Visa inloggningsformulär
O-snack  

Aktuell tråd

Vart är OL-appen för livspusslande föräldrar?

Carson Rama  2025-07-01 15:51
Jag hade en diskussion med en pappa vars 7-åriga son precis upptäckt och älskar orientering. Dom går även i hockey och fotboll och pappan uttryckte lite frustration över att det trots hög motivation och intresse "var krångligt" att hitta information om OL-tävlingar, träningar, etc. Dom har kört 10 träningar med lokala klubben i Stockholm, ett par ungdomsserier och nu första sommartävlingen.

Pappan visade appen från Svenskalag.se som har ett hyfsat bra gränssnitt för stressade föräldrar. Vart och när är träningen/matchen? Stor grön knapp för anmälan, osv.

Pappan uttrycker: "Eventor, logga in via idrottonline, hitta tävling, ladda ner en jävla PDF som heter PM... Det är för krångligt. Vart är appen?"

Det är ju lätt att som indoktrinerad orienterare skratta åt en stressad Stockholmsfarsas oförmåga att älska eventor. Men han belyser ändå något viktigt.

Är tröskeln idag 2025 lite för hög för nyblivna orienterare att fastna? Kan eventor få ett enkelt gränssnitt via klubben och idrottonline?

Förstår att förbundet och många kanske jobbar med frågan eller att den diskuterats tidigare. Men som nämnt tidigare är det ett stort undetbyggt intresse och en våg av outdoor och kondition att rida på gällande folk som intresserar sig för orientering.

Tankar?

//Carson


Skriv ett inlägg

 

 

Skriv 1981 i rutan

 
 

Inlägg

Oj 2025-07-06 20:49 #65

Svar till inlägg av wah, 2025-07-04 00:03:

Är det så svart att gå in på en tävling och trycka på anmälan? Är problemet att man måste vara inloggad?
????? 2025-07-05 13:37 #64
Det som efterlyses är ju en bra sida för klubben, det är ju där det ska läggas upp lättfattlig info om träningar, klubbaktiviteter, tävlingar, etc. Lite svårt att jämföra orientering med lagsporter också då det är mer lätthanterligt när lagledaren bara behöver skapa en sida för sitt lag och som gäller typ 15 ungdomar.
Annan Olle 2025-07-05 10:31 #63
Nu har tråden spårat lite.

När det kommer till tävlingsanmälan och information måste det väl finnas en mellanväg?
Grundläggande information i anmälningsfliken enligt wAhs förslag samt en fördjupande inbjudan och sen PM som vi brukar göra.
Jag är ganska van användare av eventor som arrangör och kan lätt tänka mig att lägga 15-30 minuter extra för att fylla i extra rutor med information.
wah 2025-07-05 10:24 #62

Svar till inlägg av Nja, 2025-07-04 15:38:

Jag tror heller inte på att ersätta människor med IT-System, jag tror på att använda IT-system för att göra livet lättare för människor genom att förbättra användarvänligheten av det IT system som redan finns på plats.
DrJ 2025-07-04 18:06 #61

Svar till inlägg av Nja, 2025-07-04 15:38:

Wow. Du lever i 1980-talet fortfarande? Du vill hellre ha stämpelskatt och 20pers i sekretariatet alltså som kollar om stämplarna sitter i rött ruta i stämpelkortet? Du hatar WinSplits? Du tycker anmälan ska ske via frankerade brev?
Nja 2025-07-04 15:38 #60

Svar till inlägg av Domaren, 2025-07-04 12:05:

Ja, jag tror inte på att ersätta människor med IT system.
Domaren 2025-07-04 12:05 #59

Svar till inlägg av Nja, 2025-07-04 09:38:

Desto mer jag läser dina inlägg så verkar det som du trolla vara envis och jävlig för att vara motsträvig.
Nja 2025-07-04 09:38 #58

Svar till inlägg av wah, 2025-07-04 00:03:

De flesta klubbar har väl en kalender och där borde det finnas föreslagna tävlingar i närmorådet.
Jag tycker helt enkelt inte att Eventor skall lösa det som är klubbarnas uppgift.
Om du bara vill åka runt själv och skiter i klubben så tycker jag det kan vara krångligt.
Tyvärr... 2025-07-04 08:37 #57

Svar till inlägg av Amen Broder, 2025-07-03 16:35:

finns ju inte många av de där punkterna i inbjudan - även om det vore önskabart att de fast. Underlag på arenan brukar ju oftast inte ens finnas i PM men hade vart önskvärt.
wah 2025-07-04 00:03 #56

Svar till inlägg av Nja, 2025-07-03 16:51:

Alla nybörjare är inte ungdomar (vet dock att jag avslutade med en ungdomskommentar).

