Visa inloggningsformulär
O-snack  

Aktuell tråd

Feedback / Åsikter - Nya Eventor

W  2025-10-28 11:42
OBS! -- Detta är inte en officiell plats för feedback till SOFT, Maila feedback till eventorsupport@orientering.se. -- OBS!

Ok med den detaljen ur världen så har jag ett par feedbackpunkter som jag kommer maila till SOFT. Men skulle gärna höra andra orienterares reaktioner, förbättringsförslag och tankar kring "Eventor 2".

Idag publicerade SOFT att man jobbar på en uppdaterad version av Eventor som är mobilanpassad och skall ha ett mer modern grund och ny funktionalitet skall adderas som PreO resultat & möjlighet att ta betalt frö anmälningsavgifter direkt i Eventor. https://www.orientering.se/utova-och-folj/nyheter/modernisering-av-eventor/

Jag vill först ge förbundet kredd för att de tar många av de saker som vi som klubbar önskat länge nu seriöst och jobbar på att implementera det (förhoppningsvis med stabilitet i fokus).

Några av de saker jag märkt än så länge i denna begränsade version som finns på https://eventor2.orientering.se/

- Överskådligheten/läsbarheten i kalendern har blivit sämre. Strukturen på vart och hur ikoner är placerade skapar en ganska överväldigande layout. Ikonerna ser dessutom alldeles för liknande ut och står inte ut.
- Sökfunktionen saknar jag möjligheten att minimera alla detaljsökningar, speciellt på mobilen.
- På tävlingssidan gillar jag att de försöker strukturera om sidan för att få viktig information högre upp, men nu känns det lite väl "bortstädat" i vänsterkolmunen / övre delen av sidan i Mobil.
- Högerkolumnen / nedre delen i mobil har för många boxar nu med bara 1 länk i varje - här tror jag man kan vara smartare med hur man strukturerar informationen.
- Anmälan / Resultat (beroende på innan eller efter tävling) tycker jag skall vara prio 1 på sidan och inte döljas längre ner på sidan som det nu är på mobil.

Min större bild av nya versionen är att det är en del välkomna förbättringar men att jag tycker att man kanske är lite för fast i hur eventor ser ut idag för att verkligen kunna hitta förbättringar som gör Eventor enklare att använda.
Med det sagt gillar jag att SOFT jobbar på det och att man dessutom går ut tidigt och delar med sig av arbetet, det tillåter oss att ge feedback på det och få fram ännu bättre lösning innan det tar över "Eventor 1"

Skriv ett inlägg

 

 

Skriv 1981 i rutan

 
 

Inlägg

Björnen 2026-03-20 15:01 #44

Svar till inlägg av Per H, 2026-03-20 12:07:

Ja men precis så, komplett vore ju drömmen.
Men men nuvarande API (som jag pinsamt nog inte kände till) så kommer man ju en bit på vägen, ska testa det lite och se vad man kan få ut, tack för input.
Per H 2026-03-20 12:07 #43

Svar till inlägg av API, 2026-03-20 10:38:

Det finns väl API för att visa viss information, men inte ett komplett API (där det t.ex går att anmäla sig till tävlingar). Eller har jag fel?
Björnen menar väl ett komplett API, i så fall hade det gått att bygga en egen Eventorliknande kalender med anmälan mm.
API 2026-03-20 10:38 #42
Har funnits API sedan 2015, koll på hjälpsidorna.
Björnen 2026-03-20 08:46 #41

Svar till inlägg av Tji, 2026-03-18 01:07:

Nu harjag noll insikt i hur detta tas fram, men om jag fick önska så skulle man här, precis som i övriga IT-världen, producera bra API:er som behövs, med det på plats så är det enkelt att fixa vyer/apar efter olika syften, bara datat är åtkomligt.
Eller finns det rent av, bara att jag inte känner till dem?
Oj 2026-03-18 17:05 #40

Svar till inlägg av Tjocktummen, 2026-03-18 14:37:

Går att ha två versioner och går att utveckla en app.

Men mycket möjligt att det är en del av orsaken.
Tjocktummen 2026-03-18 14:37 #39

Svar till inlägg av Oj, 2026-03-18 14:30:

Har kanske att göra med att det ska vara lättare att använda på en telefon? Gissar bara.
Oj 2026-03-18 14:30 #38
Varför gör man sådär? Varför tror en del utvecklare att stora ikoner och mycket luft mellan allt är det som är bra? Tycker det är helt meningslöst med 2 rader per tävling.

Man kan se 3-4 gånger så många tävlingar samtidigt på den gamla eventor jämfört med i den nya.
SM 2026-03-18 08:59 #37
Någon som fattar vad "Ordrar" är i "nya" Eventor.

