Visa inloggningsformulär

Logga in på Orienterare.nu

 
 
O-snack  

Tråd i fokus

Ny Onlineklubb

webby

 2012-06-03 19:26:19

Jag vet att det har dykt upp i konversationer tidigare men vill se om det finns några fler som skulle vilja starta upp en OL-förening online.

En klubb som är tillägnad motionärer som springer ett begränsat antal tävlingar om året. Jag vet att alternativet finns och att man skulle kunna utveckla alternativet till att mer öppet ta emot löpare. Men jag vill leka med tanken om att starta upp en ny förening.

Hur tänker jag mig att föreningen skulle fungera?

- Sida på nätet med information där man kan skapa ett konto och för att bli medlem kan man lätt betala medlemsavgiften över nätet.
- Forum för att snacka med sina andra medlemmar.
- Anmälningsfunktion där man lätt kan fylla i vilka större arrangemang man ska till (och kunna ta anmälan till kavle om man vill det).
- Olika medlemsnivåer med olika fördelar.
- Merchendise. Klubben säljer orienteringsprodukter för att komma igång etc.

Finns säkert många andra smarta saker som man kan ha.

Fler tankar? Andra som är/har vart sugna på att starta upp en "motionärsklubb"?
 
 
 
 

Skriv ett inlägg

 

 

Skriv 1981 i rutan

 
 

Inlägg

Zerbembasqwibo
 2012-06-05 16:59 | #30
 

Svar till inlägg av webby, 2012-06-05 16:28:

Skulle säga att du måste ha minst tre för att få till en styrelse. Men, samla två "målvakter" och så kopierar du RFs standardstadgar, dra ner på antalet styrelsemedlemmar o välj alla på ett år i taget.
 
 
webby
 2012-06-05 16:28 | #29
 

Svar till inlägg av Zerbembasqwibo, 2012-06-05 11:19:

Gärna men skulle vilja att man var minst två som var med och startade upp från början...
 
 
gsb
 2012-06-05 13:19 | #28
 

Svar till inlägg av Fantomen, 2012-06-05 13:11:

Uppdelningen finns redan:
http://motionsorientering.se/
 
 
Fantomen
 2012-06-05 13:11 | #27
 

Svar till inlägg av webby, 2012-06-05 10:33:

Egentligen håller jag med dig, men jag tycker att man måste höja anmälningsavgifterna om man vill att utvecklingen skall gå åt det hållet, kanske tom dela upp arrangemang i tävlingsarrangemang och motionsarrangemang.
 
 
Zerbembasqwibo
 2012-06-05 11:19 | #26
 

Svar till inlägg av webby, 2012-06-05 10:33:

Ja, när drar du igång? Idag? Vart betalar jag medlemsavgiften? Hur stor är den? (Man får ju vara medlem i flera klubbar.)
 
 
webby
 2012-06-05 10:33 | #25
 

Svar till inlägg av Fantomen, 2012-06-04 19:07:

Ok, uppfattade meningen: "Efter ett tag så tröttnar dom som arrangerar eftersom det blir färre som arrangerar men fler som tävlar." som det men det var min tolkning :-)

Jag tycker mig se trenden att det blir större koncentration till vissa klubbar redan. Finns många små klubbar som har "gått upp i rök". Kanske inte helt borta men inte så många kvar i alla fall.

Bra eller dåligt vet jag inte men jag tycker att det redan är på gång och har pågått senaste par åren.

Jag vet inte vad som är rätt eller fel men känner som Z säger: "Om ingen testar så vet vi ju inte." Orienteringssverige måste våga testa nya saker. Vi blir mer och mer öppna men vi är fortfarande väldigt mycket "sekt".
 
 
Fantomen
 2012-06-04 19:07 | #24
 

Svar till inlägg av webby, 2012-06-04 16:41:

Vet inte om jag skrev färre arrangemang, men färre elit och ungdomar som i skidor och löpning. Antagligen en högre koncentration till vissa klubbar också.
 
 
Fantomen
 2012-06-04 19:07 | #23
 

Svar till inlägg av webby, 2012-06-04 16:41:

Vet inte om jag skrev färre arrangemang, men färre elit och ungdomar som i skidor och löpning. Antagligen en högre koncentration till vissa klubbar också.
 
 
webby
 2012-06-04 16:41 | #22
 

Svar till inlägg av Fantomen, 2012-06-04 16:05:

Håller inte med dig. Varför skulle det bli färre arrangemang för att det är fler som deltar? Det borde ge mersmak. Jag kan hålla med om att det kanske sker en liten splittring men inte till den extrema grad som du beskriver. Jag tror det blir några större breddarrangemang ofa i närområden etc. och sen kommer de nationella tävlingarna vara kvar som kommer ha lite mer inbitna löpare+elit.

