Visa inloggningsformulär
O-snack  

Aktuell tråd

Hur når vi ut?

ml  2025-09-25 06:39
Kompisarna Wille och Valle provar kläder och får mer uppmärksamhet än vad orientering fått på hela året.

Var det någon som fångade SOFTs satsning att köpa in Filip Dikmen?
https://via.tt.se/pressmeddelande/4054140/filip-dikmen-chanslos-mot-orienteringsvarldsmastaren?publisherId=3235453&lang=sv

Hur når vi ut med vår idrott?

Skriv ett inlägg

 

 

Skriv 1981 i rutan

 
 

Inlägg

Soffan 2026-01-06 17:29 #61

Svar till inlägg av Frågan, 2026-01-02 22:53:

Du är inne på något men jag fattar inte varför du ska uttrycka dig så förbaskat otrevligt och generaliserande. I min värld håller medlemmar i en orienteringsklubb på med orientering och därmed förknippad verksamhet. Det kan innebära att tävla på elitnivå, vara motionär, bara vara ute i skogen för att leta kontroller eller arrangera orientering för andra. Dessutom finns stödmedlemmar som inte utövar sporten själva men gärna betalar en årlig slant för att man uppskattar det som klubben gör. Alla dessa är naturligtvis välkomna i verksamheten och så uppfattar jag att det är i de flesta (alla?) klubbar.

Att man som ledare däremot ska vara extraförälder till någon som är helt ointresserad av orientering men trivs med umgänget tycker jag är att dra det hela lite väl långt i ett samhälle där vi oftast har brist på ideela resurser (aven om det kanske är en vällovlig samhällsinsats)
Ny Fikad 2026-01-06 12:59 #60
Hur går det för Björk Örde?
Världen ligger framför dina fötter, tyvärr 2026-01-06 11:10 #59

Svar till inlägg av Frågan, 2026-01-02 22:53:

Gissar att du har samma problem i din egen klubb, annars hade du naturligtvis levererat.
Kanske har du hamnat fel. Scouterna och Friluftsfrämjandet bedriver fantastisk verksamhet, nästa helt fri från tävlingar.

Problemet med sådana som du är att hela världen måste dansa efter din pipa, pluralism är ditt hatobjekt. Men du sitter för närvarande i guldsits, så här vill världens största ledare också dominera.
Fundering 2026-01-06 09:12 #58

Svar till inlägg av Tyr, 2026-01-04 09:05:

Hur mycket ersättning (finansiering från SOFT) kommer de att få?
Björn Axelsson 2026-01-03 21:21 #56

Svar till inlägg av Frågan, 2026-01-02 22:53:

Du är inte odödlig du heller!
Host 2026-01-03 12:38 #55
Jag menar att det inte är tävlingsmoment som är problemet, det är vuxna som lägger sig i och skall utvärdera och bedöma som skapar ångest. Hade tävling varit problem hade ungdomar inte spelat online spel.
Host 2026-01-03 12:33 #54

Svar till inlägg av Frågan, 2026-01-02 22:53:

Kan du förklara vad som är problemet med att tävla?
Jag tänker att ungdomar som spelar dataspel tävlar hela tiden. Vad är skillnaden att tävla i ett dataspel från en orienteringstävling?
Ärligt förstår jag inte.
Frågan 2026-01-02 22:53 #53
Alltså folk är så tröttsamt fast i gamla banor. Som tur är försvinner ju gamla gubbstofiler ifrån till slut, och tur är det för det är skit för klubbar men ffa för vissa individer det ni förespråkar.

Och det finns INGET motsatsförhållande här. Det går alldeles utmärkt att vara med i en klubb och bara träna (dessutom oftast på OLIKA banor, vilket jävla skämt till försök som argument att banor alltid skulle vara samma hahahaha), precis som man kan vara med i klubb för att tävla.

Som ledare håller man SÅKLART inte på att dramatisera nånting, fattar inte var den åsikten ens kommer ifrån??? Man kollar om ungdomar vill hänga med på en kul grej. Men om de inte vill, så ska de inte tvingas och ffa inte tvingas bort!!!
*** 2026-01-02 13:51 #52

Svar till inlägg av Puh, 2026-01-02 11:06:

Man behöver inte "tävla" för att vara med i en ol-klubb. Vi har ungdomar som är mer intresserade av att vara ledare eller arrangera. Det betyder inte att de inte är med på en eller annan träning, läger eller tävling. Det kan vara 25manna eller annat större sammanhang.
Men alla är inte så sugna på att gå upp tidigt en helg och åka till tävling, bara för att tävla.
Dessutom så finns ju Naturpasset, Hitta ut och motions-banor för den som vill springa en sväng eller orientera med karta när det passar dem en dag. Men det betyder inte att de aldrig skulle tävla heller, men det kanske inte är det viktigaste för alla.

