Visa inloggningsformulär
O-snack  

Aktuell tråd

GPS, outstanding som "medel" att nå ut?

Bartoli  2012-07-22 00:37
Kan bara konstatera att GPS-följningen är det enda som gäller för att skapa en bra och rättvis bild av kampen om segrar och medaljer.

känslan är tydlig efter:
"Kom hem några timmar efter avgörandet i dag av stafetterna... bara att spela upp GPS-följningen och så är man med i alla avgörande skeden"

Slopa eller i alla fall minimera allt annat - TV-kontroll: Ger ingen extra dimension åt dramatiken i orientering: tusentals åskådare i Lunget, vem bryr sig

Nej, GPS, utveckla den tekniken:
- bättre noggrannhet
- bättre site

där hittar vi ett vinnande koncept, billigare också

Skriv ett inlägg

 

 

Skriv 1981 i rutan

 
 

Inlägg

von Trier 2012-08-08 20:24 #33
Kallas för storytelling. Redan de gamla grekerna, experter på retorik, visste vad det handlade om.
Per Frost 2012-08-08 11:34 #32

Svar till inlägg av Clint Eastwood, 2012-08-08 11:06:

Tack för kritiken, satt själv och bildproducerade U10. Vi var några stycken som varit med lite tidigare, bland annat på VM i Skidorientering och EM i våras. Det som framförallt saknades jämfört med EM om man tänker bort antalet kameror och enorm produktionsbuss var det team av 3-5 personer som har till uppgift att endast hålla koll på ställningen i tävlingen och vilka kameror vilka löpare kommer till härnäst samt GPS förstås. Det vi dock hade med oss var tänket att försöka berätta en historia.

Det är ju underhållning man ska bjuda tittarna på och får man bara se löpare som springer fort förbi kameror utan sammanhang känns det meningslöst för tittaren. Man vill förmedla en känsla av att vara med ute där det händer och därför blandar man olika tempon såväl som att man försöker bygga en historia. Producenten på EM var bland annat extremt noggrann med att alltid berätta en historia klart. Även om en ganska dålig löpare hade börjat inpasseringen till en tv-tid samtidigt som en favorit skulle starta visades hela sekvensen med stämplingen. Ibland visades istället en repris av favoritens start några sekunder fördröjd, men i många fall klipptes det också bort helt, just för att inte förstöra historien.

GPS, självklart skall det vara med, det är tekniken som kan illustrera vår speciella sport allra bäst, men att förlita sig på enbart det, inte en chans!
Clint Eastwood 2012-08-08 11:06 #31
Det är inte säkert att resultatet blir det tänkta om vi aktiva bygger upp grafik mm för att ge publiken en inblick i tävlingens dramatik.

När sen kameramän och bildproducenter sätter klorna i produktionen så kan allt gå om intet. Se bara på segeltävlingarna från OS.

Produktionen från U10-mila visar vad som ändå kan åstadkommas med minimala resurser men med något bakom pannbenet.
Fantomen 2012-07-31 13:10 #30

Svar till inlägg av PS, 2012-07-30 16:39:

Sluttningskontroller kan vara svåra även med god sikt. Tror banläggaren kan göra ett bättre jobb med att planera TV-kontroller än att hänga ut den på något fult hygge.
Att kombinera en bra bana med fina TV-kontroller är nog viktigt om sporten skall synas.
EM-medel hade tex en fin kontroll i tallskogen. Däremot EM-stafetten var det mest myr, hygge och väg. Problemet med väg är att endel orienterare är medelmåttiga löpare så det ser amatörmässigt ut..
PS 2012-07-30 16:39 #29
Problemet är bara att svåra kontroller oftast kännetecknas av begränsad sikt ...
Fantomen 2012-07-30 13:18 #28
Bra TV-kontroller är nödvändigt, däremot inte ute på något fält eller på någon väg där löparna rör sig i ultrarapid. Utan det skall vara i skogen på någon svår kontroll gärna lite uppifrån någon höjd.
H20:a 2012-07-29 16:58 #27
Jag vill bara komma med en litet inlägg här, och det är att jag tycker jämförelsen med cykellopp eller vasaloppet haltar, med tanke på att i dessa lopp tar sig alla fram längs samma linje, till skillnad från i orientering. Därför passar GPS så bra.
Mountain Man 2012-07-28 08:36 #26

Svar till inlägg av Utanför, 2012-07-27 16:35:

Touche' ... Jag håller med till 100 %

Enbart GPS-uppföljning är inte lösningen för att göra orientering till en framgångsrik medial sport. Men rätt använt som ett av flera verktyg i en produktion är det helt klart rätt vägval.

