det. Om vi inte går i den riktningen riskerar vi att bli ensamma kvar med ett resultatredovisningssystem som uppfattas som osympatiskt, och som vi behöver stå till svars för.

Och jag tycker inte att det i första hand handlar om vad barnen själva vill. Det är viktigare att vi ser till att verksamheten är sund. Om det t ex blir för mycket tävlingshets borde vi vuxna se till att dämpa den, även ifall barnen säger emot.

En bra sak med nutidens orientering tänker jag är i sammanhanget att vi faktiskt inte har resultatlistor på tävlingarna längre. Resultaten kollar man ju oftast på mobiler istället, och då är det ofta någon vuxen i närheten.

Dock tänker jag att man ska ta bort den relativa placeringen på sportidentkvittot som man får vi målgång för HD10. Alltså inget ”placering 9 av 10 i mål” för dem.
BC 2026-07-25 23:39 #3
Är inte det lika stigmatiserande, och är det värt besväret, att behöva förklara varför några inte får sin tid redovisad i en tävlingsklass. Det riskerar väl att bli lika utsatt att ha en resultatlista där vissa inte får se sin tid (av troligen många olika anledningar). Löser förslaget det påstådda problemet (att vissa inte vill skylta med sin nivå i samma åldesrbaserade lista som de som klarar av att de får en tid).

Är syftet att skydda sköra personer, som inte vill tävla så är det väl bättre att ha helt egna klasser utan tid, så att det i resultatlistan är jämnbördigt för den klassen (banan kan ju ändå vara samma som annan klass om det är svårt att variera hur många banor som helst.

Där kan man då tillåta parlöpning/skuggning mm. Jag vet inte om det är så pass efterfrågat och överlappande så att man då kan ta bort inskolning/U-klasser mm i vassa fall för att inte överarbeta klassutbudet.
För vuxna finns Motionsklass/Direktanmälan där man ju inte har förväntan på att löparna har samma ålder/kön eller vill jämföra sig.

Att hantera alla klasser med tidsredovisning/placering eller inte kanske kan vara tekniskt enkelt men kan också vara onödigt arbete om detinte är så stor efterfrågan.
De flesta vill ju åtminstone kunna jämföra tider, och jag vet inte hur många som tillkommer eller inte slutar att orientera för att de slipper tidtagning. Jag är tveksam till att dessa skulle tycka att det är trevligare att komma sist i listan som godkänd, när fleratlet andra har fått en tid. Men hela klasser/banor med tidlösa kan nog vara mindre utpekande.

Jag tror dock att det i stort är få som berörs utom de barn och unga som redan idag inte ska springa tävlingsklass innan de uppskattar svårigheterna som en utmaning att ta sig an. De kan behöva egna resultatlistor och lämpliga banor utan åldersindelning (U-klasser ?). Där kan man kanske ha olika resultatlistor med eller utan tid.

Ta bort tiden på banor utan åldersbegränsningar i egna klasser, där ingen får tid, och ha samma klasser med tid för majoriteten som faktiskt önskar det.
Tvåsträcksmosse 2026-07-25 22:22 #2

Svar till inlägg av Tvåsträcksmosse, 2026-07-25 22:11:

Typo: ”pretention”->”prestation” i den näst understa punkten i listan.
Tvåsträcksmosse 2026-07-25 22:11 #1
Jag tänker att det är rätt extremt hur vi inom orienteringen ordnar HD10 från bäst till sämst. Jag har vid något tillfälle fångat upp att barn varit besvikna för att de placerat sig långt ner i resultatlistan, trots att de klarat av loppet med godkänt resultat efter sin egen bästa förmåga. Detta har känts onödigt och destruktivt; är detta det den här dömande jämförelsen vi vill lära ut till våra barn/ungdomar? Vissa kan kanske förhålla sig konstruktivt till att gång på gång sorteras in i undre tredjedelen, men jag tror faktiskt att det får andra att ledsna i onödan. Att rangordna så ungas resultat efter tid kan nog också uppfattas som osympatiskt av föräldrar och andra vuxna.

Samtidigt är ju tävlingsmomentet i orienteringen en stor del av upplevelsen. Så är det i alla fall för mig, och jag minns att det ibland var så när jag var barn. Och vid sträcktidsanalys kan ju jämförelser med andra vara ett roligt socialt moment, som vore tråkigt att förvägra ungdomarna.