Men som beskrivs så har olika idrotter olika förutsättningar, gevärsskytte kan du träna enskilt, men inte var som helst. Lagidrott kan vara mer flexibelt var (man kan spela på skolgården osv) men inte helt ensam. Orienteringen bäst med en karta.
Puh 2026-01-02 11:06 #51

Svar till inlägg av zyx, 2026-01-01 23:06:

Fotboll tränar man på sin hemmaplan. Simning tränar man i simhall. Cykla och löpträna kan man göra på samma rutter samt inomhus. Skidträna kan man göra på klubbens spår. Att orientera samma bana många gånger är inte orientering, det blir trailrunning. För den som vill orientera är det då naturligt att tävla för att utöva sin idrott, självvald väg i okänd terräng.
Host 2026-01-02 01:20 #50

Svar till inlägg av zyx, 2026-01-01 23:06:

I cykel kan du mäta watt. I löpning hur fort du springer. Orientering är mer likt schack att man behöver jämföra med andra för att förstå om man gör rätt beslut. Det roliga ligger i att ta bättre vägval, att inte missa och att springa lagom fort. Men man kan ta det lekfullt och inte så allvarligt speciellt för ungdomar. Styrkan i orientering är att det är kul att tävla.Många andra idrotter är plågsamma att tävla i. Därför kan man tävla mycket i orientering utan att tröttna.
zyx 2026-01-01 23:06 #49

Svar till inlägg av Host, 2026-01-01 20:09:

Att jämföra schack och orientering ur tränings och tävlingsperspektiv är väl som att jämföra äpplen och apelsiner?
Ser inte riktigt varför man måste tävla för att man är med i en idrottsförening. Det finns fler aspekter i medlemskapet utöver tävlandet såsom bättre möjlighet tllträning, gemenskap, roliga träningsresor mm. Jag gick inte med i en orienteringsklubb för att tävla utan för att jag tyckte det verkade roligt med orientering.
Hur ser det ut i cykelklubbar? Hur stor andel av de som är med där tävlar resp enbart tränar med klubben?
Talangen 2026-01-01 22:49 #48

Svar till inlägg av Frågan, 2026-01-01 19:56:

Lyssna på avsnitt 512 av Tyngre Träningssnack. "Varför slutar ungdomar idrotta?". Där finns det ett stycke om ungdomar som hellre "hänger" på träningarna och klubbstugan än att träna/tävla och man frågar sig - var det själva sporten de gillade? Nä de gillade att baka pizza i klubbstugan några kvällar i månaden. Då kanske de hade mått bättre av att gå på någon friluftsgård eller hitta någon annan sport som de faktiskt kanske gillat att träna och tävla i?

Sedan är det en ledarfråga - vilka resurser ska vi lägga på ungdomar som inte ens kanske är intresserade av själva orienteringen? Det är ju inte godtycklig verksamhet vi håller på med? Som någon annan var inne på - på våra träningar på sommarhalvåret behöver vi fokusera på att lära ut orientering - som i slutändan förhoppningsvis leder till att man deltar på tävling och vågar sig ut i skogen på egen hand. "Orientering är självvald väg i okänd mark, tankens skärpa vid kroppslig möda, snabba beslut under spännande tävling"
Host 2026-01-01 20:09 #47

Svar till inlägg av Frågan, 2026-01-01 19:56:

Visst, men en motfråga. Tycker du att det skulle vara menigsfullt att vara med i en schacklubb utan att spela schack?
För mig är en orienteringstävling en lek precis som ett parti schack.
Visst man kan träna och titta på kartor, men man måste fråga sig varför finns en skräck för att tävla? Den skräcken eller ångesten kanske inte blir bättre i en orienteringsklubb om man också försöker säga att tävla är farligt samtidigt som hälften av ungdomarna älskar att tävla.
Jag tror det är bättre att avdramatisera tävlandet.
Frågan 2026-01-01 19:56 #46

Svar till inlägg av Host, 2026-01-01 12:38:

Så du menar på riktigt att de barn och unga som inte vill tävla alltså inte ska ens få vara med i en orienteringsklubb?
Oj 2026-01-01 13:02 #45
Är väl inga problem att vara med i en orienteringsklubb och dens verksamhet utan att tävla idag?
Host 2026-01-01 12:38 #44

Svar till inlägg av Frågan, 2026-01-01 01:17:

Jag tycker att idrotter skall börja med att ha öppna dörrar till tävlingsidrott innan man tar på sig att vara barnvakt för äldre ungdomar. Det finns massa utmaningar att få de som gillar tävlingidrott men inte har föräldrar med orienteringsbakgrund osv som klubbar idag inte klarar av. Samma i lagidrotter där man ofta skrotat B lagen och tappat bredden.
Att ungdomar idag inte vill tävla är en myt, det har alltid funnits ungdomar som inte vill tävla och då måste det finnas alternativ som scouter och friluftsfrämjandet.
Frågan 2026-01-01 01:17 #43
Innan folk ens funderar på att uttala sig, varför tar man inte del av vad dagens ungdomar vill ha? Vad hindrar trångsynta MÄN från att ens vilja förstå vad det är som dagens samhälle behöver? Jag är sjukt bekymrad över att de enda som ens skriver i denna tråd de senaste 3 dagarna förutom jag är de som tycker att orienteringen ska vara ren tävlingsidrott och typ stänga dörren för alla andra. Fattar ni ens vad det betyder?? Det betyder att de som uttrycker sig i denna tråd de senaste 3 dagarna inte ens bemödat sig ta del av vad all forskning och frågor till dagens ungdomar generellt säger. Döda sporten och föreningarna vill dessa GUBBAR. Och de får inget mothugg. Ja annat än mitt då. Jävla slätstruket!!!!!
Frågan 2026-01-01 01:17 #42
Innan folk ens funderar på att uttala sig, varför tar man inte del av vad dagens ungdomar vill ha? Vad hindrar trångsynta MÄN från att ens vilja förstå vad det är som dagens samhälle behöver? Jag är sjukt bekymrad över att de enda som ens skriver i denna tråd de senaste 3 dagarna förutom jag är de som tycker att orienteringen ska vara ren tävlingsidrott och typ stänga dörren för alla andra. Fattar ni ens vad det betyder?? Det betyder att de som uttrycker sig i denna tråd de senaste 3 dagarna inte ens bemödat sig ta del av vad all forskning och frågor till dagens ungdomar generellt säger. Döda sporten och föreningarna vill dessa GUBBAR. Och de får inget mothugg. Ja annat än mitt då. Jävla slätstruket!!!!!
Familj? 2025-12-31 10:23 #41

Svar till inlägg av Host, 2025-12-31 09:26:

Är orientering en familjeidrott - underförstått familj med barn, eller en idrott som går att utöva med sin familj om man vill?

Några samhällsförändringar är att unga skaffar partner senare, skaffar barn senare, skaffar färre barn, inte skaffar barn alls eller lever i samkönade äktenskap där det är svårt att skaffa barn. Det fortsätter med många skilsmässor, ökad urbanisering där unga vuxna inte bor där deras föräldrar bor, ensamkommande flyktingar eller invandrare som inte har familj i närområdet eller i sverige.
Host 2025-12-31 09:26 #40

Svar till inlägg av Frågan, 2025-12-31 07:47:

Om det är enkäterna som SOFT gjorde så är de felaktigt data. Eftersom orientering är en familjeidrott så kommer alltid vissa barn åka på tävlingar utan vilja tävla. De är där för att syskon och föräldrar gillar att tävla. Så fort de är vuxna nog att stanna hemma så gör dom det varpå man får fram att många slutar i 13 14 års ålder. Istället för att få in fler nybörjare över 13 års ålder som gillar tävlar så drog SOFT slutsatsen att man borde kunna ha barnpassningför 15 åringar.
TG 2025-12-31 08:31 #39

Svar till inlägg av Tvek, 2025-12-31 07:58:

Skulle det inte ha funnits tävlingar när jag var ungdom hade nog många lagt av. Det är och har ju alltid varit det roligaste
Tvek 2025-12-31 07:58 #38

Svar till inlägg av Frågan, 2025-12-31 07:47:

Jag vet mycket väl att många barn och vuxna mår väldigt bra av att inte tävla, men då håller de inte på med en idrott.
Det skulle vara intressant att höra vilka andra idrottsförbund som arbetar för att man inte ska tävla inom deras idrott.
Frågan 2025-12-31 07:47 #37

Svar till inlägg av Tvek, 2025-12-30 20:38:

Med din åsikt kommer vi dö i snabbare takt än vi redan gör. Det finns gott om data och forskning på det. Hoppas du är långt ifrån där det styrs i både förbund, distrikt och klubbverksamheten.
Tvek 2025-12-30 20:38 #36

Svar till inlägg av Frågan, 2025-12-30 18:19:

Japp! Tävling är alldeles underbart. Låta alla få möjligheten att tävla.
Ett idrottsförbund ska hålla på med idrott och inom idrotten tävlar man.