Personligen tycker jag såväl sändningarna från EM som från VM var riktigt, riktigt bra. Här kombinerades GPS-uppföljning med TV-kontroller och bra kommentatorer. Lysande att använda GPS både i realtid och återuppspelning för att visa skillnader mellan olika löpare.

De områden där jag ser tydlig förbättringspotential är framförallt på kommentatorsidan och den rent tekniska exaktheten för GPS. Satt i bilen på väg ned till O-ringen i onsdags och lyssnade på speakerljudet från sprinten. En eloge till Pelle Forsberg som gjorde att jag kunde följa tävlingen på distans som om jag var på plats ... det var första klassens kommentator det! Engagemang på en nivå som definitivt kan konkurrera med Roberto! Med bild och GPS hade det varit enormt (men då hade jag inte kunnat köra bil...).

Spänningen ligger inte i att vara hemlig ... tvärtom, spänningen och underhållningen ligger i att vara så transparent som möjligt och presentera det på ett så attraktivt och engagerat sätt som möjligt! Orienteringen har verkligen gjort enorma framsteg de senaste åren!
Utanför 2012-07-27 16:35 #25

Svar till inlägg av Mitt namn, 2012-07-24 19:51:

Sandvikens IF A-lags-fotbollstränare (som gissningsvis tillhör dem som blir upphetsad av "meningslösa bollandet på mittplan") skrev på Twitter efter TV-sändningarna med GPS-pluppar senast att han för första gången insett att det kan vara kul att se orientering på TV.

Därutöver tror jag själv det gäller att göra som Adamsson och Vacchi i cyklingen på TV att dessutom gödsla med nördig kunskap och med intelligenta observationer om allt sånt som inte den vanliga TV-tittaren ser eller förstår om sporten. Det ÄR engagemang och kunskap hos TV-kommentatorer som smittar.
Alltså: förutom GPS-plupparna som visar olika vägval och löphastighet så skulle jag vilja se:
- jämförelser och kommentarer i t ex 3 TV-rutor hur favoriterna tar en viss kontroll (vem tvekar, vem går rakt på, hur går man ut, vem tappar tid?)
- jämförelser hur man övervinner en höjd (vem går rakt upp, vem går snett, vem håller högst tempo, etc)
- vilka olika skor har löparna och vad skiljer dem åt i olika terräng?
- hur påverkas löphastigheten av olika terräng och var på banan finns dessa terrängtyper?
- kamera på huvudet på god löpare som "skuggar" favoriten "live"?
- 3D-bilder av terrängen som överläggs GPS-plupparna
etc etc

Det kostar givetvis och det kräver kunskap insikt och engagemang, men då kan det bli RIKTIGT bra även för andra än de redan frälsta.
fin 2012-07-26 16:24 #24

Svar till inlägg av Stafettlöparen, 2012-07-26 11:01:

In women's WOC relay organizers had accidentally placed tracking devices upside down in carrying vests, that caused inaccuracy (in men's 2nd and 3rd legs accuracy was much better)
Stafettlöparen 2012-07-26 11:01 #23
Tänkte kolla var Jerker Lysell hoppade över staketet på sprinten i går men jag hittar ingen GPS på honom? Däremot ser jag att nästan hälften av löparna hoppar över ett staket på vägen till 8:an, där Jerker ska ha fuskat?

Tycker f.ö. att följsamheten i GPSen är på tok för dålig för att det ska bli riktigt intressant. Tittade också på Alexanderssons kavlelopp på VM. Hon såg inte ut att ta många kontroller där inte...