Jag tänker dessutom att förändringar som gör det lättare för nybörjare kommer göra det lättare för alla orienterare. Varför ska vi nöja oss med ett system som ser likadant ut som när det lanserades trots att massa saker lagts till. Vi kan alla få det enklare att anmäla oss till tävlingar.

Föreslagen läsning: https://uxdesign.cc/the-curb-cut-effect-universal-design-b4e3d7da73f5
Ok 2025-07-03 21:21 #55

Svar till inlägg av Amen Broder, 2025-07-03 19:57:

Tack, alltid trevligt med beröm!
Amen Broder 2025-07-03 19:57 #54

Svar till inlägg av Oj, 2025-07-03 19:18:

Nä okej. Jag svarade zyx om min upplevelse. Bra att du bidrar till forumet med dina värdefulla inlägg. Fortsätt du med det.
Oj 2025-07-03 19:18 #53

Svar till inlägg av Amen Broder, 2025-07-03 16:35:

Tycker inte det där låter som det första nybörjar föräldrar bryr sig om att leta efter (och framförallt inte barnen).

Vi har väl också kommit en bit ifrån att det är lättare att anmäla sig till fotboll än orientering om det viktigste är underlag på arena.
Oj 2025-07-03 19:18 #52

Svar till inlägg av Amen Broder, 2025-07-03 16:35:

Tycker inte det där låter som det första nybörjar föräldrar bryr sig om att leta efter (och framförallt inte barnen).

Vi har väl också kommit en bit ifrån att det är lättare att anmäla sig till fotboll än orientering om det viktigste är underlag på arena.
Nja 2025-07-03 16:51 #51

Svar till inlägg av wah, 2025-07-03 15:59:

Om du är ledare i en ungdomsgrupp så lägger man upp ett schema med träningar och lämpliga tävlingar. Sen får man påminna om när det är dags att anmäla och även ibland ta upp anmälningar.
Ett IT-system kan inte ersätta det.
Amen Broder 2025-07-03 16:35 #50

Svar till inlägg av zyx, 2025-07-03 16:08:

Våra nybörjare tycker att det är svårt att hitta information som dom tycker är relevant för om dom ska hänga med på en tävling eller ej. Dom tycker att det ibland känns jobbigt att inte hitta själva utan att man måste fråga nån i klubben/ledare. Informationen tycker dom är "gömda" i inbjudan eller PM.

Det dom t ex önskar information om är:

- Möjliga starttider
- Hur parkeringen är och avstånd till arenan
- Om arenan är på en åker, grusplan eller liknande
- Avstånd från arenan till start
- Dusch och ombyte
- Om det finns några priser och i sådana fall när dessa kan förväntas delas ut

Så det är kanske inte krångligt att anmäla sig. Men det är krångligt att hitta information som behövs för att dom ska bestämma sig att anmäla sig eller inte.

Det är här jag hävdar att man med metadata i Eventor hade kunnat generera olika typ av information och sortera på andra saker. Kräver du dusch? Välj det i Eventor så ser du bara tävlingar med dusch. Ska avstånd mellan parkering och arenan högst uppgå till 500 m? Välj det som sökkriterium... nu kanske jag överdriver men det finns mängder av möjligheter om man samlar informationen på ett smidigare sätt.
Många nya 2025-07-03 16:22 #49
upplever det bökigt med Eventor men man kommer över det ganska snabbt. Men en smidig app för föreningen med träningar, LOK-registrering mm vore bra.

För de mest nya gör vi ledare oftast Eventor-grejerna.