Men du får gärna visa på idrottsförbund som jobbar för de som inte tävlar!
Frågan 2025-12-30 18:19 #35
Då vet vi att Tvek och Fundersam alltså inte välkomnar initiativ för de som inte vill tävla.
Underbart.
Tvek 2025-12-30 16:04 #34

Svar till inlägg av Frågan, 2025-12-30 12:47:

Orientering är en idrott och idrott går ut på att man tävlar. Vår idrott organiseras av SOFT som till stor del existerar tack vare tävlingsavgifter. För att bidra till SOFT:s livskraft betalar man startavgifter på tävlingar. Varför ska då SOFT ta hand om de som inte betalar tävlingsavgifter eller engagerar sig som ledare för barn och ungdomar som vill tävla?
Fundering 2025-12-30 12:51 #33

Svar till inlägg av Frågan, 2025-12-30 12:47:

På samma sätt som Friluftsfrämjandet har skidkurser och "runningclubs" har löpträningar, varför ska Svensk Orientering ha de verksamheterna. Hur gör Svenska Friidrottsförbundet och Svenska Skidförbundet?
Frågan 2025-12-30 12:47 #32

Svar till inlägg av Fundering, 2025-12-30 11:42:

En till…..
Måste ALLA tävla? Ställ dig den frågan istället.
Om vi har den inställningen att alla måste tävla så är det inte konstigt att medlemssiffrorna går åt helvete. Låt de som vill tävla göra det, och ta hand om de som inte vill det. Svårare än så är det inte.

Jag tror även SOFT insett detta - MYCKET bra!
Fundering 2025-12-30 11:42 #31

Svar till inlägg av Frågan, 2025-12-30 10:37:

Om inga tävlar så blir det inga tävlingar och pengar in till klubbarna.

Vad är verksamheten under SOFTs paraply om det inte är träningar riktat mot att tävla?
Frågan 2025-12-30 10:37 #30

Svar till inlägg av What? , 2025-12-30 09:49:

Ett av problemen är att folk just ser det som en tävlingsidrott. Det är inte bara en tävlingsidrott. Ser man det mer inkluderande eller inte så smalt, så ger det större förståelse.

Klubbarna skulle må mycket bra med fler medlemmar även om de inte tävlade en meter! Och mycket utav den senare forskningen säger just det att ungdomar i mindre och mindre utsträckning vill tävla. Det är ”hänget” som är det viktigaste för otroligt många.
What? 2025-12-30 09:49 #29

Svar till inlägg av Analog, 2025-12-29 09:38:

Blir väldigt förvånad som förälder i en engagerad orienteringssläkt men också med en son som spelar i svenska esportligan. Hur tänkte SOFT egentligen när man väljer att åka till Dreamhack?

Skulle kanske vara mer korrekt om vi var friluftsförbundet och inte en tävlingsidrott.
SM 2025-12-30 08:44 #28

Svar till inlägg av Tyr, 2025-12-16 11:24:

Växjö - Skara > cirka 3 timmar
Sigtuna - Skara > cirka 4,5 timme
Ringsjön - Skara > cirka 4 timmar
Säterbygden - Skara > cirka 4 timmar
Nolaskogsarna - Skara > näsan 9 timmar

Jag har svårt att tro att det bli speciellt mycket mindre "publik" på värdscupstävlingarna runt Skara på grund av att det går tävlingar mer än 3 timmars bilresa bort.

Speciellt nu när det är sprint, det känns tyvärr inte som att det är många "svenssons" som sätter sig och åker +3 timmar för att springa 3 x sprint på en helg.
Även om man samtidigt får följa en världscup på plats.