Borde man inte kunna stötta upp med extra basstationer för att säkra upp signalen?
Pål hollender 2012-07-26 02:20 #22

Svar till inlägg av Mackmyra, 2012-07-24 10:07:

Före vet jag inte men personligen tycker jag gps borde visas efter en tv-kontroll för att visa varför någon exempelvis fallit bort istället för live som brukar vara fallet. Från extremt säkra källor vet jag även att majoriteten av alla icke-orienterare tycker att dom där röda och gröna prickarna är lika intressanta som pilskytte är på os, dvs tråkigare än när Mjölby kommuns kommunalråd invigningstalade på o-ringen 2007,
Mitt namn 2012-07-24 19:51 #21
Syftet med TV-sändningar som förmodligen kostar svensk orientering miljontals kronor och övriga aktiviteter mot publika medier bör vara att sprida sporten till presumtiva orienterare, nya samarbetspartners samt myndigheter och beslutsfattare. Klicken redan frälsta orienterare får sitt lystmäte på våra specialsajter (typ orienterare.nu med flera mer eller mindre avancerade hemsidor) som tyvärr är okända fenomen för dom som inte är redan frälsta. Jobbar vi för att tillfredsställa redan frälsta orienterare, eller för att locka nya utövare till en utdöende sport?
Mackmyra 2012-07-24 10:07 #20

Svar till inlägg av Pål Hollender, 2012-07-24 02:21:

Spänning infinner sig när en prick drar snett, bommar m.m. Detta är ypperligt i kombination med TV-passeringar. GPS-en under tex långa natten på 10mila var grym. I alla fall till en början.

Om vår spänning ska bygga på ovisshet så kommer sporten aldrig att slå. Vår spänning ska istället ligga vid orienteringsteknisk skicklighet och vägval. Det kan illustreras med GPS.

Du skriver som om du tror du ligger före folk i tänkandet. Kanske är det tvärt om?
Pl 2012-07-24 09:01 #19

Svar till inlägg av Mitt namn, 2012-07-23 20:34:

Ja, en högst begränsad undersökning på stan gav att den skuggade kartan såg mer levande ut och var enklare att förstå. För att dra några reella slutsatser borde dock en större undersökning göras.

Eriol, ditt problem är nog att du vill förstå hur det lutar och inte att det lutar som räcker gott och väl för många.

Vi är väl tillbaka på samma fråga som vanligt. Vilka vill vi nå ut till.... Redan frälsta som förstår höjdkurvor eller nya som inte har intresse att utöva sporten själva... Den sistnämnda gruppen är väl den som kan tänka sig betala för underhållningen också.
Pål Hollender 2012-07-24 02:21 #18

Svar till inlägg av Clint Eastwood, 2012-07-23 22:39:

Näe du klitan, dom där prickarna förstör ju den enda lilla spänningen som finns i den här sporten, får hoppas folk fattar detta snart.
Clint Eastwood 2012-07-23 22:39 #17
Kan folk sitta och titta på meningslöst bollande på mittfältet i 90 min eller gnetigt kasande i skidspåret i fyra timmer så har kartprickar en lysande framtid, tro mig!
Zerbembasqwibo 2012-07-23 21:38 #16

Svar till inlägg av EriOL, 2012-07-23 16:53:

Ja, det är du som har problem eftersom du ser en extra dimension... jag förstår att det då blir förvirrande med "den tredje dimensionen", det måste ju bli som att se innan istiden på kartan, de förhistoriska geologiska processerna?
Mitt namn 2012-07-23 20:34 #15
EM-stafetten i orientering i Falun hade 150´ TV-tittare och då var det endast 4 x 3 svenska löpare som tävlade. Därmed bevisat att varje svensk orienterare har minst 12 000 TV-fans. Tänk O-Ringen. 14´ x 12´ . Klarar inte matten men många nollor blir det under fem dagar. Gillar inte heller dom sotade kartorna. Är det verkligen sant att man testat sotade kartor bland normala människor? Måste gå att förbättra pedagogiken.
Mackmyra 2012-07-23 19:53 #14

Svar till inlägg av Mountain Man, 2012-07-23 17:46:

Något? Jag är så förbryllad att någon ens försöker föra det resonemanget. Hoppas på ironi, annars är det IQ fiskmås.
Mountain Man 2012-07-23 17:46 #13

Svar till inlägg av Mackmyra, 2012-07-23 16:10:

Nej, nej ... det är värre än så. Sveriges första match i fotbolls EM följdes av 3 059 000 tittare. Jag har lite dålig koll på hur många spelare det är totalt i landslaget vid EM, men låt oss säga att det är fler än 100 000 anhöriga per spelare. då borde ju typ hela Sveriges befolkning följa en bra 10-mila produktion (med färgglada prickar) ... eller finns det något som sviktar i resonemanget? ;-)

