Visa inloggningsformulär
Eftersnack  

Skriv ett inlägg

 

 

Skriv 1981 i rutan

 
 

Inlägg

Mad Man 2013-08-14 21:39 #5669

Svar till inlägg av madcap, 2013-08-14 16:02:

Om nu klubbarna och distriktsförbunden INTE är Soft-organisationer, vilka Soft-organisationer finns det? Det blir ju inte mycket kvar...

Sedan, om ett OF kommer fram ett konfaläger, kopplat till Svenska Kyrkan är OK enligt deras regelverk, så blir det svårt att hävda att det NOK enligt Softs regelverk. Så hiskelig stor skillnad är det inte mellan Soft och distriktsförbundens regelverk.
Fundersam 3 2013-08-14 21:30 #5668
Först O-Ringen sedan Pride. Ingen konstlag omväg via konfaläger och Skogskarlarna. Okidoki?
Fundersam 2013-08-14 18:52 #5667
Ja, det finns tydligen viktiga saker att pyssla med. Speciellt när man lyckas jämföra kostlära med religiösa stolligheter. (iofs pratar vissa om andlig spis, men jag tror inte att det är den kosten som i första hand rekommenderas av tränare och mentorer som hellre fokuserar på mental träning, bra mat och livsbejakande etiska och moraliska diskussioner utan inblandning av religion).
Fundersam 2013-08-14 18:49 #5666

Svar till inlägg av Anonym, 2013-08-14 18:40:

Läs lite om Rosenbergs filosofi, man kanske inte alltid är medveten om var sina ställningstaganden kommer ifrån även år 2000.

http://sv.wikipedia.org/wiki/Alfred_Rosenberg
Anonym 2013-08-14 18:40 #5665

Svar till inlägg av Fundersam, 2013-08-14 17:19:

Nix, läs vad jag skriver. Inom "orienteringens råmärken" innebär just att det i huvudsak handlar om orientering, den sport som vi antas syssla med.
Sen kan man krydda med annat, vi har ibland föreläsningar om kost, detta utan att vi anser oss bundna till ICA eller Coop eller annat samfund.
Har en känsla av att de flesta här bara tjafsar för att ha ngt att göra. Finns det inga tävlingar att springa, förbereda, ungdomsverksamhet att planera eller annat vettigt att syssla med. Vad avser Pride så tänker jag inte delta, men jag respekterar dem som är där ändå. Kan dock inte se att vi just där hittar fler orienterare
Fundersam 2013-08-14 18:07 #5664
Skrämmande. Vi lever på 2000-talet, vilket en del inte tycks förstå. Dags att rensa garderoben inom svensk orientering. Ses vi alla orienterare på Pride nästa år? Där kan vi även värva nya spännande människor till vår sport.
Fundersam 2013-08-14 17:19 #5661
Så du menar alltså att konfaläger ingår inom "orienteringens råmärken"? Dags att bilda ett orienteringsförbund fritt från religiös och politisk propaganda. Ett förbund som ägnar sig åt utveckling av orienteringssporten. Detta förklarar kanske den katastrofala utvecklingen av antalet orienterare som varit senaste decenniet.
Putin 2013-08-14 16:48 #5660
Ett reportage från Pride skulle garanterat intressera och beröra fler orienterare än ett reportage från konfaläger. Är det Putin och Jesus som styr SOFT?
Anonym 2013-08-14 16:47 #5659

Svar till inlägg av insider, 2013-08-14 15:49:

Du ska nog läsa på lite om hur svensk orientering är organiserad. OF och klubbar är inte SOFT-organisationer.
SOFT är vår centralorganisation, därunder finns OF (distriktsförbund) som i sin tur har ett antal klubbar under sig.
SOFT verksamhetsplan beslutas av repr från OF på Förbundsmöte vartannat år. Helst ska ju den verksamhetsplanen sen avspeglas i distriktens och klubbarnas verksamhet, men SOFT kan inte säga till OF vad de ska eller inte ska ha för verksamhet. Vill GOF ha ett konfirmationsläger så finns det ingen möjlighet för SOFT att förbjuda detta så länge GOF håller sig inom "orienteringens råmärken". Om de sen lägger till undervisning i kristendom eller hindu eller buddism eller annat så är det upp till dem.
Lägg ner debatten och lägg energin på att skapa förutsättningar i era klubbar att rekrytera och behålla fler istället.
Stadgetolkaren 2013-08-14 16:41 #5658
Helt rätt. SOFT är en liten isolerad ö i toppen av svensk orientering. Distriktsförbund och klubbar lever sitt eget liv helt efter egna regler och utan koppling till SOFT. Det är så du menar, eller? Bra förslag att SOFT ska medverka i Pride. Betydligt angelägnare än något udda konfirmationsläger.
Fundersam 2013-08-14 16:04 #5656

Svar till inlägg av Hjärntvätt, 2013-08-14 11:11:

Nästa fråga är väl om man inte borde separera orienteringen från staten. Varför skall staten rekommendera ungdomar att gå på OLGY. Vad finns det för vetenskap bakom idrottsrörelsen eller är allt bara en konstig sekt? Hur många har egentligen blivit skadade av att springa i skogen, hur många djur har kommit till skada. Får dom som går på OLGY lära sig något om djurlivet i skogen.
madcap 2013-08-14 16:02 #5655

Svar till inlägg av insider, 2013-08-14 15:49:

Distriktsförbunden och klubbarna är väl inte "SOFT-organisationer"? De har väl egen rätt att bestämma vad de ska ha för samarbeten med andra organisationer, religiösa eller ej?
madcap 2013-08-14 16:02 #5654

Svar till inlägg av insider, 2013-08-14 15:49:

Distriktsförbunden och klubbarna är väl inte "SOFT-organisationer"? De har väl egen rätt att bestämma vad de ska ha för samarbeten med andra organisationer, religiösa eller ej?
Fundersam 2013-08-14 15:59 #5653

Svar till inlägg av Hjärntvätt, 2013-08-14 11:11:

Det är ju fortfarande helt frivilligt att åka på dessa läger. Svenska kyrkan spelar fortfarande en stor roll i samhället. Det är enkelt att separera allt när man är en surgubbe i sina bästa år. Svårare för folk som hamnar utanför och blir gamla skruttiga och ensamma. Sofft borde kanske inte arrangera konfirmationsläger. Men alla borde tänka ett varv till och fundera på om vetenskapen var så viktig när man är inlåst på ålderdomshemmet av en privat aktör.
insider 2013-08-14 15:49 #5652

Svar till inlägg av Fakta, 2013-08-14 15:40:

Enligt SOFT:s hemsida arrangeras konfirmationsläger av SOFT-organisationerna Göteborgs OF, Västmanlands OF och Malungs OK.
Fakta 2013-08-14 15:40 #5651

Svar till inlägg av tanke, 2013-08-14 15:06:

Det är väl Rikslägret som SOFT anordnar som du efterfrågar, dvs det finns redan. Sen tycker jag fortfarande att debatten är mycket dåligt faktaunderbyggd. Bara det att SOFT inte anordnar några konfirmationsläger slår ju undan benen på 90% av inläggen. Låt oss lägga ner debatten nu.
tanke 2013-08-14 15:06 #5650

Svar till inlägg av Orienterare, 2013-08-14 12:42:

Slår redan de allra flesta i skogen(speciellt de som gått på konfa eller är med i skogskarlarna) och dessutom tränar jag mer än de flesta. Så vart vill du komma? Visst du riktade inte ditt inlägg till mig men du har ju inte den blekaste om vilka det är som skriver.
Min åsikt är i alla fall att det är bättre att lägga resurser på ett neutralt läger för inte bara kristna utan även, ateister, muslimer, judar, buddister med mera där man samlar alla 15-åringar. På lägret kan man då träna på förmiddagen och sedan på eftermiddagen ha en aktivitet för alla som inte handlar om religion/politik för att sedan avsluta dagen med föreläsning/debatt om ämnen som är intressanta för en tonåring. Om nu Svenska Kyrkan vill bidra till sporten, eller för den delen muslimer, miljöpartiet och Scania låt de göra det men låt det inte bli i utbyte mot att tvinga barnen till att binda sig till företagen, partier eller religioner. De får helt enkelt bli sponsorer. Tror nog ungdomarna i fråga kan, utan påverkan, hitta vad som passar för just dem utan att bli dragna åt ena eller andra hållet.
Mad Man 2013-08-14 15:03 #5649

Svar till inlägg av Zerbembasqwibo, 2013-08-14 13:15:

Ämnen som renderar mer än 10 inlägg borde dock få en egen tråd på O-Snack, för Eftersnacksidan skall kunna hållas läsbar.
Mad Man 2013-08-14 15:01 #5648

Svar till inlägg av Karl, 2013-08-14 11:26:

Karl, du borde kanske så ihop dig med Skogsrå? Ni verkar ju båda två vara helt bestatta av att Skogskarlarna är djävulens påfund.

http://www.orienterare.nu/t/1494
Einstein 2013-08-14 13:34 #5647
Kunde inte hålla mig.... tvungen att länka till denna artikel i Dagens Nyheter
http://www.dn.se/nyheter/vetenskap/studie-om-tro-och-intelligens/

Zerbembasqwibo 2013-08-14 13:15 #5646

Svar till inlägg av Orienterare, 2013-08-14 12:42:

10 poäng till "Orienterare" som drar kortet: Sluta gnäll, tyck som jag, och träna istället för att (som jag) sitta o gnälla på nätet! :D:D

Jag tycker debatten ändå är på en hygglig nivå, har sett värre. Ju mer det diskuteras desto mer lär vi oss och kan dra mer korrekta slutsatser. Och så kan man lära sig att det finns grått och inte bara svart och vitt.
Orienterare 2013-08-14 12:42 #5645
Nu är det väl dags att avsluta denna konstiga debatt som varit om konfaläger och skogsarlar/skogsflickor. Jag har svårt att begripa vilka människor det är som kan vara så otroligt kritiska/gnälliga som vissa av er. Som några andra skrivit så gör väl arrangörerna av konfaläger en hel del nytta för orienteringen och skogskarlarna/flickorna vill ju också bara orienteringens väl. De sistnämnda är väl egentligen bara två kamratföreningar som träffas några gånger per år, samlar in pengar som sedan går till duktiga orienterare.
Att det skulle vara så förskräckligt kan jag inte förstå. Ör visserligen invald SKogskarl sedan drygt tio år men ser det absolut inte som en sekt eller farlig grupp.
Det är börjar lika trams banne mej. Dags för er gnällspikar att i stället använda er energi till att träna och slå oss skogskarlar och alla som gått på konfaläger i skogen i stället.
Ha det bra!
madcap 2013-08-14 11:51 #5644

Svar till inlägg av Karl, 2013-08-14 11:26:

På vilket sätt har SOFT, distrikten eller klubbarna någon relation med Skogskarlarna?

Det enda jag vet är att de som är med i Skogskarlarna som regel är medlemmar i en eller flera klubbar och att Skogskarlarna ibland delar ut utmärkelser för prestationer inom olika distrikt. Utdelande av utmärkelser skulle jag dock inte betrakta som en relation då det är synnerligen enväga, vad jag vet kräver och får inte Skogskarlarna något tillbaka från distriktet.