Mitt hittills bästa förslag på hur vi bör addressera problemet med resultatredovisning är:
* Tidtagning ska vara frivillig, och ett aktivt val. Man väljer genom att klicka i en bock ”tidtagning” i eventor.
* Detta ska i första hand gälla för barn och ungdom, men jag ser egentligen inte varför det inte skulle kunna gälla för alla åldrar. Elitklass är givetvis undantaget.
* De som valt tidtagning placerar sig relativt andra i samma klass som också valt tidtagning. Detta gäller både den totala tiden på banan, och sträcktider.
* Sträcktider redovisas för alla, men det är bara de med tidtagning som får placeringar associerade till sina sträcktider. Löparna kan då, om de vill, jämföra sig med andra genom att räkna ut placeringar. Men jämförelsen kommer bara bli hypotetisk eftersom den skulle gälla under villkoret att ”om du hade kört med tidtagning så hade vi placerat oss si och så …”. Dessutom kommer jämförelsen knappast ske i dialog, utan snarare hemma framför Winsplits. Barnen behöver alltså inte känna att deras ”dåliga” resultat är exponerade för andra jämnåriga. Kanske kan jämförelser hemma på kammaren vara ett sätt att våga testa tidtagning i framtiden, ifall barnet tänker att det passar henom.
* Resultatlistor har de med tidtagning överst, ordnade enligt tid. De utan tidtagning är listade under i slumpmässig ordning med resultatet ”godkänd”. Icke godkända löpare listas längst ner som ”ej godkänd”.
* Vi ska bli bättre på att lyfta fram två typer av prestationer. Dels att klara en bana snabbt. Men också den pretention det faktiskt är att klara en orienteringsbana (stämpla rätt och klara maxtiden). I kombination med frivillig tidtagning skulle det göra det lättare för fler att känna sig nöjda med att ha presenterat efter sin egen förmåga. Därför ska frivillig tidtagning vara möjligt även för vuxna. För om vi tappar är den undre halvan av startfältet efter varje tävling blir vi ju inte många kvar.
* Frivillig tidtagning och de båda parallella prestationstyperna ovan öppnar för en mer positiv tolkning av ens egna resultat. Den utan tidtagning som är fullständigt utklassad tidsmässigt kan säga ”ja, men snabb tid var ju inte min målsättning”. Den med tidtagning och sämst tid kan associera sig till de som inte valt tidtagning och veta att den uppnått de fullt legitima målsättningen att stämpla rätt.

Vad tror ni om detta upplägg med frivillig tidtagning som ett aktivt val? Är jag helt fel ute, eller på rätt spår? Några detaljer som borde vara annorlunda, eller några fallgropar jag inte förutsett?

Senast kommenterat

Onsdag 9/9
Tisdag 8/9

17:01

Ungdomsledarnas tråd

48

 

09:08

Jukola 2027

10

 

Måndag 7/9

19:58

SprintGame

6

 

15:09

Jobb för orienterare

270

 

07:36

NM Stafett

1

 

Söndag 6/9

20:09

-Arrangemangsreklam-

1110

 

Lördag 5/9
Fredag 4/9

12:45

Eventor nere igen...

1057

 

Onsdag 2/9
Tisdag 1/9

13:47

Svinpesten är här

196

 

Måndag 31/8
Söndag 30/8

19:40

25-manna 2026

16

 

16:02

SM-stafett

93

 

Lördag 29/8

20:52

Har Eventor lagt ner?

75

 

Onsdag 26/8

23:27

SM Medel 2026

74

 

Måndag 24/8
Lördag 22/8
Onsdag 19/8
Måndag 17/8
Lördag 15/8
Onsdag 12/8

22:59

Routster

8

 

22:08

Blå Bana Öppen

53

 

Tisdag 11/8
Söndag 9/8
Fredag 7/8

22:23

O-ringen 2030-talet

78

 

Torsdag 6/8
Söndag 2/8

16:07

O-Ringen tygmärken

0

 

Lördag 1/8

00:41

Kartera OL Sverige

18

 

Torsdag 30/7
Söndag 26/7

22:15

Sjätte etappen

166

 

Torsdag 23/7
Onsdag 22/7
Söndag 19/7

14:00

Silly Season 2026

313

 

Lördag 18/7
Fredag 17/7


Arkiv

 
 
 

Logga in på Orienterare.nuStäng