SOFT skulle bli nöjda ja och de borde även alla deltagare bli med då det betyder att vi skulle få mer bidrag från RF.

Sen behöver det inte vara att alla orienterare springer öppna klasser. Om man nu får en stor tillströmning behövs nog en liten genomgång av klasserna för att skapa en natulig trappa för deltagre att utvecklas i.
 
 
Fantomen
 2012-06-04 16:28 | #21
 

Svar till inlägg av Nisse, 2012-06-04 16:13:

Har du då svaret varför klubbarna arrangerar orienteringstävlingar om det ger mer pengar att arrangera en löpartävling och ta in 300:- per löpare?
Jag tror dom flesta orienteringstävlingar är väldigt dåligt betalda och bygger på att några få tycker det är roligt att tex lägga ner 100h på att lägga banor och sätta ut märkbrickor osv..
Om dom skulle gå till jobbet istället och jobba övertid så skulle dom nog kunna betala hela vinsten.
 
 
Nisse
 2012-06-04 16:13 | #20
 

Svar till inlägg av Fantomen, 2012-06-04 15:18:

Jag tycker vi gör ganska lite jobb för att dra in en hel del pengar. I alla fall tillräckligt mycket för att vi nog inte känner att vi gör det som ideellt arbete för orienterare från andra klubbar. Det är klart i små distrikt ser det kanske annorlunda ut. Där är det mycket jobb för lite pengar och distriktets verksamhet bygger på att alla bidrar.
 
 
Fantomen
 2012-06-04 16:05 | #19
 

Svar till inlägg av Nisse, 2012-06-04 14:31:

Ett scenario som jag tror är fullt möjligt. Fler orienterare springer öppna banor och för on-line klubbar SOFT är nöjda eftersom siffrorna som går uppåt. Efter ett tag så tröttnar dom som arrangerar eftersom det blir färre som arrangerar men fler som tävlar. Man får då en rekyl nedåt då klubbarna inte längre fungerar och kan bedriva ungdomsverksamhet.
Då kommer man få dela upp sporten i en motionärsdel och tävlingdel där motionärerna får betala 300:- medan ungdomarna åker på andra tävlingar som kostar 50:-.
Det slutar i att man har 10st elitaktiva orienterare i Sverige
 
 
insider
 2012-06-04 16:00 | #18
 

Svar till inlägg av webby, 2012-06-04 15:16:

Många markägare blir nog glada om vi höjer avgifterna. För då vill de säkert ha del av inkomsterna för att låta oss springa på deras domäner.
 
 
Fantomen
 2012-06-04 15:18 | #17
 

Svar till inlägg av Nisse, 2012-06-04 14:31:

Vet inte vad du menar, men det finns ju idag inga "lätta" pengar i orientering. Om man fick ta ordentligt betalt som i längdskidor och löpning så vore det kanon med on-line klubbar.
Det är helt enkelt två sidor, om motionärer 19-35 vill ha en gräddfil i sporten så kommer dom som arrangerar vilja ta ordentligt betalt. Att arrangörer har lust att jobba ideéllt för egotrippade motionärer är nog ganska uteslutet.
Nu finns det ytterligare en komplikation att om man börjar dra in stora pengar så vill väl markägarna ha endel av pengarna också.
 
 
webby
 2012-06-04 15:16 | #16
 

Svar till inlägg av Fantomen, 2012-06-04 13:13:

Jag tycker redan i dagsläget att man tar alldeles för dåligt betalt för våra arrangemang. Jag tror det är bra om man ökar priserna. Som förening kan man då ge fördelar till de som hjälper till i klubben antingen på egna arrangemang, ledare eller är elit om man är i elitsatsande klubb. De olika fördelarna kan vara subventionerade startavgifter, resor eller andra aktiviteter närmare klubben/hemmet.

Generellt tycker jag att priset på arrangemang borde öka för att höja kvalitet m.m. Och med fördelar till de medlemar som hjälper till att arrangera lockar förhoppningsvis fler att hjälpa till.

Dock gäller det att prissättningen ökar bland nästan alla arrangörer för att något sådant skulle fungera.
 
 
Nisse
 2012-06-04 14:31 | #15
 
Alla sätt som kan locka motionärer är nog i huvudsak bra för sporten. Idag får vi in en hel del föräldrar som nybörjare men 19-35 utan orienterande barn når vi inte alls. Vill man gå från "Light" till seriöst tävlande upptäcker man nog fördelen med att dra in "lätta" pengar genom att arrangera istället för att betala allt ur egen ficka. Skillnaden mot löpning och skidor t.ex är ju att orientering blir ju lite meningslöst att träna helt själv för att försöka bli en bra orienterare.