Klubbar kan knappast förbjuda sina medlemmar att vara med i andra organisationer och hur distrikten skulle kunna förbjuda en annan organisation att dela ut en utmärkelse förstår jag inte heller. Jag förstår inte heller varför distrikten skulle vilja det.
Karl 2013-08-14 11:26 #5643

Svar till inlägg av Relion, 2013-08-14 11:17:

Och vad anser du om SOFT´s inkl Skogssport, klubbar och distrikts relation med ickedemokratiska anslutningar som Skogskarlarna?
Kanske läge ta tjuren vid hornet och verkligen göra upp med denna märkliga relation där konfalägren är en västanfläkt i jämförelse om man ser på omfattning inom sporten.
Mark 2013-08-14 11:23 #5642
Ser med spänning fram mot SOFT´s deltagande under Prideveckan. Dags bredda oss, visa att vi är toleranta oavsett etniskt ursprung, hudfärg, sexuell läggning eller religiös livsåskådning.
Relion 2013-08-14 11:17 #5641

Svar till inlägg av Fundersam, 2013-08-14 11:00:

Suck. Ska det vara så svårt att förstå resonemanget. Jo, religion ska få finnas, religionsfriheten har nog ingen här tänkt att avskaffa. Frågan gäller om SOFT ska sanktionera/rekommendera/göra reklam för ett läger som delvis omfattar indoktrinering, vidskepelse och vetenskapsförnekande. Jag tycker inte det, sedan för orienterare i sig åka på vilka läger som helst.
Hjärntvätt 2013-08-14 11:11 #5640

Svar till inlägg av Fundersam, 2013-08-14 11:00:

...och var kommer orienteringsrörelsen in i ditt intresse för kyrkor...

lite kul att du kallar oss för "ateistiska surgubbar"...hur vet du att vi är surgubbar? Jag lever livet här och nu, och uppskattar varje dag, jag är långt ifrån en surgubbe. Dock anser jag inte att man skall blanda ihop religion och politik med idrottsutövande och i synnerhet när ungdomar är involverade. Men det verkar vara väldigt svårt att förstå för alla kristna som tycker dessa läger "inte är så farliga"

Jag är döpt och konfirmerad (dock ej på läger), men prästen tog aldrig upp Sv Kyrkans inställning till homosexuella, kvinnor och andra minoriteter som varit förtryckta från "högsta ort" med stöd av "böckernas bok". Man tog heller aldrig upp kristendomens blodiga historia...jag undrar varför denna historielöshet? är den ärlig? Ungefär som att tyska historieböcker slutar vid år 1913.

Gamla testamentet togs aldrig upp heller, men den kanske tas upp senare när man blivit en riktigt sektmedlem? och man är mer mogen att ta till sig Abraham etc etc.


Fundersam 2013-08-14 11:00 #5639

Svar till inlägg av Hjärntvätt, 2013-08-14 10:31:

Till viss del har du rätt, men ateistiska surgubbar har mycket fel. Svenska kyrkan är inte bara en religion utan också ett kulturarv. Jag är inte religiös men tycker om gamla kyrkor och kan tycker att gudstjänster, konfirmationer, bröllop och dop är viktiga delar av det samhället som ateistiska surgubbar aldrig kan ersätta.
madcap 2013-08-14 10:59 #5638

Svar till inlägg av Hjärntvätt, 2013-08-14 10:31:

Nu verkar det ju dock som om SOFT har slutat med det konfa-läger man tidigare arrangerade. Jag tycker att det borde vara upp till enskilda klubbar och distrikt om de vill arrangera dylika läger.

Om du tycker att ungdomsledarna i din klubb och ditt distrikt inte ska uppmana sina ungdomar att åka på konfa-läger tycker jag du ska ta upp det i din klubb respektive ditt distrikt. Jag tycker det här är frågor som respektive klubb får besluta om själv, utan att SOFT ska komma med pekpinnar åt ena eller andra hållet.

Att SOFT i Skogssport väljer att skriva om lägret tycker jag är rimligt. Det är ju en stor aktivitet som rör orienterande ungdomar.
madcap 2013-08-14 10:59 #5637

Svar till inlägg av Hjärntvätt, 2013-08-14 10:31:

Nu verkar det ju dock som om SOFT har slutat med det konfa-läger man tidigare arrangerade. Jag tycker att det borde vara upp till enskilda klubbar och distrikt om de vill arrangera dylika läger.