Det som kan vara svårt med Eventor enligt min erfarenhet
1. Få inloggning som funkar (ofta förälder som ej själv är medlem och kanske registrerat sig på barnets e-postadress)
2. Hitta klubbaktiviteterena som är det nya använder oftast - de är gömda på en inte naturlig plats.
3. Massor av tävlingar i tävlingskalendern och med ett inte helt enkelt filtreringsverktyg gör det inte lätt att hitta.
zyx 2025-07-03 16:08 #48
Till er som säger att nybörjare tycker det är krångligt att anmäla sig till tävlingar: Vad är det som de anser är krångligt?
wah 2025-07-03 15:59 #47
Jag håller med grundställingen i denna utmaning att "ta fram en app". Samtidigt som jag tycker nuverande system Eventor ochså funkar när man lärt sig det. Jag tycker dock att det är skrämmande andel som verkar vilja hålla sporten stängd och inte göra det lättare för nya att ta sig ut på tävlingar (som Eventor är portalen till).

Även om jag tycker att Eventor har den information som man behöver så ser jag också att det är otroligt krångligt att sortera och se vad som är relevant.

Jag tror att man kan underlätta för nya med den informationen som finns idag genom att strukturera upp sidorna smartare och kika på vilken information behövs när? Behåll PM (SOFT får gärna ta fram en mall till olika tävlingsnivåer jag har arrangerat värdetävling nyligen och det var inte lätt att veta exakt som ska vara med i PM), men se till att relevant information kring anmälan finns tillgänglig innan. PM publiceras ju ändå inte fören veckan innan om man har tur.

Som sagt jag tror mycket av informationen redan finns på plats, bara att det inte är strukturerat på ett enkelt sätt. Sen att man tror barn upp till 14 kommer vilja läsa PM är naivt det får man skola in dem på arenan.
Oj 2025-07-03 15:51 #46
Förstår inte heller vad det stora problemet är. Tycker det ofta är svårare att hitta information i andra idrotter. Men det är ju klart att en fotbolls match är lättare att informera om än ett terräng lopp eller orientering.

Är ju tillräckligt att jämföra våra egna stora tävlingar och deres hemsida och eventor. På hemsidan kan det vara svårt att hitta fram men dokumenten ligger i Eventor där man lätt hittar dem.
Knugen 2025-07-03 13:19 #45

Svar till inlägg av Amen Broder, 2025-07-03 12:48:

Jag förstår inte alls vad som är problemet med nuvarande system. Eventor nyttjas för att samla alla tävlingar på en plats. Det är väl bra? Ingenting hindrar klubbarna att samla relevanta tävlingar på annan plats, t ex i klubbens kalender, och länka till eventor. Gör ni inte det i din klubb?

Det finns heller ingenting som hindrar klubbarna att ha en anmälningsansvarig som förr i tiden. Någon man kan kontakta och som sköter den tydligen mycket svåra hanteringen av eventor. Ett tips är att försöka få till en lösning i din egen klubb. Det är lättare och kommer att leda till en bättre lösning, om nu problemet ens finns.

Angående PM, har du ens förstått syftet med det? Där samlas allt som kan vara bra för deltagarna att veta inför sitt tävlande. Det är väl utmärkt att ha all information på ett ställe. Det kan väl ändå inte vara svårt att öppna ett dokument och läsa under de rubriker man tycker är relevanta? Eller läsa uppsatt pm på arenan om man föredrar det. Det är heller inte tvingande att läsa pm. Vill du inte så är det bara att avstå. Du riskerar förstås att missa viktig information, som att vissa stigar är förstärkta med vit snitsel,men det är ditt eget val. All info i pm är relevant för någon men kanske inte för alla. Vad som är viktigt skiljer sig också åt från tävling till tävling så jag tror det hanteras bäst precis som det är nu. Jobbigt att läsa valda delaf av ett par sidor information, ja då är det nog förjobbigt att hålla på med idrott över huvud taget.
DrJ 2025-07-03 13:08 #44

Svar till inlägg av Amen Broder, 2025-07-03 12:46:

Ok, så var placerar du relevant info som är 100% nödvändig att veta för kidsen innan de ger sig ut för att ens ha en chans att hitta runt?
Nja 2025-07-03 12:54 #43

Svar till inlägg av Amen Broder, 2025-07-03 12:48:

Tror ett stort problem är att orienterare har för dåligt självförtroende och försöker göra en sport som är komplicerad enklare för att folk är lata.
Istället borde man ha självförtroende och omfamna komplexiteten, bättre att ungarna läser en bok om orienteringsteknik än att man far runt som en galning och springer snitslade stigar.
Amen Broder 2025-07-03 12:48 #42

Svar till inlägg av Nja, 2025-07-03 12:43:

Varsågod och tyck som du vill. Jag anser att man ska underlätta för ungdomar att hålla på med en idrott. Att kolla på kartutsnitt har ju ingenting med hur man i Eventor lägger upp Inbjudan och PM.