Kollade klubbens påsktävling i admingränssnittet i nya eventor.se.

Ligger 4 ordrar från vad det verkar vara samma person. #konfunderad....

Ser dock att man har börjat komma någon vart gällande att lösa så att man kan kräva betalning direkt vid anmälan från utländska löpare 😉
h21 2026-03-18 08:47 #36
tack och lov finns vanliga eventor kvar: Det trodde jag inte först
https://eventor.orientering.se/
Zerbembasqwibo 2026-03-18 06:59 #35

Svar till inlägg av Tji, 2026-03-18 01:07:

För informationsglest enligt mig men för många logotyper.

Filter funkar.

Infon om tävlingsområde har trillat bort.

Är väl bara att vänja sig antar jag. :)
Tji 2026-03-18 01:07 #34

Svar till inlägg av Zerbembasqwibo, 2025-11-21 09:17:

Verkar ha släppt ny version (och ny domän) med många förändringar
https://eventor.se/
Des 2026-02-02 14:19 #33
När jag kikar i tävlingskalendern så är det väldigt mycket information.

- Tävlingsnamn
- Gren (OL/Mtb/Preo/Skio)
- Individuell/Par/Stafett
- Dag/Natt
- Distans
- Distrikt
- Arrangörsklubb
- Nivå
- Actionknappar till Startlista, Resultat, Livelox etc.


Vilken av denna information är igenkligen relevant att se? Finns det inte saker som kan vara filtrerbara men inte syns i själva kalendern? Vad kollar ni övriga på för information när ni letar tävling?
Zerbembasqwibo 2025-11-21 09:17 #32
Tappade man sugen efter den hårda "grafiska" sågningen av den nya layouten?

Eller lägger man krutet på funktionaliteten bakom GUI:et?
Obos 2025-11-21 08:43 #31
De stora loggorna som kategoriserar natt, ol, skidol är ju på tok för stora. Och behövs de - kan de inte bara vara ett filter? Det mesta är ju ändå vanlig orientering. Och textstorleken alldeles för stor ger usel översikt. Om man zoomar ner till 50% blir det hyffsat.
En tanke bara - var det något fel på gamla visningen? Varför inte ligga kvar?
Skogis 2025-10-30 22:42 #30
Har klickat runt ytterligare lite på nya Eventor och även om jag försökte ge det en chans ser jag inga som helst fördelar gentemot nuvarande Eventor. Allt tar väldigt mycket plats och man tappar helt överblicken. Dom flesta tävlingsnamnen visas dessutom inte i sin helhet på mobilen på grund av platsbrist (för stor text).

Nu låter jag kanske som en bakåtsträvare men nä, tyvärr det här blev inte bra! Nuvarande Eventor fungerar fint och dom allra flesta har lärt sig det, även många äldre i vår klubb som annars inte har så mycket datorvana klarar av det utan problem.

Olle 2025-10-30 22:29 #29

Svar till inlägg av Lalle, 2025-10-30 22:14:

Jättebra uppdelning! Tävling är nivå 1-3, morionsarrangemang är närtävling och klubbtävling/träning och självbetjäning är veckans bana. Sen kan man markera så nivå 1 blir lite tydligare och hamnar överst varje dag och nivå 3 sist. Gärna veckorna lite tydligare också så det inte bara blir en lång lista som ser likadan ut hela tiden.

Zerbembasqwibo 2025-10-30 20:52 #27

Svar till inlägg av Olle, 2025-10-30 15:38:

Förslag på filter;

Default; Tävlingar
Valbart genom dropdownlisten:
a) Veckans bana
b) Alla (dvs tävlingar och veckans bana)

Ingen ide att filtrera på nivåerna för de används ju inte korrekt ändå.
Enig 2025-10-30 17:19 #26

Svar till inlägg av Olle, 2025-10-30 15:38:

Bra, precis så tycker vi också.
Olle 2025-10-30 15:38 #25

Svar till inlägg av Vad ändra?, 2025-10-30 14:09:

Jag tycker den svämmar över av skit. Jag vill se riktiga tävlingar där att de viktigaste syns tydligare än de mindre viktiga. Utan att behöva mecka med diverse filter. Letar jag efter en tävling så vill jag se tävlingar och letar jag efter veckans bana vill jag inte se tävlingar. Sen kunde det gärna vara lite tydligare när det blir ny vecka.
Vad ändra? 2025-10-30 14:09 #24

Svar till inlägg av Olle, 2025-10-30 12:15:

Vad skulle du vilja ändra då? På den gamla kalendern alltså. De flesta andra här verkar ju tycka att den gamla kalendern är helt perfekt.
Olle 2025-10-30 12:15 #23

Svar till inlägg av Bättre före., 2025-10-30 08:43:

Det finns mycket i den gamla kalendern som jag skulle vilja ändra på. Men den nya versionen uppfyller ingen av detta. Den är kass tycker jag också.
Stadsmusen 2025-10-30 09:51 #22

Svar till inlägg av Skogis, 2025-10-30 06:32:

Word!