Om du tycker att ungdomsledarna i din klubb och ditt distrikt inte ska uppmana sina ungdomar att åka på konfa-läger tycker jag du ska ta upp det i din klubb respektive ditt distrikt. Jag tycker det här är frågor som respektive klubb får besluta om själv, utan att SOFT ska komma med pekpinnar åt ena eller andra hållet.

Att SOFT i Skogssport väljer att skriva om lägret tycker jag är rimligt. Det är ju en stor aktivitet som rör orienterande ungdomar.
madcap 2013-08-14 10:59 #5636

Svar till inlägg av Hjärntvätt, 2013-08-14 10:31:

Nu verkar det ju dock som om SOFT har slutat med det konfa-läger man tidigare arrangerade. Jag tycker att det borde vara upp till enskilda klubbar och distrikt om de vill arrangera dylika läger.

Om du tycker att ungdomsledarna i din klubb och ditt distrikt inte ska uppmana sina ungdomar att åka på konfa-läger tycker jag du ska ta upp det i din klubb respektive ditt distrikt. Jag tycker det här är frågor som respektive klubb får besluta om själv, utan att SOFT ska komma med pekpinnar åt ena eller andra hållet.

Att SOFT i Skogssport väljer att skriva om lägret tycker jag är rimligt. Det är ju en stor aktivitet som rör orienterande ungdomar.
Hjärntvätt 2013-08-14 10:31 #5635

Svar till inlägg av Fundersam, 2013-08-14 10:07:

Nej, SOFT bör hålla sig till orientering och inget annat. Jag tycker det är bra om SOFT och/eller andra distrikt arrangerar sommarläger för ORIENTERING och inget annat. SOFT bör inte hålla på med bibelskola eller något annat ovidkommande såsom t.ex politik. Det är det vi "ateistiska surgubbar" tycker är dåligt. Svenska Kyrkan kan självklart ha ol-konfa, men inte med SOFT.
Fundersam 2013-08-14 10:07 #5634
Jag tycker fortfarande att Soft borde arrangera ett läger för ateistiska surgubbar så kan ungarna vara hemma och spela dataspel ifred.
Mitt namn är Jesus 2013-08-14 09:53 #5633
J-a synd att all denna debatt hamnar i eftersnack och inte i en tråd... men men, om ingen orkar starta en tråd så får det vara så då.
2013-08-14 09:22 #5632

Inlägget är raderat

Hjärntvätt 2013-08-14 08:59 #5631

Svar till inlägg av Syftet med kyrkans arbete med SVFF, 2013-08-14 08:40:

Ja, Svenska Kyrkans strategi för att värva skattebetalande medlemmar börjar långt ner i åldrarna. Jag och min fru är inte medlemmar, men min dotter fick ett brev från Svenska Kyrkan i den kommunen där vi bor i när hon fyllde 5(!!!) år. Hon skulle få en bok i födelsedagspresent, enda kravet var att hon gick på valfri gudstjänst. Även de mest indoktrinerade kristna på den här sidan kan nog räkna ut vilken bok presenten bestod av.
Syftet med kyrkans arbete med SVFF 2013-08-14 08:40 #5630

Svar till inlägg av SvFF, 2013-08-14 04:00:

"Ett av Svenska kyrkans viktigaste mål har varit att i samverkan med stiften ge församlingarna verktyg att nå ut till barn och unga, och med dem prata om etik och rättvisefrågor. Här är Landslagets Fotbollsskola en bra arena. Svenska kyrkans fotbollsprojekt arbetar också intensivt för att församlingar och föreningar ska hitta varandra och börja samverka lokalt – här är Svenska kyrkans medverkan i de lokala fotbollsskolorna en bra början."

Viktigt att veta är att det ingenstans på hemsidan framgår att kyrkan utnyttjar lägret för att träffa barn. Man tokar dem som en sponsor bland andra. Tyvärr luktar det lite pedofili över kyrkans strategi....
 
 
 

Logga in på Orienterare.nuStäng