Visa inloggningsformulär
Artiklar  

10MILA - dags igen

Lätta favorittips i årets 10MILA?

Årets 10MILA i Kungsängen står för dörren. Hur har den långa vintern i både Sverige och Finland präglat lagen? Har norrmännen och västsverige fördel av mindre snö och fler möjligheter till tävlingar? Trots alla stora frågetecken känns det ändå som att det är lätt att plocka fram årets favoriter.

Publicerad 2013-05-02 21:08 (Uppdaterad 2013-05-04 10:43)

 7 kommentarer

Vårsäsongen blev kanske inte vad många hoppades på när den första snön föll för vintern i slutet av 2012. Att det envisa kalla vädret skulle parkera under mars och skjuta säsongen fyra veckor framåt för många av orienterarna fanns det inga tankar på direkt.

Egentligen borde den sena våren inte spela så jättestor roll för en orienterare. De tränar och springer men tävlingstillfällena att få mäta sina krafter inför 10MILA har blivit väsentligt färre. Många löpare kommer att göra sin stafettpremiär för denna säsong på 10MILA.

I ett sådant läge är det extra svårtippat inför 10MILA men samtidigt i all grumlighet av skador, sjukdomar och snö utkristalliseras två favoritkandidater i respektive huvudklass.


Damkavlen



Förra året vann Halden Skiklubb och man blir i år ytterligare huvudfavorit. I Skogssport kunde man läsa att Haldens mål var att återigen ta förstaplatsen och med den laguppställning som publicerats kan man nog, utan att överdriva, tro att Halden är minst lika starka som i förra årets uppställning.

Anne-Marie Hausken Nordberg står på frånvarolistan men i hennes ställe går klubbens nyförvärv Eva Jurenikova in och gör laget minst lika starkt. Mari Fasting har visat bra form i senaste helgens norska cuptävlingar och blir avslutare och hon kommer säkerligen att få gå ut i täten.

Närmast jagas Halden av danska OK Pan Århus som bland annat favorittippats i Skogssport. Ska Danmarks första seger bli i Kungsängen eller kommer vi att få vänta ytterligare år?
Laget ser väldigt bra ut på pappret och kan matcha Haldens uppställning. Halden brukar däremot kunna springa väldigt bra på stafett och nästan lyfta sig ett snäpp mot individuella prestationer och kan Pan Århus också göra det finns alla chanser för en stenhård kamp på sista sträckan mellan Maja Alm och Marie Fasting.

Till dessa två räknar vi även in fjolårstrean Tampereen Pyrintö som vann så sent som 2011 med fyra av fem kvar i den uppställningen.

Från svenskt håll kanske OK Tisaren känns som bäst med avslutningen. Man kör samma avslutning som förra året med Lilian Forsgren och Simone Niggli. Finns man bara med långt fram efter fyra sträckor kan Simone säkerligen ta några minuter men mer får det inte bli.

Även OK Linné och Domnvarvets GoIF placerade sig bland de fem främsta förra året. Linnés laguppställning är i skrivande stund oklar med de har en jämn och stark trupp som kanske saknar den riktiga avslutaren när Annika Billstam förmodligen inte tar den sträckan.
Domnarvet har tappat Eva Jurenikova men ser ändå riktigt starkt ut och Lena Eliasson har bra kapacitet på sistasträckan.
Kanske kan dessa två lag få en riktig match om en topp-5 placering av Stora Tuna OK ställer en blandning av ungt och gammalt på startlinjen och Tove Alexandersson som självklar avslutare.

IFK Lidingö SOK, Göteborg-Majorna OK och Sävedalens AIK är tre andra lag som förväntas placera sig bland de tio främsta. Lidingös laguppställning ser bra ut och det finns goda chanser för att vara topp-5 men jag tror det blir i tuffaste laget. För GMOK saknar man Anna Forsberg i laget och för SAIK saknar man bland annat Silje Ekroll Jahren från fjolårets laguppställning.

Tittar man vidare för eventuella kandidater till placering bland de tio främsta känns Bækkelagets SK, Leksands OK, Lynx, Järla Orientering och Kalevan Rasti. Man kanske inte ska glömma Hellas Orientering, de har överraskat förr...