Tvek 2025-12-30 08:09 #27
Att Dreamhack skulle ge nya orienterare ser jag som förutsättningslöst.
Ska dataspelare n alltså gå hem och leta upp en orienteringsklubb för att få lära sig orientera i skogen efter att fått hänga i ett räck och gått runt på en mässa i Stockholm.
Jag hoppas jag har fel, men det kommer aldrig att hända.
Totalt bortkastad arbetstid för 3-4 pers och gissningsvis ca 100.000:- i sjön.
Rätt 2025-12-29 14:46 #26

Svar till inlägg av Analog, 2025-12-29 09:38:

Tror faktiskt inte det är helt dumt. Många som är där saknar säkert en sport att hålla på med. Säkert många som vill börja på något också. Istället för att stå på andra sportevenemang där folk redan har hittat sin grej. Sen om det var värt det är svårt att säga eftersom man inte vet vad det kostade.
Analog 2025-12-29 09:38 #25
Angående hur vi når vi?

Varför ställde Svensk Orientering på Dreamhack? Tror vi det är rätt målgrupp men framför allt får vi ut mest av våra marknadsföringspengar? För jag gissar att det kostar en slant när andra utställare är Elgiganten, Lego, Nintendo, Red Bull, Lamborghini, Lenovo etc.

Enligt SOFTs egen kommunikation så var det en succé. Kul, rätt, fel, konstigt, pengar i sjön, fantastiskt? Vad tycker ni?
Ryt 2025-12-16 14:39 #24
Världscupen i sin nuvarande form är inte intressant för rörelsen att ställa upp bakom. Det är bättre för svensk orientering att folk springer vanliga tävlingar.
Skogslöpare 2025-12-16 12:54 #23

Svar till inlägg av Tyr, 2025-12-16 11:24:

Det är bara sprint på världscupen och dess publiktävlingar. Helt ointressant för mig.
Sen tycker jag det är jättebra att det finns tävlingar i Dalarna, Ångermanland, Norrbotten, Uppland och Skåne den helgen. Alla kan inte eller vill inte åka långt och vara borta hela helgen på orientering. Jättebra att det finns arrangemang i olika delar av landet så det finns något för alla.
Jo, varje år faktiskt 2025-12-16 12:40 #22

Svar till inlägg av Tyr, 2025-12-16 07:24:

2025: Idre Fjäll
2026: Skara
2027: Alfta

IOF vill ha en deltävling i Sverige och en i Schweiz varje år. Från 2027 även i Tjeckien har jag för mig
1 2

Senast kommenterat

Söndag 8/2

14:57

Kritik mot SOFT

151

 

08:40

-Arrangemangsreklam-

1071

 

Torsdag 5/2

23:09

Stafettligan

580

 

Tisdag 3/2

09:11

Silly Season 2026

294

 

Måndag 2/2
Lördag 31/1

14:07

Fråga Livelox

2

 

00:27

Hur når vi ut?

101

 

Fredag 30/1

14:20

Eventor nere igen...

1015

 

Torsdag 29/1
Onsdag 21/1

08:45

Jobb för orienterare

258

 

Måndag 19/1
Måndag 12/1

23:03

Ögonlaser

10

 

Fredag 9/1

15:32

OLGY 26

16

 

Onsdag 7/1
Söndag 28/12
Lördag 20/12
Fredag 19/12
Onsdag 17/12
Torsdag 11/12

15:10

Pannlampsguide 2025

2

 

Måndag 1/12
Lördag 29/11

20:32

Reklam i Eventor

10

 

Torsdag 27/11

06:09

eventors api

4

 

Söndag 23/11

14:34

Silva Kompass

1

 

Lördag 22/11

21:51

Modem ROC

60

 

Fredag 21/11

20:19

Dubba om skor

1

 

Torsdag 20/11

16:28

10-mila från 2024

2333

 

Söndag 16/11
Torsdag 13/11

20:47

Terrängkännedom

41

 

Tisdag 11/11

14:46

Sverigelistan

585

 

Fredag 7/11
Torsdag 6/11

14:41

10Mila 2025

330

 

Onsdag 5/11

07:49

Medlemsavgift

61

 

Tisdag 4/11
Torsdag 30/10
Måndag 27/10

23:06

OL-knuten 2.0

1

 

08:57

Ny orienteringsbok

32

 

Fredag 24/10

00:13

Bästa startklockan?

40

 

Tisdag 21/10

22:35

Teknik

36

 

Söndag 19/10
Fredag 17/10

16:24

O65+

0

 

Måndag 13/10

20:28

25-manna 2025

247

 

Söndag 12/10

23:06

Silly Season

1

 



Arkiv

 
 
 

Logga in på Orienterare.nuStäng