Men vad annat har ändrats? Jobbat länge med, vad?
Bättre före. 2025-10-30 08:43 #21
Eventors styrka har varit kalendern tidigare. Behåll den som den varit!
?????? 2025-10-30 08:27 #20
Upplever det i mobilen som att nuvarande Eventor är utkast till en ny version, och ”Nya Eventor” är den gamla… Är ju mycket mer svåröverskådligt i Kalender och alldeles för mycket luft vilket innebär att man får scrolla väldigt mycket och inte vet riktigt var man där. Ett klart steg bakåt när de gäller översikt. Att kunna ta betalt via Eventor eller redovisa resultat för Preo är ju funktionaliteter som inte har med utseende att göra och har ju inget med förändring av utseende i sig. ”Modern grund” förstår jag inte riktigt var de får in. Bättre med ”klassisk grund” som håller över tid.
Skogis 2025-10-30 06:32 #19
Får instämma i kören här, kalendern och även respektive tävlings sida känns väldigt rörig och man tappar överblicken. Tycker det nuvarande eventor har mycket bättre gränssnitt och det fungerar alldeles utmärkt i mobilen för mig.

Man behöver inte ändra saker bara för ändringarna skull, behåll gamla Eventor istället och lägg fokuser på att få det stabilt :)
OJ 2025-10-29 17:23 #18
Visa alla anmälda i befintlga Eventor, får plats med de första 39 löparna.
I nya fluffiga versionen ryms 15 st.
Ska våra avgifter gå till denna lekstuga med ingen översikt. Likadant i kalendern. Scroll on...
AJ 2025-10-29 11:41 #17
När man kommer till kalenderna i inloggat läget skulle jag vilja att defaultinställningen är att man visar mitt och närliggande distrikts tävlingar (dvs alla utom Veckans bana) från en vecka tillbaka i tiden till en månad framåt. Var det inte så i första Eventor?
Mitt namn 2025-10-29 10:32 #16
Sjukt jobbig kalender i nya eventor. Både i mobilen och på datorn är det alldeles för stor text och varje tävling tar alldeles för stor plats. Känns som man anpassat efter 80-åringar. Inspirerat av Doro ungefär.
Hoppas texten minskas ner till ungefär dagens storlek så man får överblick över en helg/vecka.

Jag har också samma problem med att mitt lösenord inte finns kvar trots att jag också bockar i den rutan.
Helt enig 2025-10-29 10:01 #15

Svar till inlägg av Övrig fråga, 2025-10-29 09:43:

Det här trodde jag bara gällde mig.
Oenig 2025-10-29 09:59 #14

Svar till inlägg av Namn, 2025-10-29 08:27:

Jag tycker kalendern hör till eventors grundläggande funktionalitet och är en av de klart viktigaste funktionerna.
Övrig fråga 2025-10-29 09:43 #13
Jag har varenda gång när jag loggat in tryckt i bocken att lösenordet ska kommas ihåg. Men gång på gång fungerar det ej. Någon som vet vad det beror på?
Namn 2025-10-29 08:27 #12
Helt enig om försämringen av kalendern.
Men det är heller inte det viktigaste - det är grundläggande funktionalitet och prestanda jag tycker är viktigast. Nya designen kan ett AI verktyg av idag skapa på en dag. Och bättre.
Sir B 2025-10-28 22:45 #11

Svar till inlägg av Kalender, 2025-10-28 11:57:

Håller helt med om kalendern. Den som är i nya förslaget är en total katastrof. Noll överblick om ikoner som inte tillför någonting, Den gamla är klart mycket mer överskådlig och användarvänlig, snälla behåll den.
PS 2025-10-28 19:08 #10

Svar till inlägg av PS, 2025-10-28 19:04:

Fast just problemet med automatisk "onlinecheck" går ju inte lösa. Alla nummer måste väl dock kollas manuellt vid starten om man inte har startstämpling. Annars kan man ju inte veta att rätt pinne startat vid rätt tid vilket öppnar för fusk.
PS 2025-10-28 19:04 #9

Svar till inlägg av SM, 2025-10-28 17:05:

Ett alternativ kan ju vara att koda dem som DNF eller något. Då måste man väl godkänna att detta skrivs över. Ett annat alternativ kan vara att ändra deras SI-nummer till något så högt att det inte finns men att deras riktiga siffror finns kvar på slutet. Tex ändras 10429 till 10000010429 (minns inte hur stora tal som funkar).
SM 2025-10-28 17:05 #8

Svar till inlägg av PS, 2025-10-28 16:47:

Vi hade totalt 3 kortläsare på plats (2 i markan och en i direktanmälan).
Men vad hjälpte det nästan alla utländska löpare kom samtidigt och ville betala på plats innan start.
Där ingen löpare hade koll på vad man skulle betala.
Och där löparna till råga på allt ställde sig i kön till direktanmälan (vilket skapade lite kaos där) - trots vad vi upplevde som tydlig skyltning på både svenska och engelska för var man skulle gå.

Sen att utländska löpare fyllde i blanketten som fanns för "klubblös/utländsk direktanmälan" och där efter blev irriterade över att beloppet dom skulle betala var högre än vad som stod på blanketten eftersom dom var anmälda i tävlingsklass (var typ 10-20kr högre avgift på tävlingsklass) gjorde inte saken lättare.

Vi funderade på lösningen med att ta bort SI-nummer i efterhand.
Men kom delvis fram till att då tappar man kopplingen med kvar i skogen och vilka som har startat när man har "onlinecheck" i starten.
Samtidigt som man då nästan måste ha någon notering om varför det saknas bricknummer för "röd utgång" så att inte bara röd utgång lägger in bricknumret när löparen kommer dit för att det inte går att läsa av.
PS 2025-10-28 16:47 #7

Svar till inlägg av PS, 2025-10-28 16:45:

Förutsätter möjligen att man har en kortläsare i markan vilket man kanske inte har om man inte driver fik i klubbstugan eller liknande.
PS 2025-10-28 16:45 #6

Svar till inlägg av SM, 2025-10-28 16:14:

Enklaste lösningen på det problemet kanske är att ta bort deras SI-nummer så att de inte kan stämpla ut förrän avgiften är betald.
SM 2025-10-28 16:14 #5

Svar till inlägg av Zerbembasqwibo, 2025-10-28 12:47:

Efter att i sommar varit med och administrerat en ganska stor fler dagars tävling med ganska många utländska löpare där extremt få av de utländska löparna betalade i förväg enligt de instruktioner vi hade satt upp så känner jag att funktionaliteten för att kräva betalning direkt vid anmälan i Eventor för utländska löpare är ett steg framåt.

Dock återstår det ju att se vad det landar i.
Skrivningen "Möjligheten att ta betalt vid anmälningstillfället kommer kräva att arrangören tecknat avtal med en betaltjänstleverantör." ger några frågor, varav den största - vilken betaltjänstleverantör kommer lämna bra villkor till en klubb som vill teckna ett avtal för ett specifikt arrangemang och som då kanske maximalt gäller under 5-6 månader? Och jag tror inte speciellt många arrangörer är intresserade av att teckna ett avtal om det innebär att man ligger och betalar månadskostnad året runt för en tjänst som kanske används maximalt 2-3 månader innan arrangemanget.
1

Senast kommenterat

Tisdag 28/4

22:03

WC1 2026

150

 

20:19

10Mila 2026

124

 

16:45

10mila-fantasy

3

 

Söndag 26/4

20:04

Kristihimmelsfärd

1

 

Lördag 25/4
Fredag 24/4

23:25

JVM tester

10

 

Torsdag 23/4
Onsdag 22/4
Måndag 20/4

08:30

-Arrangemangsreklam-

1093

 

Söndag 19/4

22:30

Eventor nere igen...

1020

 

Lördag 18/4
Fredag 17/4
Torsdag 16/4

03:58

Stafettligan

611

 

Onsdag 15/4

15:43

RunnerVsRunner

13

 

Söndag 12/4
Fredag 10/4
Torsdag 9/4

12:45

Analys-app

1

 

Onsdag 8/4

14:12

Kritik mot SOFT

299

 

12:40

Orienteringens hybris

30

 

Tisdag 7/4

19:50

Vrickskydd

3

 

Måndag 6/4
Söndag 5/4

06:40

Liveresultat

11

 

Lördag 4/4
Torsdag 2/4
Onsdag 1/4

22:35

Rankingfiltret

3

 

Måndag 30/3

16:45

Jobb för orienterare

265

 

Fredag 27/3
Tisdag 24/3

08:16

Laguppställningar

8

 

Måndag 23/3

23:23

Modem ROC

65

 

Fredag 20/3
Torsdag 19/3

22:30

Förbundsmöte 2026

61

 

20:31

Ring med triangel

7

 



Arkiv

 
 
 

Logga in på Orienterare.nuStäng