Om man får tro på något slags scenario så kommer det säkerligen vara tajt ut på sträcka 3. 2011 var det 15 lag inom fem minuter och förra året 15 lag inom tre minuter. På hängsträckan kan allt eller ingenting hända. Bommar en jagande klunga (har hänt) så rinner tiden fort iväg.

Med tanke på den öppna, fina och ganska lättlöpta terrängen lär det bli riktigt tätt av lag fram till sträcka 4 som blir i vanlig ordning en nyckelsträcka med positionering inför avslutningen. Halden gick ut med en ledning på sistasträckan på 1.45 förra året och höll undan men det var inte tvåan efter fjärde sträckan (IFK Lidingö) som närmade sig utan Simone Niggli som gick ut som sjua och plockade in nästan tre minuter.

Tipset
1) Halden Skiklubb
2) OK Pan Århus
3) OK Tisaren
4) Stora Tuna OK
5) Tampereen Pyrintö


10MILA-kavlen



På ett sätt känns 10MILA-kavlen både lättippad och samtidigt väldigt öppen. Lätt för att Kalevan Rasti ser ett snäpp bättre ut i laguppställningarna än övriga lag och att där bakom känns det väldigt öppet.

Kalevan Rasti med idel topplöpare i laguppställningen verkar inte ha drabbats nämnvärt av andra klubbars skade- och sjukdomsbekymmer. Laguppställningen känns så pass bra att man nästan kan leda från start till mål om det vill sig så. Nu lär man dock bli rejält utmanade i början men med avslutningen Hertner, Adamski, Prochazka och Gueorgiou känns det som det ska mycket till för att Kalevan inte ska stå som slutsegrare.

Där bakom känns det öppet och kan bli riktigt intressant att följa. Kanske kan det vara läge för en ny uppstickare likt Järla gjorde 2011. Både topplag såsom Halden Skiklubb och Södertälje-Nykvarn saknar eller har inte full fart på sina bästa löpare.

För Halden är det Olav Lundanes som tar sistasträckan och det verkar kanske som vinterns sjukdomar är över och Olav är tillbaka i "gammalt gott slag". På förra helgens Silva League var det inga imponerande löp. Halden vill säkert vara med och fajtas om segern men jag tror det blir tuffare i år när man ser Kalevans monsteruppställning.

Södertälje-Nykvarn saknar bland andra Scott Fraser som avslutare och Erik Liljequist får axla den rollen. Ska bli spännande att se vad SNO kan åstadkomma. Laget besitter en styrka i att alltid springa bra på stafett även om fjolårets 10MILA blev lite av en besvikelse.

Fjolårstvåan Kristiansand OK vill säkert vara med att ta en ny topp-5 placering och möjligheterna där Hubmann och Omdal byter plats på slutsträckorna från fjolårets uppställning. Hubmann alltså tillbaka som avslutare om än kanske inte riktigt i gammal Hubmann-klass men efter hälseneskadan för drygt ett år sedan har han kommit tillbaka starkt.

Sju svenska lag bestående av OK Linné, OK Tisaren, OK Denseln, Göteborg-Majorna OK, IFK Lidingö SOK, Järla Orientering och Malungs OK Skogsmårdarna känns ganska jämna och även om både Linné och Järla parkerat topp-5 inom senaste två åren.

Tittar man på den senaste helgens resultat så känns i alla fall IFK Lidingö som ett säkert kort och kanske tillsammans med Malung som kan vara det laget som är topp-5.

Fredrik Johanssons fina vårform smittar kanske av sig på de andra löparna i laget. Malung borde få till det någon gång kan man tycka. Med förra årets Jukolaresultat i backspegeln borde nog en topplacering på 10MILA vara nära till hands.

OK Denseln har placerat sig högt upp två år i rad och mycket talar för att man gör det igen. De är duktiga stafettlöpare.
Järla har satt Olle Boström på långa natten för att återigen vara med när tåget börjar gå på sträcka 5 och hänger man med där kan allt hända.

Några som säkerligen också vill vara med långt fram när natt blir gryning är OK Tisaren som har en bra avslutning i form av en trippel schweizare (Merz, Mathys och Kyburz).

Göteborgarna i sällskapet, GMOK och IFK, kommer förutom att gå en intern götetmatch också försöka slå sig in på topp-10. Gissningen är att GMOK går segrare i det lokalderbyt.

