Visa inloggningsformulär
Artiklar  

Vägval mot framtiden - Vem är svensk orienterings ledare?

Det närmar sig förbundsmöte och här kommer en serie artiklar som diskuterar vägvalet som svensk orienterings skall göra mot framtiden. Det handlar om stora frågor, och förhoppningsvis leder det till debatt och motioner som senare kan ligga till grund för beslut som styr vår verksamhet några år framöver. Vart vill vi gå?

Publicerad 2011-09-30 08:40  

 7 kommentarer

Vem är svensk orienterings ledare idag? Vad ÄR en ledare, är det samma sak som en chef?

Det är tydligt hur olika en ledare och en chef är. En chef är en roll som vem som helst egentligen kan ta eller få. Utan att färgas för mycket av deras politik, men det var nyligen tydligt vem av Reinfeldt och Stoltenberg som är chef och vem som är en ledare.

En ledare behöver inte var chef, men är det oftast. Chef är en roll, medan ledaren är den som samlar in en grupps vilja, och kanaliserar den, samlar gruppen och gör att man tillsammans kan åstadkomma det gruppen gemensamt vill.

Stoltenberg pratade om kärlek och demokrati, medan Reinfeldt pratade om kontrollsystem för inköp av gödsel och huruvida man skall lägga sig i grannlandets inre sorger, en chef som gräver ner sig i detaljer och inte ser helheterna.

Vem är då svensk orienterings ledare? Är det klubben OL Alternativet, är det förbundschefen Tom Hollowell, styrelseordförande Lena Larsson eller är det OS-idealisten PeO Bengtsson? Är det kanske Skogssport eller är det någon annan?

Det borde finnas en ledare som lyssnar på vad orienterare vill, alla vill så klart inte samma, men som får majoriteten med sig och så få som möjligt mot sig. Man måste som ledare ha en egenskap som gör att man inte stöter sig allt för mycket med de man inte har samma åsikt som.

Det finns exempel på chefer som inte visat så gott ledarskap. Man får inte vara så bulldozrig att man driver igenom sin vilja till priset av splittringar, klubbar som delar sig, folk som känner sig överkörda eller såna som blir så sura att de (barnsligt nog) MOTARBETAR riktningen som chefen utstakat.

En chef uttalar sig om den exakta vägen innan gruppen hinner säga nåt och hoppas få med sig gruppen. En ledare lyssnar först vad gruppen säger, och sedan visar riktningen, men inte den exakta vägen. Det är inte ledarens roll att göra allt utan ska samla och leda gruppen.

Vi har så klart inte "råd" att ha en 100%-ig "flummare" som ledare, utan denne ledare måste så klart också attestera fakturor och sätta ut kontroller och fundera på hur stort kansliet skall vara, men utåt, det som orienteringsrörelsen skall se, det är ledarrollen. Den som pekar åt vilket håll vi skall välja väg de kommande åren utifrån vad rörelsen vill.

Vem är denne svensk orienterings ledare de kommande åren?

Sven Lundbäck

sven.lundback@alternativet.nu

 

 

Skriv summan av nittionio plus sju i rutan

 
 

Kommentarer

BjornG 2011-10-03 18:38 #7
Precis, Hockeypappa, en "kvällsdidningspajjas" är _exakt_ vad orienteringen behöver, eftersom, eh, jo, alltså, just på samma vis som att alla ju vet att Vikegård är Sveriges ledande expert på ishockey...

Han Icon-Medialab-Stael var ju bra på att synas kan ju testa honom? Eller det kanske är så att det inte är det verkligt viktiga att ledaren syns - utan verkar vettigt?
jeka 2011-10-03 18:15 #6
Stoltenberg = kärlek och demokrati, medan Reinfeldt = gödsel
jaha-ja
Hockeypappa 2011-10-03 10:40 #5
Orienteringen skulle behöva en ledarprofil som bortgågne Rickard Fagerlund var för hockeyn.
Spiridon Gustafsson 2011-10-01 21:10 #4
FBD>> OL Alternativet är i likhet med OK Skog och Marx en politisk förening. Politik är ju som bekant att vilja...

Vilka framgångsrika ledare har förresten varit "bulldozriga"? Jag kan inte på rak arm komma på någon, men du kanske har någon skum politisk uppfattning om vad "framgång" är.
FBD 2011-10-01 07:37 #3
Borde anmälas då det gör politiskt ställningstagande men det går visst inte. Avsaknaden av insikt är påtaglig, många av de mest framgångsrika ledarna har ju varit / är just bulldozriga. Så detta är nog det sämsta jag läst på alternativet.
öh.. 2011-09-30 22:44 #2
Det första inlägget var intressant om kommersialism vs idealism. Men det här blir ju bara värre och värre....
da 2011-09-30 22:34 #1
nån annan

Senaste artiklarna

Måndag 30/8
Onsdag 3/2
Tisdag 29/12
Lördag 26/12
Onsdag 23/12
Söndag 20/12
Torsdag 17/12
Måndag 14/12
Fredag 11/12
Torsdag 27/2
Måndag 27/1
Torsdag 23/1

10:56

Lördagsstängt

10

 

Söndag 15/9

20:34

Framtidens USM

13

 

Torsdag 28/3
Tisdag 22/1
Torsdag 21/6
Måndag 30/4

22:15

10mila 2018

3

 

Onsdag 25/4
Fredag 23/3
Måndag 12/3
 
 
 

Logga in på Orienterare.nuStäng