Nu struntar jag i att försöka förklara mer. Lycka till i skogen.
Amen Broder 2025-07-03 12:46 #41

Svar till inlägg av DrJ, 2025-07-03 12:40:

Suck...

Jag har förklarat att jag vill förenkla Inbjudan och PM för att underlätta för föräldrar och ungdomar som inte bryr sig om detaljer. Jag har också förklarat att jag tycker att det ska vara enkelt att åka med sin ungdom på en tävling, oavsett om man är stressad eller ej.

Om du försöker få diskussionen med att vi ska ta bort skogsdiscipliner så är jag inte intresserad.
Nja 2025-07-03 12:43 #40

Svar till inlägg av Amen Broder, 2025-07-03 12:18:

Eller så har jag rätt, jag tycker orientering är en nörd-sport där man tittar på gamla kartor och letar all information man kan få.
Jag tycker man skall uppmuntra ungdomar som uppskattar en kartutsnitt och bilder på hällmarker.
DrJ 2025-07-03 12:40 #39

Svar till inlägg av Amen Broder, 2025-07-03 12:18:

Den som har mest fel är den som tror att man kan likställa en fotbollsmatch som spelas på fasta adresser och fasta förutsättningar mot orientering med ny arena varje gång och nya förutsättningar varje gång.

Eller menar du att vi ska ha fasta arenor för OL, kanske ta bort alla skogsdiscipliner och ersätta med indoorarenor? Låter sjukt kul!!!
Amen Broder 2025-07-03 12:18 #38

Svar till inlägg av Nja, 2025-07-03 12:11:

Jag har aldrig sagt att stressade föräldrar eller ungdomar är önskvärt. Jag har sagt att nyblivna orienterare inte är så intresserade av Inbjudan och PM. Om du tror att vi ska locka till oss de som lessnat på fotboll genom att ha mystiska dokument som ska läsas inför varje tävling så har du fel.
Nja 2025-07-03 12:11 #37

Svar till inlägg av Amen Broder, 2025-07-03 10:27:

Mycket smartare att locka till sig de som tröttnat på fotboll och scouter i 12 års åldern än att stressa runt på tävlingar med småbarn som inte klarar sig själv i skogen.
Finns massor av ungdomar som tröttnat på sin idrott som troligtvis skulle älska orientering.
Nja 2025-07-03 11:30 #36

Svar till inlägg av Amen Broder, 2025-07-03 10:27:

Jag håller inte med. Stress och tävlingsidrott för småbarn är på-väg ut, det har visat sig mest bara vara dåligt och idrottsrörelsen tappar hela tiden.
Dagens föräldrar sätter barnen i scouterna istället.
Amen Broder 2025-07-03 10:27 #35

Svar till inlägg av Nja, 2025-07-02 15:30:

Storheten i orientering för ungdomar i åldern 9-11 år är att läsa ett PM och diskutera berg i dagen?! Då kan jag förstå att slaget redan är förlorat, du verkar inte ha koll på vad ungdomar uppskattar med orientering.

Att man efteråt analyserar sitt (och kompisarnas lopp) har absolut INGENTING med Inbjudan och PM att göra.

Att kunna slänga sig iväg till en tävling och köra en kort enkel bana med sina nyorienterande barn är precis vad vi måste stödja! Det är kanske just dom som blir intresserade och, när tiden kommer, kunna sitta och planera vägval baserat på information i PM.
Spik på. 2025-07-03 10:09 #34

Svar till inlägg av SOFT, 2025-07-02 09:39:

Det tror jag absolut inte. Jag har aldrig varit med om en lika motsträvig organisation vad gäller systemutveckling. Vet flera högeligen kompetenta utvecklare som har erbjudit sig att lösa Eventors problem och har fått kalla handen.
wAh 2025-07-02 17:03 #33
Som sagt tidigare så tror jag Eventor redan sitter på en hel del relevant information som inte visas på bästa sätt och att jag tidigare skissat lite. Nu som jag är framför datorn kan jag länka lite till snabba skisser. Hade tänk att skapa en presentation att skicka till SOFT men det får kanske bli senare.