Skulle det bli ett stort problem med flykt från arrangerande klubbar får man väl tänka om, t.ex genom andra anmälningsavgifter eller hänvisa till ÖM.
 
 
Fantomen
 2012-06-04 13:13 | #14
 
Ändrar mig 300:- är ett normalt pris för långlopp och löplopp som ofta är mycket enklare att arrangera men antagligen marknadsmässigt vad folk är villiga att betala.
 
 
Fantomen
 2012-06-04 13:08 | #13
 
Med många sådana klubbar så måste anmälningsavgifter höjas rejält.
Skulle tro att 500:- för ett lopp är vad som behövs för att man skall tycka det är värt att arrangera ett lopp för motionärer som inte ger något tillbaka.
 
 
Varför klubb?
 2012-06-04 12:38 | #12
 
Varför ska man inte kunna bli individuell medlem i SOFT? Man är med på samma villkor och springer DM i det distrikt man är mantalsskriven. Självfallet betalar man då sedvanlig avgift för att vara ansluten/medlem i Orienteringsförbundet.
 
 
Zerbembasqwibo
 2012-06-04 12:22 | #11
 

Svar till inlägg av Zerbembasqwibo, 2012-06-04 11:44:

Men jag menar, prova! Om ingen testar så vet vi ju inte. Jag kan gå med som medlem. Dra upp riktlinjer o tänk igenom ekonomimodellen så att den funkar för valfritt antal medlemmar.
 
 
Zerbembasqwibo
 2012-06-04 11:44 | #10
 
Vi tar ett steg mot att kommersialisera idrotten genom att skapa "pay and run"-klubbar. Det är en slags förlängning mot Öppen Motion.

Men, klart det kan vara bra, eller? Borde inte anmälningsavgiften då vara högre för klubbar som ej har ungdomsverksamhet? Eller kan man starta ett system där arrangerande klubbar "kvittar" inkomster mot varann? Men vad ska då SOFT leva av?
 
 
Fråga?
 2012-06-04 10:15 | #9
 

Svar till inlägg av webby, 2012-06-04 10:10:

Duger det inte för den typen av löpare att bara köra Öppen klass och då klubblös?
 
 
webby
 2012-06-04 10:10 | #8
 
Sänker tröskeln för motionärer att komma in i orienteringen. Tanken var inte att ha en fullfjädrad klubb utan mer en liten klubb där medlemarna tävlar typ max 3 nationella tävlingar varje år. En "Light" klubb.
 
 
Dagobert
 2012-06-04 09:28 | #7
 
Vi andra slipper alla latmaskar om dom bildar en egen klubb!
 
 
...
 2012-06-04 07:16 | #6
 
Vi andra slipper griniga gubbar om de bildar en sådan klubb..
 
 
 2012-06-04 06:59 | #5
 
Man slipper det hemska sociala gemenskapet!
 
 
B
 2012-06-04 00:22 | #4
 

Svar till inlägg av Z, 2012-06-03 21:47:

Man slipper att arrangera både tävling och träningar?
 
 
Fantomen
 2012-06-03 23:43 | #3
 

Svar till inlägg av Z, 2012-06-03 21:47:

Jag gissar att man slipper alla jobbiga ungdomar.
 
 
Z
 2012-06-03 21:47 | #2
 
Vad är anledningen till en onlineklubb som inte andar klubbar kan erbjuda?
 
 
Löpare
 2012-06-03 21:45 | #1
 
Så som en helt vanlig klubb bortsett från att det inte finns gemensamma träningar? Som det är just nu så finns det klubbar i närheten av de flesta områdena i Sverige, som är öppna för både elit och motionärer.
Alla klubbar har ju en hemsida med gästbok, och i många fall även en facebookgrupp där man kan föra kommunikation. Idén låter inte fel, om man inte tänker till
 
 

Senast diskuterat

Onsdag 22/5

Jukola 2013

72

 

Tisdag 21/5
Måndag 20/5
Söndag 19/5
Lördag 18/5
Fredag 17/5
Torsdag 16/5

VM-uttak

0

 

Onsdag 15/5
Tisdag 14/5
Söndag 12/5

10mila 2013

596

 

Med H

18

 

Lördag 11/5
Torsdag 9/5

Sportident

14

 

Onsdag 8/5

GPS-klocka

87

 

Måndag 6/5

10Mila 2014

70

 

Söndag 5/5
Lördag 4/5
Fredag 3/5

Skogssport

8

 

Torsdag 2/5
Onsdag 1/5
Tisdag 30/4
Måndag 29/4


Arkiv

 
 
 

Logga in på Orienterare.nuStäng