Uppsalagänget från Linné snackas det sällan om men finns så gott som alltid med långt där framme. Årets uppställning håller god klass men frågan när man kikar på de andra lagen är om de kan försvara fjolårets fjärdeplats? Oskar Sjöberg avslutar och förra årets avslutare Henrik Löfås tar långa natten.

Kanske ytterligare svenska lag såsom OK Pan-Kristianstad och IK Hakarpspojkarna vill slå sig in bland de tio främsta.

Det är lite svårtippat mellan alla dessa svenska lag och det lär inte bli så mycket som skiljer i slutändan heller. Lite mer öppet och otippat är alltid lite roligare även om vi oftast ser samma två slutsegrare varje år.


Från finskt håll känns Vaajakosken Terä, Rajamäen Rykmentti, Turun Metsänkävijät och  Hiidenkiertäjät som de starkaste korten. Eller varför inte Tampereen Pyrintö, Vehkalahden Veikot, Lynx eller MS Parma?
Med tanke på att få finska lag varit i Sverige och tävlat under våren så är det svårt att få koll på dessa lags status.

Terä har som vanligt starkt lag och avslutar med dansken Tue Lassen. Rajamäki har Tuomas Tervo, TuMe har Edgars Bertuks och HiKi avslutar med storebror Novikov.

I vårt västra grannland är det bakom Halden och Kristansand IL Tyrving och NTNUI som ses som det främsta även om klubbar som Lillomarka OL och Frol IL tagit kliv framåt. Tror dock ingen av dessa fyra kan ta sig in bland de tio främsta.

Scenariot är väl att det kommer att gå riktigt fort på alla sträckor och förstås lite långsammare på natten. Det kommer att vara bra sikt och relativt lättlöpt så att det säkerligen kommer att vara ganska tätt ut på långa natten. Det är inte säkert att det bildas så stora klungor om det går fort utan det blir nog lite fler mindre istället.
Nyckelsträckor blir sträcka 5-7 där man inte får tappa alltför mycket tid när mörker byts till solljus. På dagssträckorna finns det inte så mycket tid att ta in eller springa ifrån med. Kalevan kan ta in minst tre minuter på sistasträckan ifall det skulle behövas.

Tipset
1) Kalevan Rasti
2) Halden SK
3) Kristiansand OK
4) IFK Lidingö SOK
5) Malungs OK Skogsmårdarna

Henrik Persson

hp@alternativet.nu

 

 

Skriv summan av nittionio plus sju i rutan

 
 

Kommentarer

norrmann 2013-05-03 14:54 #7
Et annet norsk lag som på en (meget) god dag er opp mot topp 10 i damkavlen, Fredrikstad lag 1
norrmann 2013-05-03 14:39 #6
I damkavlen er det spennedende å se om Lillomarka kan ta klyvet opp blandt de 10 beste, Benjaminsen-Palmer-Kollerud-Hokholt og Steiwer
Yo 2013-05-03 09:31 #5
-da- om man är 15minuter efter de första inledande sträckorna spelar det ingen roll vilken stjärna som axla sista sträckan.
RC 2013-05-03 09:21 #4
Initierad artikel, bra jobbat HP.
Zerbembasqwibo 2013-05-03 08:32 #3
Fast det är klart, om man ska gå hela vägen så krävs det verkligen en världsstjärna!
Zerbembasqwibo 2013-05-03 08:31 #2
Man vinner inte om man går hela vägen.
da 2013-05-03 08:25 #1
Enda svenska laget som har chans att vinna är Tisaren. Man behöver en världsstjärna på sista för att kunna gå hela vägen. Gäller både herr och dam.

Senaste artiklarna

Måndag 30/8
Onsdag 3/2
Tisdag 29/12
Lördag 26/12
Onsdag 23/12
Söndag 20/12
Torsdag 17/12
Måndag 14/12
Fredag 11/12
Torsdag 27/2
Måndag 27/1
Torsdag 23/1

10:56

Lördagsstängt

10

 

Söndag 15/9

20:34

Framtidens USM

13

 

Torsdag 28/3
Tisdag 22/1
Torsdag 21/6
Måndag 30/4

22:15

10mila 2018

3

 

Onsdag 25/4
Fredag 23/3
Måndag 12/3
 
 
 

Logga in på Orienterare.nuStäng