EriOL 2012-07-23 16:53 #12
Är det bara jag som är grymt irriterad på terrängskuggade kartor alltså? Jag ser aldrig åt vilket håll det lutar och blir bara störd av att det är grå färg som skymmer det viktiga, dvs höjdkurvorna. Jag har precis samma problem med gamla backstreckskartor, däremot brukar jag kunna se såna där stereogrambilder utan problem om jag anstränger mig lite så det är nog inte djupseende som jag saknar. Är jag bara höjdkurveskadad av att ha sett lite för mycket kurvor?
Mackmyra 2012-07-23 16:10 #11

Svar till inlägg av Zerbembasqwibo, 2012-07-23 11:42:

Nu är du ute och cyklar, troligen är både du och MM alldeles för insnöade i sporten. Hur som helst så skulle omkring 800 000 följa 10Mila givet din logik på 90km Vasalopp.
Peter L 2012-07-23 14:03 #10

Svar till inlägg av veteran, 2012-07-23 12:12:

Ja, men i den sändningen var det ju GPS-pluttar i bild långt ifrån hela tiden... Folk måste nog vara väldigt bakis för att orka ligga kvar och titta på GPS-pluttar enbart i flera timmar.
Mountain Man 2012-07-23 12:31 #9

Svar till inlägg av Zerbembasqwibo, 2012-07-23 11:42:

Upptäckte precis att jag missade slutpoängen med en vag syftning. Det är alltså EM i fotboll jag syftar på i sista meningen! ;-)
veteran 2012-07-23 12:12 #8

Svar till inlägg av Peter L, 2012-07-23 10:47:

Jag har en kompis som inte orienterar. Han växlade mellan kanalerna och kom in på sändningen från EM-stafetten. Han blev helt fascinerad av GPS-"pluttarna". Han såg hela sändningen.
Zerbembasqwibo 2012-07-23 11:42 #7

Svar till inlägg av Mountain Man, 2012-07-23 08:37:

Hade det funnits en "gilla-knapp" hade jag tryckt! :D

Du har ju i och för sig rätt att det kanske endast är de närmast sörjande som följer Vasaslingan? 56 000 deltog i veckan och 2,2 miljoner såg på TV-sändningen, varav 1,7 stirrade på den ointressanta 87-kilometersprologen i sin helhet. För varje person har väl (minst) 40 nära sörjande...
Peter L 2012-07-23 10:47 #6
Jag tror att mer GPS i sändningarna tilltalar de redan frälsta inom sporten som kan sitta och stirra på en plutt som sakta rör sig.

SOFT hade en workshop med TV-producenter från hela europa i vintras inför EM tillsammans med Jan Kocbach från WorldOfO. Mycket av det man pratade då om realiserades i sändningarna från EM och VM vad jag förstått. (båda dessa producenter var med).

Bl.a. var önskemålet då att använda 3D överflygningar av intressanta sträckor, terrängskuggad karta (gjordes även en liten marknadsundersökning på stan bland vanliga vilken som var lättast att förstå med övervägande majoritet på den terrängskuggade)

När det gäller GPS var man där som jag förstod det mest intresserad av att visa återuppspelningar av intressanta moment samt att jämföra löpare sinsemellan (de här vyerna när man visar en löpare live mot övriga återuppspelade)

Någon av de som var med på workshopen får gärna fylla i mer..

När det gäller tour de france har man ju även förstått detta som påtalas nedan genom att ha två kommentatorer som kan snacka dynga i 3 timmar och ändå få det att låta intressant, samt att man visar mycket av landskapet runt omkring med slott och dyligt.

Jag tror vi skall passa oss extremt mycket för att överanvända GPS live.. hur intressant skulle det vara att kolla på ett skidlopp på TV om man bara såg massa GPS-pluttar på en statisk karta i i 90 minuter i bild?
Mackmyra 2012-07-23 09:42 #5

Svar till inlägg av Mountain Man, 2012-07-23 08:37:

Vill bara säga att jag inte håller med så du inte tror allantycker som du. Ju mer OL kan visas desto bättre. Håller dock med om att långdistansen, med dagens startdjup, inte håller för tv.
Mountain Man 2012-07-23 08:37 #4

Svar till inlägg av Alle, 2012-07-22 22:50:

Yo, orienteringen måste akta sig för att falla i samma djupa grop som många andra sporter gjort genom att vara allt för transparanta mot publiken. Spänning bygger ju på en ovisshet i kombination med ett överraskningsmoment, kan aldrig bli riktigt intressant om får se allt.