https://ibb.co/1fRYrFsz
https://ibb.co/nqCvfcXH
https://ibb.co/Kps1jL26
https://ibb.co/KpJLxy5C
Nja 2025-07-02 16:23 #32

Svar till inlägg av Carson Rama, 2025-07-02 11:14:

Framförallt så tror jag att orientering skulle tjäna på att rikta in sig mer på 12-15 åringar som kan läsa PM själv än att jaga sjuåringar med stressade föräldrar.
Om pappan redan är stressad vid 7 års ålder så är chansen liten att han orkar åka runt 5 år till barnet tills barnet klarar av att ta sig fram själv.
Alternativt att man lär upp föräldrarna i orientering som sedan tar med sig barnen.
Jag tycker för mycket av klubbarnas ledarresurser går åt till att valla runt småbarn bara för att föräldrarna tror att orientering är en bra sport för deras barn.
Nja 2025-07-02 15:30 #31

Svar till inlägg av Carson Rama, 2025-07-02 08:22:

Jag håller inte med. Om man försöker konkurrera med andra idrotter på deras villkor så är slaget redan förlorat, det är alltid smidigare att åka och spela fotboll eller springa ett löplopp.
Jag tycker storheten i orientering är att man läser i PM och inbjudan och diskuterar om mossarna är blöta eller om berget har hällar med berg i dagen. Sedan sitter man efteråt och diskuterar ifall man tagit rätt vägval över ängen med brännässlor eller om man skulle sprungit runt på stigen.
Att slänga sig iväg till en tävling och jag glada gubbar och resultat ger inga orienterare i längden.
Man missar något om varje tävlings inbjudningar/PM blir lika tråkiga.
SOFT 2025-07-02 15:00 #30
Jag tror också att en direkt fråga från en livs levande person är bättre än alla appar och hemsidor i världen "Vill du följa med på tävlingen på lördag?". Det fina är att det finns inget som hindrar det idag. Det går utmärkt att anmäla klubbkompisar, så om jag går och frågar nybörjarna om de vill med på tävlingen så kan jag anmäla dem när de svarar ja. Samma människa som ställt frågan kan också berätta för nybörjarens förälder om var och när samlingen är, antingen på tävlingen eller för klubbens gemensamma avresa till tävlingen.

Samma sak går naturligtvis att göra digitalt. Lägg upp DM/Ungdomsserien/tävlingslägret som aktivitet i SportAdmin eller vad klubben nu kör, och anmäl alla klubbens ungar som kryssat i att de vill med. Klubben kan också skriva i sin klubbaktivitet var och när tävlingen är, så slipper föräldern leta i Eventor.

Det går säkert att bygga massa fantastiska funktioner i olika system, men om det bästa ändå är att använda människor eller befintliga system (som t ex SportAdmin som lovordas här), så är det ju bara att börja använda det som finns. Ingen väntan på att "någon" ska utveckla någon och ingen kostnad om man redan har SportAdmin i klubben. Det är inte en anledning att sluta utveckla det vi har, men utveckling tar tid och kostar pengar, så medan vi väntar på det så kan vi hitta lösningar som går att införa genast.
Da 2025-07-02 13:12 #29

Svar till inlägg av Amen Broder, 2025-07-02 11:43:

Håller med!

Nästan ingen arrangör har koll på hur ett korrekt PM ska skrivas och vad som ska finnas med. Man genar gärna och gissar hejvilt. Klart det är enklare att skicka på remiss hos egen styrelse än faktiskt ta reda på vad som gäller, ska stå med etc

Man knappar ju redan idag in klasser, avgifter, tävlingsklass, kontuppgifter mm i eventor. Så några fält till för att auto-generera korrekt inbjudan och pm borde inte vara så svårt att lägga till
Sbulo 2025-07-02 12:42 #28

Svar till inlägg av Johan Balck, 2025-07-02 09:04:

Sant. Jag hade aldrig sprungit så många tävlingar som ungdom om inte Hasse gått runt med pärmen på alla träningar och tävlingar och övertygat/övertalat om att anmäla mig. Hasse var oftast den som också fixade skjutsschema för ungdomarna och mer eller mindre tvingade de äldre i klubben att plocka upp en eller ett par kids på vägen ut.
En eldsjäl behövs oavsett system, men tex fotbollen har en väldigt bra app för föräldrar att samordna, synka och hålla koll.
Amen Broder 2025-07-02 11:43 #27

Svar till inlägg av SOFT, 2025-07-02 10:51:

Jag tycker precis tvärtom gällande arrangör och PM. Att skriva en korrekt inbjudan och PM för en större värdetävling är INTE enkelt som arrangör. Jag hade mycket hellre haft ett gränssnitt i Eventor när man skapar tävlingen. I alla fall för de saker som är av större vikt.

Det kanske är en utopi men jag avskyr alla olika typer av dokument där olika klubbar har olika upplägg där man klumpar ihop information på olika platser, sen kompletterar man med Trafik-PM, Mat-PM, Toalett-PM och Fanvetvad-PM...

Allt lull-lull som inte påverkar tävlingen kan gärna få presenteras på andra sätt, men SOFT kan ange i tävlingsregler vilken information som MÅSTE anges. Denna information kan man lika gärna ta in genom ett gränssnitt i Eventor.
Carson Rama 2025-07-02 11:14 #26

Svar till inlägg av SOFT, 2025-07-02 10:51:

Vi som är invanda i sporten kan lätt falla tillbaka i tanken att "folk får lära sig hur det funkar". Men verkligheten där ute visar något annat. Orienteringen har svårt att få in nya – särskilt från andra bakgrunder eller socioekonomiska grupper – och det är inte sällan de upplever att det är krångligt att förstå hur man hittar tävlingar, anmäler sig eller ens kommer igång.

Det är såklart en balansgång. Men eftersom vi på elitnivå redan gör stora förändringar – som knockout-sprint, arenaproduktion och satsningar på tv – är det tydligt att vi är på en strategisk resa för att utveckla och modernisera hur vår sport uppfattas och upplevs.

I det arbetet behöver vi också komma ihåg gräsrotsnivån. Föräldern som försöker förstå Eventor. Barnet som är peppat men har föräldrar som inte orkar leta i PDF:er. Här kan små, kontinuerliga förbättringar i gränssnitt och struktur göra stor skillnad.

Och om det innebär att några av oss – arrangörer, gubbar och gummor – får lägga några minuter extra på att fylla i ett par fält istället för att skicka dokument på remiss, så kanske det är precis den insatsen som behövs. För det vi i slutändan jobbar mot är ju fler deltagare på just den tävlingen vi arrangerar. Och jag tror att många arrangörer gärna gör det lilla extra om det kan locka fler anmälningar och öka intresset.
1

Senast kommenterat

Onsdag 30/7

19:09

U10mila

0

 

12:38

Saknade indexkurvor?

20

 

Tisdag 29/7

15:32

Jobb för orienterare

248

 

Måndag 28/7
Söndag 27/7

23:05

Männens revir

1581

 

Lördag 26/7

19:58

Sverigelistan

550

 

Onsdag 23/7

23:01

VM i Finland 2025

818

 

Tisdag 22/7
Måndag 21/7

08:40

Hur gör man i Ocad

8

 

Söndag 20/7
Lördag 19/7
Torsdag 17/7

21:40

Silly Season 2025

341

 

Onsdag 16/7
Tisdag 15/7

15:59

Bagheerastafetten

5

 

12:17

Sprintstafett på SM

134

 

Måndag 14/7

19:44

Pulsmätning

1

 

Lördag 12/7

17:20

Tjoget 2025

47

 

Söndag 6/7
Torsdag 3/7

11:18

Oxtract

14

 

Onsdag 2/7

18:35

Eventor nere igen...

897

 

Söndag 29/6

19:39

Rikslägret

45

 

Lördag 28/6

14:04

Världscupen Idre 2025

268

 

Fredag 27/6

17:15

Sprint-SM TV-succe?

192

 

Torsdag 26/6

21:42

-Arrangemangsreklam-

1045

 

Onsdag 25/6
Tisdag 24/6

23:09

Smålandskavlen

449

 

Torsdag 19/6

23:54

Jukola 2025

327

 

Måndag 16/6
Fredag 13/6

16:58

10-mila från 2024

2177

 

Torsdag 12/6
Onsdag 11/6
Söndag 8/6
Lördag 7/6

21:22

Eskilstuna

21

 

15:50

Kompass

4

 



Arkiv

 
 
 

Logga in på Orienterare.nuStäng