Som exempel på detta har vi naturligtvis de traditionella arenaidrotterna och nu under de senaste åren även med hjälp av tekniken sporter som vi tidigare bara fick en glimt av under korta ögonblick.

Fotboll till exempel kan ju vara dödligt trist och skulle kunna göras betydligt mer spännande om man slapp se det meningslösa bollandet på mittplan. I TV löser man det enkelt genom att helt enkelt inte visa vad som händer på mittfältet, på arenan skulle man kunna bygga in mittfältet så publiken slapp eländet och istället få en häftig överraskning när bollen närmare sig respektive mål.

Sedan har vi cykeleländet som kanske är det bästa exemplet på missbruk av modern teknik. Vem är egentligen intresserad av att se en klunga cyklister i 5 timmar för att sedan göra upp om segern de sista 5 minutrarna? Bättre att visa något mer humörhöjande de första timmarna, kanske repriser av IDOL och Allsång på Skansen?

Samma sak gäller Vasaloppet. En sån fruktansvärd miljöförstöring till ingen nytta. Helikoptrar och skotrar som följer åkarna när vi i alla fall vet att det är de 3 sista kilometrarna som är intressanta ...

Märkligt att ingen har tagit tag i de här problemen för länge sedan. Någon som har koll på tittarsiffrorna för Touren och Vasaloppet? Kan ju inte vara många som orkar se detta! Och fotboll ... var det överhuvudtaget någon förutom de närmast sörjande som såg EM?
Alle 2012-07-22 22:50 #3

Svar till inlägg av Alle, 2012-07-22 22:44:

Spänning var kanske fel uttryckt, det jag menar är att om man bara följer gps så blir det lätt tråkigt efter ett tag då de håller jämn fart hela vägen och ofta inte bommar många meter.

Ta till exempel sista sträckan på 10 mila för herrar var inte alls spännande då de tätlagen bara låg som sträck efter varandra och plockade kontroll efter kontroll utan att något hände.
Alle 2012-07-22 22:44 #2
Jag håller inte med, gps är ett utmärkt sätt att följa löparna delar av banan speciellt i svåra tekniska partier eller vid vägvalssträckor. Men de i världseliten bommar för lite för att det ska vara roligt att se hela tävlingar med bara gps. Det behövs varvningar/ tv kontroller för att skapa spänning i tävlingen.
Tjommen 2012-07-22 11:25 #1
Känns som att vi ska göra som just innan storbildsskärmen kom för att få billigare TV-produktion? Fler varvningar?

Senast kommenterat

Måndag 8/6

16:24

Jukola 2026

50

 

Söndag 7/6

20:55

Stafettligan

645

 

11:34

-Arrangemangsreklam-

1096

 

Fredag 5/6

08:49

Tävlingsavgifter

53

 

Torsdag 4/6

10:57

WC 2 Skara/Lidköping

161

 

Onsdag 3/6
Tisdag 2/6
Söndag 31/5
Lördag 30/5
Fredag 29/5

15:13

O-ringen 2030-talet

20

 

Torsdag 28/5

23:02

Orienteringsstrumpor

12

 

Onsdag 27/5

12:45

OLGY 26

17

 

10:19

10Mila 2026

498

 

09:14

Jukola 2028

19

 

Måndag 25/5
Söndag 24/5
Lördag 23/5

19:43

TC nuförtiden

9

 

Fredag 22/5

11:13

JVM tester

88

 

Torsdag 21/5
Tisdag 19/5

21:44

Karantän

13

 

Måndag 18/5

14:43

SM Sprint 2026

31

 

Fredag 15/5
Söndag 10/5
Lördag 9/5
Fredag 8/5

23:44

10mila 2027

5

 

Onsdag 6/5

21:35

10Mila 2026 Webb-TV

39

 

Måndag 4/5

21:49

10mila-fantasy

16

 

14:57

AI 10mila

3

 

Fredag 1/5

07:32

WC1 2026

172

 

Onsdag 29/4

22:09

Kristihimmelsfärd

2

 

Lördag 25/4
Torsdag 23/4
Onsdag 22/4
Söndag 19/4

22:30

Eventor nere igen...

1020

 



Arkiv

 
 
 

Logga in på Orienterare.nuStäng